Kamera sportowa – najczęstsze przyczyny awarii i naprawa

Autor: Grzegorz

Kamera sportowa służy do realizacji filmów podczas uprawiania sportu. Poszczególne modele kamer są dostosowane także do trudnych warunków, umożliwiają nawet tworzenie materiału pod wodą. Niestety, jak każdy sprzęt elektroniczny, narażone są na usterki. Jak wygląda naprawa kamery sportowej? Co może być przyczyną awarii?

Narciarz robiący selfie kamerą sprotową.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy możliwa jest samodzielna naprawa kamery sportowej
  2. jakie są najczęstsze przyczyny awarii kamer sportowych
  3. jakie parametry są istotne przy wyborze kamery sportowej

Kamera sportowa – co może być przyczyną awarii?

Kamera sportowa zamontowana na ramie roweru.

Kamera sportowa, jak każde urządzenie elektroniczne, jest narażona na usterki, a jej naprawa może być dokonana w większości przypadków przez serwis. Niestety nie do każdej kamery otrzymamy zestaw naprawczy czy części zamienne. Najczęściej nieprawidłowości w działaniu urządzenia objawiają się poprzez zacinanie i zawieszanie. O usterce może świadczyć fakt samowolnego restartowania się urządzenia czy zatrzymywania rejestrowania obrazu bez naszej wyraźnej ingerencji. O tym, że kamera sportowa nie działa w sposób prawidłowy, może świadczyć także spowolniona reakcja na naciskane przez nas komendy i polecenia.

Bardzo często przyczyną niestabilnego działania kamery jest karta pamięci. Jeśli zaobserwujemy nieprawidłowości, warto zacząć od sformatowania karty. Należy to zrobić z poziomu kamery. Większość modeli ma takie polecenie w menu. W przypadku kiedy usterki nie ustąpią, musimy zdecydować się na sprawdzenie, czy kamera będzie działać prawidłowo z inną kartą pamięci, najlepiej innego producenta. Bardzo często zdarza się, że producenci wskazują dedykowane modele kart do swoich kamer. Dlatego warto sprawdzić, czy aby na pewno mamy kartę np. o odpowiedniej pojemności. Można jeszcze wykonać prosty test, czy nieprawidłowości w działaniu kamery są winą karty. Wystarczy ją wyjąć i uruchomić urządzenie. Jeśli nie zaobserwujemy żadnych usterek, wówczas mamy pewność, że karta jest wadliwa.

Równie często występują problemy z zasilaniem, spowodowane wadliwym zasilaczem, który nie dostarcza do kamery wystarczającej ilości prądu o odpowiednim natężeniu. W konsekwencji kamera może sama wyłączać się lub restartować, np. w trakcie realizowanego materiału w plenerze. Aby sprawdzić, czy faktycznie winą usterki jest wadliwy zasilacz, wystarczy podłączyć kamery do innego zasilacza. Należy przy tym pamiętać o napięciu. W niektórych kamerach producenci zdecydowali się zastosować rozwiązanie ze wbudowaną baterią. Jej rozładowanie może negatywnie wpływać na pracę kamery, dlatego warto pilnować poziomu baterii, by ta była naładowana choćby w minimalnym stopniu.

Za wadliwe działanie kamery może być odpowiedzialne nieodpowiednie ustawienie parametrów. Dlatego też warto w niektórych przypadkach skorzystać z opcji przywrócenia ustawień fabrycznych. Najczęściej robi się to z poziomu menu kamery.

Usterkom ulegają części dołączone do zestawu z kamerą, np. wodoszczelna osłona. Stąd warto wybierać sprawdzone rozwiązania, np. modele osłon, takie jak Garmin Virb Ultra 40 m czy Xiaoyi Yi 4K. Aby kamera sportowa nie została uszkodzona w trakcie transportu, można kupić specjalne walizki, np. Redleaf GO-C.

Polecane kamery sportowe
  • 259 zł
  • 199,99 zł
  • 699 zł
  • 1 769 zł
  • 1 419 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery sportowej?

Kamera sportowa 4K na białym tle.

Jeśli przed zakupem skupimy się na przeanalizowaniu odpowiednich parametrów poszczególnych modeli kamer, już na samym początku możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania usterek. Oczywiście nie ma niezawodnych urządzeń, ale są produkty, które psują się stosunkowo rzadko.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba uwzględnić, jest rozdzielczość kamery. To istotny parametr, decydujący o tym, jakiej jakości filmy możemy realizować. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, jaka będzie płynność urządzenia, czyli ile oferuje ono klatek na sekundę. Wyższe parametry dają gwarancję kręcenia bardziej dynamicznych filmów.

Po drugie trzeba zwrócić uwagę na obiektyw. Warto, aby kamera miała obiektyw szerokokątny, gdyż tylko taki da nam gwarancję uchwycenia wyczynów sportowych. Zazwyczaj kamera rejestruje obraz z pola widzenia około 170 stopni.

W kolejnych krokach warto sprawdzić, czy kamera została wyposażona w funkcję stabilizacji obrazu, jakiej jakości ma wyświetlacz oraz czy ma funkcję połączenia ze smartfonem. Dzięki niej będziemy mogli obsługiwać urządzenie z poziomu telefonu po zainstalowaniu określonej aplikacji.

Które modele kamer sportowych warto kupić?

Jeśli głównym kryterium zakupu kamery sportowej jest niska awaryjność, to godnym polecenia produktem jest GoPro HERO7 Silver, dający możliwość nagrywania filmów w kilku rozdzielczościach – 4K, Full HD czy QHD. Model ten jest funkcjonalny, ma kilka ciekawych opcji, m.in. wbudowany odbiornik GPS, funkcję sterowania głosem czy możliwość połączenia się ze smartfonem. Ciekawą alternatywą okazuje się kamera sportowa SJCAM SJ8 PRO, wyposażona w cyfrową stabilizację obrazu i procesor Ambarella H22 S85. Jej dodatkowym atutem jest dotykowy ekran LCD.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link