Nawigacja z rejestratorem - jak wybrać urządzenie 2 w 1?

Autor: Ola

Nawigacja samochodowa oraz rejestrator jazdy są jednymi z najpopularniejszych urządzeń, które wybierają kierowcy. Pierwsze z nich pozwala najkrótszą i najszybszą trasą dotrzeć do celu, z kolei drugie zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas podróży. Na rynku możesz też spotkać się z urządzeniami 2 w 1 – nawigacją i rejestratorem, które łączy w jedno zalety obu rozwiązań. Jak wybrać najlepszy model?

Nawigacja samochodowa z rejestratorem jazdy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zalety urządzenia 2 w 1 – nawigacji z rejestratorem,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji z wideorejestratorem,

- z jakimi mapami combo 2 w 1 sprawdzi się podczas każdej podróży,

- jak wybrać combo 3 w 1 – rejestrator i nawigację z kamerą cofania.

Dlaczego warto wybrać nawigację z rejestratorem?

Jakie zalety mają urządzenia 2 w 1, kryjące w jednej obudowie nawigację z rejestratorem? Powodów, aby zdecydować się na takie rozwiązanie jest co najmniej dwa:

 • komfort jazdy – zbyt duża liczba gadżetów w kabinie samochodu psuje nie tylko estetykę, ale zmniejsza komfort jazdy poprzez obniżenie widoczności i plączące się kable. Ciągłe chowanie i wyjmowanie nawigacji oraz kamerki jest mało komfortowe. Urządzenie 2 w 1 częściowo eliminuje te niedogodności,
 • bezpieczeństwo jazdy – dwa ekrany rozpraszają uwagę kierowcy. Nawigacja z rejestratorem w jednym skutecznie wyklucza tę niedogodność, zwiększając bezpieczeństwo jazdy.
Nawigacja samochodowa z rejestratorem jazdy

Hybryda, czyli kamerka wbudowana w obudowę nawigacji niweluje wady wykorzystywania urządzeń osobno, a jednocześnie łączy w sobie ich zalety, dzięki czemu podróż staje się bardziej komfortowa i bezpieczna.

Dlaczego warto kupić wideorejestrator? Wideorejestrator samochodowy - 5 powodów, dla których warto go kupić

Jak wybrać dobrą nawigację z wideorejestratorem?

Przegląd oferowanych modeli zacznij od podstawowych kwestii takich jak jakość wyświetlacza i kamery oraz oferowanych funkcji.

Wielkość wyświetlacza decyduje o komforcie użytkowania sprzętu. Parametr jest podawany w calach. Im wyższa przekątna, tym większy wyświetlacz i łatwiejsza obsługa urządzenia. Nawigacje samochodowe posiadają ekrany o przekątnej od 4,3" do nawet 7". Można je obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego.

Ważnym parametrem jest rozdzielczość wyświetlacza, która ma wpływ na jakość obrazu. Możesz liczyć na wartości od 480 x 272 do 1280 x 720 pikseli. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego czytelność w ostrym słońcu. Model Mio MiVue Drive 60 LM EU posiada wysoką czytelność w słońcu.

urządzenie 2 w 1 – nawigacja i rejestrator jazdy

CZY WIESZ, ŻE…

…niektóre nawigacje możesz obsługiwać za pomocą sygnałów głosowych bez użycia rąk? Jest to bardzo wygodne i zwiększające bezpieczeństwo rozwiązanie podczas jazdy samochodem. Sterując urządzeniem głosowo zapiszesz film, zrobisz zdjęcie, rozpoczniesz lub zatrzymasz rejestrowanie dźwięku itp.

Również jakość nagrania ma kluczowe znaczenie przy wyborze wideorejestratora. Od jakości kamery zależy, czy sprzęt zarejestruje tablice rejestracyjne lub rysy twarzy sprawcy wypadku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy wyborze nawigacji z kamerą zwróć szczególnie uwagę na takie parametry jak rozdzielczość nagrywania (najlepiej Full HD), płynność, rodzaj soczewki, jakość i kąt widzenia obiektywu.

Nawigacja z rejestratorem

Dodatkowe funkcje charakterystyczne dla kamery z rejestratorem zwiększają użyteczność sprzętu. Które z nich sprawdzą się najbardziej?

