Jak działa napęd paskowy w gramofonie? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor: Anna

Gramofon może mieć dwa rodzaje napędów: bezpośredni lub paskowy. Każdy z nich ma swoje zalety, jednak mają one różne zastosowanie. Pierwsze są montowane w profesjonalnych urządzeniach przeznaczonych dla DJów, natomiast napęd paskowy służy raczej do użytku domowego.

Gramofon widziany od boku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa napęd paskowy w gramofonie
 2. który napęd w gramofonie sprawdza się lepiej
 3. na co zwrócić uwagę, kupując gramofon z napędem paskowym

Jak działa napęd paskowy w gramofonie?

Gramofon z ustawioną płytą gramofonową

Napęd w gramofonie służy do przeniesienia momentu obrotowego silnika na talerz, na którym położona jest płyta, czyli mówiąc prościej – do wprawienia go w ruch. W urządzeniach dostępnych na rynku można spotkać:

 • napęd paskowy,
 • napęd bezpośredni.

Najbardziej popularny jest napęd paskowy w gramofonie. To właśnie w niego wyposażone są urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Wokół talerza i elementu obrotowego silnika owinięty jest gumowy pasek, który jest połączony z silnikiem (co ważne – silnik i talerz są od siebie odseparowane). Po uruchomieniu gramofonu zaczyna się on obracać, co w efekcie powoduje ruch talerza.

Nieco inaczej działa gramofon z napędem bezpośrednim. W takich urządzeniach silnik jest umieszczony bezpośrednio pod talerzem. Dlatego po jego uruchomieniu w ruch wprawiana jest cała oś, na której osadzony jest ten element. Takie rozwiązanie stosowane jest w profesjonalnych i bardzo zaawansowanych gramofonach.

Napęd paskowy w gramofonie to bardzo proste rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanej elektroniki. W związku z tym modele, w których jest zastosowany, są z reguły tańsze. Uważa się także, że pozwalają na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, ponieważ hałas zewnętrzny i wibracje generowane przez silnik są ograniczone do minimum. Ponadto przy odpowiedniej konserwacji gramofon z napędem paskowym może służyć przez lata.

Elementem w gramofonie z napędem paskowym, który wymaga regularnej wymiany, jest gumowy pasek. Najczęściej ulega on rozciągnięciu lub materiał po prostu się zużywa. Jego koszt wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. Warto pamiętać, że zaniechanie konserwacji może wpłynąć na obroty talerza oraz powodować, że wydobywający się dźwięk będzie się zacinał.

Polecane gramofony
 • 619 zł
 • 2 599 zł
 • 2 369 zł
 • 1 449 zł
 • 449 zł

Napęd paskowy czy bezpośredni – który jest lepszy?

Gramofon w trakcie odtwarzania płyty winylowej

Zarówno napęd paskowy, jak i bezpośredni mają swoje wady i zalety. Dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest lepszy. Wiele zależy od tego, do czego urządzenie będzie wykorzystywane. Osoby, które zajmują się muzyką zawodowo, powinny zdecydować się na napęd bezpośredni, ponieważ zapewnia on stabilne obroty i pozwala na łatwą zmianę ich prędkości. Natomiast do użytku domowego bardzo dobrze sprawdzi się gramofon z napędem paskowym. Zapewnia on bardzo dobrą jakość dźwięku, a silnik nie zakłóca pracy talerza. Ponadto jego konserwacja jest niedroga.

Czym kierować się przy wyborze gramofonu z napędem paskowym?

Sam wybór rodzaju napędu w gramofonie to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest jeszcze szereg innych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem odtwarzacza muzyki. Na początek należy zdecydować się, jaki rodzaj gramofonu kupić. Wyróżnia się gramofony:

 • automatyczne – wszystkie parametry urządzenia ustawiane są automatycznie (np. Audio-Technica AT-LP60XUSB);
 • manualne – wszystkie parametry urządzenia należy ustawić ręcznie (np. Denon DP-400);
 • półautomatyczne – mają wbudowane mechanizmy, które umożliwiają automatyczne sterowanie ramieniem i wyłącznie silnika (np. Lenco LS-50).

Dla osób początkujących polecany jest gramofon automatyczny, ponieważ jest on bardzo prosty w obsłudze. Ponadto jest tańszy od urządzeń manualnych i półautomatycznych. Kolejny ważny parametr to typ wkładki:

 • Moving Magnet (MM) – ma nieruchomą cewkę, która jest zamontowana w obudowie oraz ruchomy magnes;
 • Moving Coil (MC) – ma ruchomą cewkę oraz nieruchomy magnes zamocowany na stałe do obudowy.

Wkładka MC zapewnia wyższą jakość dźwięku, jednak jest droższa od wkładki MM i wymaga stosowania przedwzmacniacza gramofonowego – na ten element warto się zdecydować bez względu na rodzaj gramofonu, ponieważ umożliwia on podłączenie urządzenia do domowego systemu audio (przedwzmacniacz ma np. gramofon Denon DP-29F).

Osoby, które mają zamiar zgrywać muzykę z płyty winylowej na komputer lub pamięć przenośną, powinny wybrać gramofon z wejściem USB (np. Sony PS-HX500). Istotną rzeczą przy wyborze odtwarzacza muzyki jest również jego wygląd. Tutaj należy kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami lub wystrojem pomieszczenia, w którym gramofon zostanie umieszczony. Wybór jest naprawdę duży, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów