Czym jest namiot bezcieniowy? Jak go używać?

Autor: Piotr

Namiot bezcieniowy to podstawa amatorskiego oraz profesjonalnego fotografowania produktów. Przyda się on blogerom, właścicielom sklepu internetowego lub recenzentom – każdemu, kto robi zdjęcia przedmiotów. Namiot bezcieniowy wraz z odpowiednim doświetleniem i tłem wytwarza ciekawy efekt końcowy. Można kupić gotowy zestaw lub zrobić samemu z rzeczy dostępnych w domu.

sesja produktowa sprzętu w namiocie bezcieniowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest namiot bezcieniowy;
  2. jak samodzielnie zrobić namiot bezcieniowy;
  3. jak korzystać z namiotu bezcieniowego.

Czym jest namiot bezcieniowy?

sesja produktowa

Namiot bezcieniowy jest z wyglądu sześcianem, którego ścianki zbudowane są z jasnego, przepuszczającego światło materiału wykorzystywanego w fotografii. Ściany te stanowią cały sekret namiotu bezcieniowego, ponieważ właśnie dzięki nim można uzyskać idealnie rozproszone, miękkie światło, które bardzo dobrze sprawdza się podczas sesji produktowych. Jedna z nich jest otwarta, aby umożliwić wykonanie zdjęcia. Najbardziej popularne są namioty dostępne z elastycznego stelażu, które można złożyć jak blendę. Wewnątrz można montować różnokolorowe tło na rzep. Aby tło wyglądało nieskazitelnie, należy je wyprasować w przypadku wszelkich zagnieceń. Namioty bezcieniowe występują w wielu rozmiarach, dlatego ich wielkość nie stanowi ograniczenia.

Namiot bezcieniowy stosuje się głównie po to, aby zniwelować odbicia na fotografowanym przedmiocie, które mogą pochodzić z otoczenia. Biały materiał ogranicza odblaski oraz ciemne plamy kontrastowe. Inną zaletą jest fakt, że namiot sprawia, iż światło jest miękkie i równomierne. Sprzęt ten łatwo i szybko się montuje oraz demontuje. Za wadę może uchodzić jego ograniczona powierzchnia.

Namiot bezcieniowy – jak zrobić?

Korzystanie z namiotu bezcieniowego, a także jego samodzielne zrobienie nie jest skomplikowane. Często można go zrobić z przedmiotów, które posiada się w domu pod ręką. Ściany namiotu powinny być wykonane z jasnego, półprzezroczystego materiału, dzięki czemu wpadające światło będzie miękkie i równe. Do jego wykonania można wykorzystać biały kosz na pranie, który przepuszcza światło. Równie dobrze nadają się plastikowe półprzezroczyste pudełka, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – w zależności od ich wielkości. Namiot bezcieniowy da się również zrobić z kartonu, wycinając ciemne ściany i przyklejając białe, papierowe. Można do tego wykorzystać papier śniadaniowy lub biały, sztywny brystol.

  • 389 zł
  • 519 zł
  • 1 279 zł
  • 369 zł
  • 899 zł

Jak korzystać z namiotu bezcieniowego?

studio fotograficzne

Jeżeli fotografowane będa proste przedmioty, jak miś zabawka czy czapka, sesja nie będzie mocno skomplikowana. W przypadku sesji produktowej naczyń, biżuterii, sprzętu elektronicznego czy galanterii, wymagane jest profesjonalne podejście i odpowiednie korzystanie z namiotu bezcieniowego. Pierwszym krokiem do jego właściwego użycia jest zakup oświetlenia, które pomoże uzyskać nam sesję bezcieniową. Jego brak spowoduje niepotrzebne cienie, które nie powinny występować w namiocie bezcieniowym. Można wykorzystać dwa lub trzy źródła światła postawione na statywach. Do kombinacji ze światłem można użyć modyfikator Aputure Wrota Barn Door, który oferuje ogromne możliwości jego kształtowania. Światło rozkłada się przeważnie po dwóch stronach pod kątem 45 stopni z góry. Takie oświetlenie będzie dawać lekki, subtelny cień, oddając wymierność produktom.

Tło jest również ważnym aspektem w przypadku sesji produktowej. Można zastosować w namiocie tło białe, czerwone i zielone. Daną barwę należy dopasować do kolorystyki produktu, aby ją podkreślić. Kiedy zebraliśmy już informacje co należy dokupić do zestawu, pozostaje pytanie, jak robić zdjęcia w namiocie bezcieniowym. Nasz przedmiot trzeba ustawić na środku namiotu, z wykorzystaniem odpowiedniego tła. Jak je dobrać? Przykładem może być flakon wody perfumowanej o delikatnym kolorze niebieskim – tutaj należałoby wybrać niebieskie tło, aby podkreślić przedmiot. Najważniejsze jest oświetlenie – nie ma w tym przypadku złotej reguły, istotny jest kąt nachylenia oświetlenia w stosunku do przedmiotu. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, jak daleko powinny stać lampy oraz ile powinno ich być. Metoda “prób i błędów” będzie najlepszym rozwiązaniem.

Podczas używania namiotu bezcieniowego wykorzystuje się różne dodatki. Jednym z nich, w późniejszym etapie, jest stosowanie soft boxów, które pomagają w “zmiękczaniu” światła. Często trudno jest uzyskać odpowiednie doświetlenie namiotu, ponieważ lampy mogą odbijać się niekorzystnie w fotografowanym produkcie. Soft box to zwykle kwadrat lub prostokąt, który posiada ukierunkowane światło. Ma białą powierzchnię przednią, a z boku wstawiony jest czarny materiał – takie rozwiązanie skutecznie ukierunkowuje kąt padania światła. Ten dodatkowy element oświetlania namiotów bezcieniowych pozwala na wprowadzenie sesji na wyższy poziom.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link