Nauka latania dronem – wszystko, co musisz wiedzieć o sterowaniu

Autor: Piotr

Drony zyskały swoją popularność już kilka lat temu. Chętnie wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Nauka latania dronem to przede wszystkim rozwijanie umiejętności sterowania poprzez częstą praktykę. Istnieje też kilka prostych zasad, których warto się trzymać, aby nie uszkodzić sprzętu ani nie naruszyć obowiązujących przepisów prawa. Sprawdź, jak bezpiecznie i szybko nauczyć się latać dronem.

Niewielki biały dron startuje z ręki młodego mężczyzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie warunki trzeba spełnić, aby legalnie poruszać się dronem w powietrzu
 2. jak przygotować się do pierwszego lotu dronem
 3. jak skutecznie nauczyć się latać dronem

Nauka latania dronem – co warto wiedzieć o obowiązujących przepisach?

Zbliżenie na dron utrzymujący się w powietrzu w jednym punkcie

Drony są chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów, między innymi do wykonywania zdjęć podróżniczych, filmów promocyjnych czy ujęć weselnych. Dron to także gwarancja świetnej zabawy dla amatora. Za jego pomocą można nakręcić krótki filmik z wycieczki albo użyć go do podziwiania okolicznego krajobrazu z góry. Sterowanie tym zwrotnym i szybkim sprzętem to wyjątkowo satysfakcjonująca rozrywka. Jednak zanim przystąpisz do pierwszych prób latania, powinieneś wiedzieć, co o poruszaniu się dronem w przestrzeni powietrznej mówi polskie prawo.

Zgodnie z zapisami prawa lotniczego, bez stosownego pozwolenia w przestrzeni miejskiej można legalnie latać dronem o masie nieprzekraczającej 600 gramów (wymóg ten spełnia między innymi DJI Mavic Mini Fly More Combo). Właściciele sprzętu o większej wadze, aby z niego skorzystać, muszą udać się na tereny niezabudowane. Prócz tego amatorskie loty dronem dozwolone są wyłącznie, gdy sterujący porusza się nim w zasięgu własnego wzroku. Natomiast całkowicie zabronione jest latanie między innymi nad:

 • terenami zamkniętymi – na przykład nad poligonami, bazami wojskowymi czy fabrykami uzbrojenia;
 • terenami szczególnej użyteczności – chociażby nad parkami narodowymi oraz lotniskami;
 • zgromadzeniami osób na wolnym powietrzu.

Terenów wyłączonych z użytku dla amatorskich pilotów dronów jest całkiem sporo. Aby się w tym nie pogubić, warto zainstalować na telefonie aplikację DroneRadar. Dzięki niej łatwo sprawdzisz, czy miejsce, w którym chcesz polatać, nie jest objęte obostrzeniami dotyczącymi ruchu obiektów w przestrzeni powietrznej.

Polecane drony
 • 8 399 zł
 • 369 zł
 • 6 799 zł
 • 6 489 zł
 • 7 499 zł

Bezpieczne sterowanie dronem – jak się przygotować?

Biały dron stojący na ziemi szykuje się do lotu

Naukę latania dronem należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Nawet jeśli posiadasz sprzęt, który może poruszać się w przestrzeni miejskiej, lepiej udaj się na teren, gdzie nie ma zabudowań.

Dobrze jest wybrać przestrzeń niezalesioną, którą łatwo można objąć wzrokiem (na przykład płaski park z małą liczbą drzew albo skoszoną łąkę). Dzięki temu, po pierwsze, unikniesz ryzyka uszkodzenia sprzętu w wyniku zderzenia ze ścianą albo koroną drzewa. A po drugie, w razie utraty kontroli nad dronem będziesz w stanie łatwo dojrzeć, w którym miejscu spadł.

Drony potrafią poruszać się z dużymi prędkościami. Jeśli nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, przypadkowe i gwałtowne naciśnięcie przycisków na kontrolerze może spowodować, że w mgnieniu oka znajdą się wiele metrów od osoby nimi sterującej. Aby uchronić się przed takimi zdarzeniami, warto przed zakupem sprawdzić, czy dron posiada tryb lotu dla początkujących lub tryb HOME. Ten drugi sprawia, że po uruchomieniu przełącznika na kontrolerze dron wraca do ustalonego punktu i ląduje, dajmy na to, w promieniu kilku metrów od operatora. Sprzęt wyposażony w tryb HOME to między innymi DJI Mavic 2 Pro lub DJI MAVIC PRO PLATINUM FLY MORE COMBO(EU).

Warto wspomnieć też, że wietrzny dzień nie jest najlepszym czasem na naukę. Drony są z reguły dość lekkie, więc gwałtowne podmuchy powietrza znacząco wpływają na komfort sterowania nimi.

Jak nauczyć się latać dronem?

Nauka latania dronem to przede wszystkim praktyka. W pierwszej kolejności musisz dobrze poznać kontroler. Jeśli jest to na przykład autonomiczny panel sterujący, jak w Hubsan X4 H502S Desire, postaraj się wyczuć go podczas lotów „na sucho”, czyli w momencie, gdy dron pozbawiony jest śmigieł. Możesz wtedy sprawdzić, z jaką mocą silnik reaguje na ruch przycisków sterujących – jeśli gwałtownie wzbudza się nawet przy delikatnym ruchu, oznacza to, że musisz być szczególnie ostrożny.

Na początku warto zacząć od prostych rzeczy – przećwicz starty i lądowania. Gdy poczujesz, że dobrze je opanowałeś, naucz się utrzymywać drona w powietrzu w jednym punkcie. Następnie możesz przejść do krótkich lotów, pamiętaj jednak, aby na początku zbytnio się nie oddalać. Najtrudniejsze w pilotowaniu drona jest wyczucie, gdzie znajduje się jego przód i tył. Lepiej będzie, abyś – przynajmniej podczas pierwszych lotów – mógł określić to „na oko”.

Gdy poczujesz, że jesteś już na to gotowy, wykonaj dłuższą trasę po okolicy. Pozwól oddalić się dronowi na odległość przynajmniej kilkunastu metrów, ale nigdy nie trać go zupełnie z oczu. Z czasem nauczysz się kontrolować sprzęt z większą swobodą i loty nie będą wiązać się ze stresem, a staną się już tylko samą przyjemnością.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link