Najważniejsze programy na Windows 10

Autor: Joanna

Podstawowe programy Windowsa 10 pozwalają na rozpoczęcie pracy na komputerze. Jednak, aby ją usprawnić warto pomyśleć o bardziej funkcjonalnych aplikacjach. Masz do wyboru szereg programów antywirusowych, biurowych, przeglądarek internetowych, odtwarzaczy multimedialnych, edytorów graficznych itp. Które z aplikacji do Windows 10 będą najważniejsze?

Jeden z podstawowych programów windows – Microsoft Office

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co zainstalować po formacie,

- jakie podstawowe programy komputerowe zainstalować,

- które przydatne programy na komputer wybrać.

Co zainstalować po formacie?

Po zainstalowaniu systemu Windows 10 warto rozpocząć pracę na komputerze od wyboru programu antywirusowego, który zapewni ochronę urządzeń i Twoich najcenniejszych danych. Do wyboru masz programy darmowe takie jak np. Avast Free Anitvirus, który pozwala na przeprowadzenie całościowego skanowania Twojego komputera. Może on wykryć błędy, z którymi boryka się Twój system oraz je usunąć. Drugą opcją jest wybór płatnego oprogramowania np.Symantec Norton Security 3.0 Deluxe PL, który oprócz standardowej ochrony antywirusowej zapewnia specjalistyczne zabezpieczenie Twojej tożsamości i dokonywanych przez Ciebie transakcji online.
Windows 10 jest dopracowanym i szybkim systemem operacyjnym. Jeżeli mimo to zastanawiasz się nad tym, którą wersję Windowsa wybrać, zobacz nasz poradnik: Jaki system operacyjny Windows wybrać – 7, 8.1 czy 10?

CIEKAWOSTKA

Windows 10 posiada funkcję GodMode, który pozwala na wejście w tryb super użytkownika. Wraz z nim otrzymujesz dostęp do ukrytych funkcji komputera i możesz nim zarządzać inaczej niż zwykły użytkownik.

Jakie podstawowe programy komputerowe zainstalować?

Programy Windows 10Po zabezpieczeniu antywirusowym komputera możesz rozpocząć instalowanie najważniejszych aplikacji. Do pracy przydadzą Ci się programy biurowe. Najpopularniejszą aplikacją jest pakiet Microsoft Office, który można zakupić w subskrypcji. Oferuje on szereg różnych edytorów oraz możliwość pracy mobilnej dzięki przechowywaniu i synchronizowaniu plików w chmurze. Alternatywą dla produktu Microsoftu jest darmowy pakiet biurowy LibreOffice, który posiada arkusz kalkulacyjny, edytor tekstowy i program do prezentacji. Pakiet może obsługiwać pliki stworzone na płatnym pakiecie biurowym Microsoftu.
W uporządkowaniu pracy pomoże darmowy klient poczty Mozilla Thunderbird, który pozwala na wygodne zarządzanie kilkoma kontami pocztowymi. Skutecznie ochroni Cię przed spamem oraz złośliwym oprogramowaniem.
Po instalacji systemu operacyjnego Windows znajdziesz w nim przeglądarkę internetową Internet Explorer oraz Edge. Z rozwiązań konkurencyjnych warto wymienić Google Chrome z rozbudowanymi funkcjonalnościami (np. przełączanie pomiędzy profilami kilku osób korzystających z aplikacji). Z innych przeglądarek warto wymienić najstabilniejszą od lat Mozillę Firefox i Opera.
Do słuchania muzyki warto zainstalować minimalistyczny i darmowy odtwarzacz multimedialny foobar2000, natomiast do odtwarzania plików wideo VLC Player, który skutecznie zastąpi standardowy i nienajlepszy Windows Media Player. Program bez problemu poradzi sobie niemal z każdym plikiem wideo, a w razie potrzeby dogra potrzebne narzędzia.
Z przeglądarek dokumentów PDF warto wymienić PDF-XChange Viewer lub Foxit Reader, natomiast do przeglądania zdjęć dobrym zamiennikiem standardowej aplikacji Zdjęcia będzie jeden z najprostszych i sprawnie działający IrfanView.

Które przydatne programy na komputer wybrać?

WINDOWS 10 HOME 64 BITPrzydatnymi programami na Twój laptop, które rozszerzą bazę podstawowych aplikacji będą z pewnością programy graficzne. Z darmowych warto wymienić edytor graficzny GIMP, który wykorzystasz do zaawansowanej obróbki graficznej oraz tworzenia autorskich grafik. Do płatnych programów należą najpopularniejsze Adobe Photoshop i Corel, przeznaczone głównie dla profesjonalnych użytkowników.
Działanie Twojego systemu usprawni darmowy program do czyszczenia systemu Windows CCleaner, który oczyści go ze zbędnych plików. O innych programach tego typu przeczytasz tutaj: Poznaj najlepsze programy do czyszczenia komputera.
Przydatnym i popularnym programem na komputer do komunikacji jest Skype, który pozwala przeprowadzać rozmowy audio i wideo, czy też udostępniać obraz z ekranu Twojego komputera.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link