 • nagrywanie w pętli – gdy skończy się miejsce na karcie pamięci, rejestrator nadpisze obraz, począwszy od najstarszego nagrania,
 • ochrona przed nadpisaniem – chroni aktualnie nagrywany plik przed nadpisaniem lub przypadkowym usunięciem,
 • ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości – urządzenie powiadomi Cię sygnałem dźwiękowym, że przekroczyłeś dozwoloną prędkość.
urządzenie 2 w 1 – nawigacja i rejestrator jazdy

Dobry sprzęt powinien mieć użyteczne funkcje spotykane w nawigacjach takie jak:

 • baza fotoradarów – pozwala Ci bezpiecznie poruszać się po drodze, dzięki informacji, w których miejscach znajduje się fotoradar i zachować w tym miejscu szczególną ostrożność,
 • WI-FI – zapewnia szybkie połączenie z internetem,
 • asystent pasa ruchu – dokładnie wskazuje pas ruchu, który należy zająć przy dojeździe do skrzyżowania, aby nie ominąć skrętu,
 • system ostrzeżeń o opuszczeniu pasa ruchu – urządzenie poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, pomagając w ten sposób uniknąć zderzenia lub kolizji,
 • układ ostrzegania antykolizyjny – sprzęt poprzez wyraźny sygnał dźwiękowy ostrzeże Cię, gdy wykryje możliwość kolizji z przodu pojazdu, np. dlatego że kierowca z przodu rozpoczął hamowanie,
 • asystent parkowania – pozwala na szybkie parkowanie, bez straty czasu na szukanie wolnego miejsca. Wyświetla listę dostępnych miejsc parkingowych, gdy auto znajduje się w pobliżu celu,
 • komunikaty TMC/RDS – dostarcza bieżących informacji o natężeniu ruchu na trasie np. o korku, robotach drogowych itp.,
 • obsługa różnych aplikacji – wiele modeli posiada wbudowany system operacyjny Android, który daje możliwość pobierania programów z Google Play.

Poniżej znajdziesz porównanie 3 najlepiej ocenianych nawigacji z rejestratorem jazdy w naszym sklepie:

Sprawdź też, którą markę rejestratora lepiej wybrać? Rejestrator jazdy - Mio, Blaupunkt czy Manta?

Mapy do nawigacji samochodowej - jakie będą najlepsze?/h2>

Mapy są główną częścią nawigacji GPS. Ich najważniejszymi parametrami są pokrycie dróg oraz szczegółowość danych adresowych. Przed zakupem zorientuj się jaki zakres map będzie dla ciebie wystarczający – Polska, Europa, a może cały świat? Bardzo ważnym parametrem jest częstotliwość aktualizowania map. Niektórzy producenci gwarantują kilka bezpłatnych aktualizacji lub przez określony czas np. 12 miesięcy, inni z kolei oferują pakiety dożywotnie, które są szczególnie popularne wśród kierowców. Warto też zwrócić uwagę na wielość możliwości planowania trasy z uwzględnieniem wymagań użytkownika np. najkrótszej, najszybszej, z pominięciem dróg płatnych itp. Im więcej opcji będzie posiadać nawigacja, tym lepiej.

Kamera w lusterku

Jednym z najpopularniejszych płatnych rozwiązań jest Automapa, która oferuje bogactwo funkcji i bardzo szczegółowe pokrycie map, różne opcje aktualizowania map. Jeżeli nie chcesz płacić za nawigację zawsze możesz skorzystać z darmowych map np. Google Maps. Wystarczy ściągnąć aplikację na urządzenie z Androidem.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli irytuje Cię zbyt duża ilość urządzeń przyklejonych do szyby samochodu, które utrudniają widoczność wybierz urządzenie 2 w 1, 3 w 1 lub więcej. Możesz do nawigacji i rejestratora dołączyć kamerę cofania, zestaw głośnomówiący, odtwarzacz multimedialny itp. Takie wielofunkcyjne urządzenia kosztują znacznie mniej niż kilka oddzielnych urządzeń, a oferują porównywalną jakość.

Nawigacja samochodowa, rejestrator jazdy i kamera cofania w jednym

Urządzenie 2 w 1 możesz rozszerzyć do 3 w 1. Wiele nawigacji jak przykładowo Mio MiVue Drive 65 LM EU ma możliwość instalacji kamery tylnej, która może posłużyć jako kamera cofania. Dzięki niej zobaczysz co się dzieje z przodu jak i z tyłu pojazdu. Tylną kamerę możesz zainstalować przy pomocy długiego kabla, który jest odporny na zakłócenia i interferencje.

urządzenie 2 w 1 – nawigacja i rejestrator jazdy

Na rynku znajdziesz też urządzenia bardziej rozbudowane np. z lusterkiem z kamerą, posiadające rozbudowane funkcje multimedialne, łącząc w jedno nawigację, wideorejestrator, kamerę cofania, odtwarzacz multimedialny.

Jeżeli szukasz wideorejestratora z kamerą w lusterku zobacz ten artykuł: Wideorejestrator w lusterku - jaki do jakiego auta?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny