Nawigacja samochodowa oraz rejestrator jazdy są jednymi z najpopularniejszych urządzeń, które wybierają kierowcy. Pierwsze z nich pozwala najkrótszą i najszybszą trasą dotrzeć do celu, z kolei drugie zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas podróży. Na rynku możesz też spotkać się z urządzeniami 2 w 1 – nawigacją i rejestratorem, które łączy w jedno zalety obu rozwiązań. Jak wybrać najlepszy model?
Dlaczego warto wybrać nawigację z rejestratorem?
Jakie zalety mają urządzenia 2 w 1, kryjące w jednej obudowie nawigację z rejestratorem? Powodów, aby zdecydować się na takie rozwiązanie jest co najmniej dwa:
- komfort jazdy – zbyt duża liczba gadżetów w kabinie samochodu psuje nie tylko estetykę, ale zmniejsza komfort jazdy poprzez obniżenie widoczności i plączące się kable. Ciągłe chowanie i wyjmowanie nawigacji oraz kamerki jest mało komfortowe. Urządzenie 2 w 1 częściowo eliminuje te niedogodności,
- bezpieczeństwo jazdy – dwa ekrany rozpraszają uwagę kierowcy. Nawigacja z rejestratorem w jednym skutecznie wyklucza tę niedogodność, zwiększając bezpieczeństwo jazdy.
Hybryda, czyli kamerka wbudowana w obudowę nawigacji niweluje wady wykorzystywania urządzeń osobno, a jednocześnie łączy w sobie ich zalety, dzięki czemu podróż staje się bardziej komfortowa i bezpieczna.
Dlaczego warto kupić wideorejestrator? Wideorejestrator samochodowy - 5 powodów, dla których warto go kupić
Jak wybrać dobrą nawigację z wideorejestratorem?
Przegląd oferowanych modeli zacznij od podstawowych kwestii takich jak jakość wyświetlacza i kamery oraz oferowanych funkcji.
Wielkość wyświetlacza decyduje o komforcie użytkowania sprzętu. Parametr jest podawany w calach. Im wyższa przekątna, tym większy wyświetlacz i łatwiejsza obsługa urządzenia. Nawigacje samochodowe posiadają ekrany o przekątnej od 4,3" do nawet 7". Można je obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego.
Ważnym parametrem jest rozdzielczość wyświetlacza, która ma wpływ na jakość obrazu. Możesz liczyć na wartości od 480 x 272 do 1280 x 720 pikseli. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego czytelność w ostrym słońcu. Model Mio MiVue Drive 60 LM EU posiada wysoką czytelność w słońcu.
CZY WIESZ, ŻE……niektóre nawigacje możesz obsługiwać za pomocą sygnałów głosowych bez użycia rąk? Jest to bardzo wygodne i zwiększające bezpieczeństwo rozwiązanie podczas jazdy samochodem. Sterując urządzeniem głosowo zapiszesz film, zrobisz zdjęcie, rozpoczniesz lub zatrzymasz rejestrowanie dźwięku itp. |
Również jakość nagrania ma kluczowe znaczenie przy wyborze wideorejestratora. Od jakości kamery zależy, czy sprzęt zarejestruje tablice rejestracyjne lub rysy twarzy sprawcy wypadku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy wyborze nawigacji z kamerą zwróć szczególnie uwagę na takie parametry jak rozdzielczość nagrywania (najlepiej Full HD), płynność, rodzaj soczewki, jakość i kąt widzenia obiektywu.
Dodatkowe funkcje charakterystyczne dla kamery z rejestratorem zwiększają użyteczność sprzętu. Które z nich sprawdzą się najbardziej?
- nagrywanie w pętli – gdy skończy się miejsce na karcie pamięci, rejestrator nadpisze obraz, począwszy od najstarszego nagrania,
- ochrona przed nadpisaniem – chroni aktualnie nagrywany plik przed nadpisaniem lub przypadkowym usunięciem,
- ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości – urządzenie powiadomi Cię sygnałem dźwiękowym, że przekroczyłeś dozwoloną prędkość.
