Nawigacja 7 cali – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Piotr

Nawigacja jest doskonałym rozwiązaniem i pomocnym urządzeniem dla wszystkich tych, którzy „za kółkiem” spędzają dużo czasu. Dla kogo wersja 7 cali będzie odpowiednia? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie?

Mężczyzna ustawiający nawigację w samochodzie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dla kogo przydadzą się modele nawigacji 7 cali
  2. jakie cechy powinna mieć dobra nawigacja 7 cali
  3. jakie są polecane modele nawigacji 7-calowych

Nawigacja 7 cali – kto z niej powinien korzystać?

Osoba podróżująca autem z nawigacją.

Nawigacja 7 cali jest niezbędnym narzędziem dla wielu kierowców, zwłaszcza tych, dla których jazda w długie i często nowe trasy jest chlebem powszednim. Ci mniej podróżujący mogą spróbować korzystania z nawigacji obecnej w smartfonie, ale zawodowcom takie rozwiązanie nie przystoi, bo wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem – sprzęt musi być niezawodny. Taką niezawodność zapewnia wiele dostępnych na rynku nawigacji, choć nie każda z nich będzie odpowiednia dla wymagających. Tak może być w przypadku kierowców ciężarówek, aut dostawczych oraz tych, którzy nie stosują typowych urządzeń o przekątnej 5 cali. Ze względu na to, że szyba znajduje się w ich pojazdach dalej niż w osobówkach, muszą oni mieć większe urządzenie. Nie mogą bowiem rozpraszać się, wpatrując w mały ekranik – ich wzrok powinien koncentrować się na drodze. Nawigacje o większej przekątnej ekranu mogą być jednak stosowane w samochodach osobowych, choć istotne jest, by nie zasłaniały najważniejszego widoku.

Jaką nawigację 7 cali wybrać?

Skoro już wiemy, kto przede wszystkim powinien wybrać nawigację samochodową 7 cali, przejdźmy do przeglądu najważniejszych producentów nawigacji GPS. Warto znać renomowane marki, bo zazwyczaj to gwarancja jakości. Kupowanie kota w worku od nieznanych firm nie jest najlepszym rozwiązaniem. Znani producenci nawigacji samochodowych to: Becker, Blow, Garmin, TomTom, Lark, Modecom, Manta, NavRoad, Navitel czy SmartGPS. Kiedy decydujemy się na kupno nawigacji, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów: rozdzielczość wyświetlacza, zainstalowane mapy, planowanie trasy, pamięć, profile tras, wizualizację mapy, dożywotnią aktualizację map. Zobaczmy teraz, jakie nawigacje GPS 7 cali są dostępne na rynku i jakie mają funkcje.

  • 1 539 zł
  • 1 859 zł
  • 1 649 zł
  • 1 379 zł
  • 999 zł

Jaki model do osobówki a jaki do samochodu ciężarowego?

Mężczyzna ustawiający GPS w samochodzie.

Nawigacja Manta GPS9772 PREMIUM jest niedrogim sprzętem, ale ma pewne wartościowe funkcje. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpłatną subskrypcję map, ich dożywotnią aktualizację oraz dwuwymiarową i trójwymiarową wizualizację. Jest wyposażona w standardowy wyświetlacz o rozdzielczości 800x480 pikseli, 256 MB RAM, procesor 800 MHz oraz 4 GB wbudowanej pamięci. Jak większość nowoczesnych nawigacji samochodowych, posiada szereg funkcji planowania trasy: najkrótszą, najszybszą, z pominięciem dróg płatnych, przepraw promowych, miejsc niebezpiecznych. Dodatkowe wyposażenie to: odtwarzacz multimedialny, transmiter FM, wyjście słuchawkowe oraz złącze USB. Niestety tania nawigacja nie obsługuje sterowania głosem ani nie ma wbudowanej nawigacji głosowej. Jest zasilana akumulatorem litowo-polimerowym lub zasilaniem samochodowym 12V. Na rynku dostępne są także nawigacje 7 cali z rejestratorem jazdy. Należy do nich model NavRoad Movio 3. Jest on o wiele bardziej zaawansowany technologicznie od tanich nawigacji: ma większą rozdzielczość (1024x600 pikseli), czterordzeniowy procesor 1,3 GHz oraz 1 GB RAM. Jego najważniejsze zalety to wbudowany wideorejestrator Full HD i nawigacja głosowa. Dodatkowe funkcje to: akcelerometr, nagrywanie w pętli, ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości, przeglądarka internetowa, ruchomy obiektyw czy Wi-Fi. Nawigacja ma zainstalowaną jedynie mapę Polski, ale można wgrać mapy niemal wszystkich krajów świata. Jej wadą są tylko dwie funkcje planowania trasy: najszybsza i najkrótsza.

Producenci oferują także nawigacje sprofilowane pod samochody ciężarowe, a przykładem takiego sprzętu jest nawigacja smart GPS 7 cali – SmartGPS SG775 Truck EU LT. Parametry techniczne tej nawigacji nie są zbyt imponujące – 128 MB RAM, rozdzielczość 800x480, procesor 800 MHz. To jednak bardzo uniwersalny sprzęt, oferujący profile tras dla samochodów ciężarowych, osobowych, rowerzystów oraz pieszych. Do tego dochodzą mapa Polski i Europy z dożywotnią aktualizacją, a także różne sposoby planowania trasy oraz nawigacja głosowa.

Dwa razy droższa jest nawigacja ciężarowa Becker Transit 7 SL Wi-Fi. Cena tego urządzenia ma jednak swoje uzasadnienie w bogactwie funkcji, które nie są dostępne w tanich nawigacjach. Do najciekawszych jej cech należą: optymalizacja trasy dla samochodu ciężarowego i autobusu oraz kampera, uwzględnione ograniczenia drogowe i zakazy dotyczące wysokości, szerokości, długości, wagi, emisji spalin, kalendarz ograniczeń ruchu samochodów ciężarowych w UE, asystent pasa ruchu Pro 3D. Widzimy choćby na podstawie tych dodatkowych funkcji, że ta nawigacja jest świetnym wyborem dla kierowcy ciężarówki.

Zdarzają się prawdziwe perełki na rynku nawigacji 7 cali. Należy do nich Garmin Overlander. To nawigacja dla amatorów jazdy terenówkami po bezdrożach. Mapy Europy, Afryki, obu Ameryk i Bliskiego Wschodu zadowolą obieżyświata pragnącego zasmakować w off-roadowym szaleństwie. Nawigacja ma zainstalowane mapy topograficzne i sprawdzi się zarówno podczas jazdy po drogach, jak i po bezdrożach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link