Dobry sprzęt powinien mieć użyteczne funkcje spotykane w nawigacjach takie jak:
- baza fotoradarów – pozwala Ci bezpiecznie poruszać się po drodze, dzięki informacji, w których miejscach znajduje się fotoradar i zachować w tym miejscu szczególną ostrożność,
- WI-FI – zapewnia szybkie połączenie z internetem,
- asystent pasa ruchu – dokładnie wskazuje pas ruchu, który należy zająć przy dojeździe do skrzyżowania, aby nie ominąć skrętu,
- system ostrzeżeń o opuszczeniu pasa ruchu – urządzenie poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, pomagając w ten sposób uniknąć zderzenia lub kolizji,
- układ ostrzegania antykolizyjny – sprzęt poprzez wyraźny sygnał dźwiękowy ostrzeże Cię, gdy wykryje możliwość kolizji z przodu pojazdu, np. dlatego że kierowca z przodu rozpoczął hamowanie,
- asystent parkowania – pozwala na szybkie parkowanie, bez straty czasu na szukanie wolnego miejsca. Wyświetla listę dostępnych miejsc parkingowych, gdy auto znajduje się w pobliżu celu,
- komunikaty TMC/RDS – dostarcza bieżących informacji o natężeniu ruchu na trasie np. o korku, robotach drogowych itp.,
- obsługa różnych aplikacji – wiele modeli posiada wbudowany system operacyjny Android, który daje możliwość pobierania programów z Google Play.
Poniżej znajdziesz porównanie 3 najlepiej ocenianych nawigacji z rejestratorem jazdy w naszym sklepie:
Sprawdź też, którą markę rejestratora lepiej wybrać? Rejestrator jazdy - Mio, Blaupunkt czy Manta?
Mapy do nawigacji samochodowej - jakie będą najlepsze?/h2>
Mapy są główną częścią nawigacji GPS. Ich najważniejszymi parametrami są pokrycie dróg oraz szczegółowość danych adresowych. Przed zakupem zorientuj się jaki zakres map będzie dla ciebie wystarczający – Polska, Europa, a może cały świat? Bardzo ważnym parametrem jest częstotliwość aktualizowania map. Niektórzy producenci gwarantują kilka bezpłatnych aktualizacji lub przez określony czas np. 12 miesięcy, inni z kolei oferują pakiety dożywotnie, które są szczególnie popularne wśród kierowców. Warto też zwrócić uwagę na wielość możliwości planowania trasy z uwzględnieniem wymagań użytkownika np. najkrótszej, najszybszej, z pominięciem dróg płatnych itp. Im więcej opcji będzie posiadać nawigacja, tym lepiej.
Jednym z najpopularniejszych płatnych rozwiązań jest Automapa, która oferuje bogactwo funkcji i bardzo szczegółowe pokrycie map, różne opcje aktualizowania map. Jeżeli nie chcesz płacić za nawigację zawsze możesz skorzystać z darmowych map np. Google Maps. Wystarczy ściągnąć aplikację na urządzenie z Androidem.
Nawigacja samochodowa, rejestrator jazdy i kamera cofania w jednym
Urządzenie 2 w 1 możesz rozszerzyć do 3 w 1. Wiele nawigacji jak przykładowo Mio MiVue Drive 65 LM EU ma możliwość instalacji kamery tylnej, która może posłużyć jako kamera cofania. Dzięki niej zobaczysz co się dzieje z przodu jak i z tyłu pojazdu. Tylną kamerę możesz zainstalować przy pomocy długiego kabla, który jest odporny na zakłócenia i interferencje.
Na rynku znajdziesz też urządzenia bardziej rozbudowane np. z lusterkiem z kamerą, posiadające rozbudowane funkcje multimedialne, łącząc w jedno nawigację, wideorejestrator, kamerę cofania, odtwarzacz multimedialny.
Jeżeli szukasz wideorejestratora z kamerą w lusterku zobacz ten artykuł: Wideorejestrator w lusterku - jaki do jakiego auta?