Najlepszy obiektyw rybie oko według naszych klientów

Autor: Anna

Obiektyw rybie oko charakteryzuje się bardzo szerokim kątem widzenia i dużymi zniekształceniami obrazu dzięki nieskorygowanej dystorsji. Pozwalają na fotografowanie szerokich kadrów oraz dają duży kąt widzenia. Problemem w tego typu obiektywach są wady optyczne, np. dystorsja, czyli zaginanie i rozciąganie brzegów i rogów zdjęcia. Najlepsi producenci dobrze radzą sobie z tą wadą. Poznaj najważniejsze cechy obiektywów rybie oko oraz najlepsze modele polecane przez naszych klientów!

Obiektyw rybie oko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- kiedy zaopatrzyć się w obiektyw rybie oko,

- jakie są ważne cechy takich obiektywów,

- jakie są polecane obiektywy typu rybie oko.

Kiedy kupować obiektyw rybie oko?

Nie w każdej sytuacji będziesz potrzebował obiektywu rybie oko. Są to obiektywy będące uzupełnieniem standardowych obiektywów Twojego aparatu. Charakteryzują się szczególnym efektem obrazu o ewidentnie kulistej strukturze. Jest to spowodowane tym, że rzutowanie rozległego obrazu, przy którym zachowywane są kąty pomiędzy zbieżnymi liniami, jest dokonywane kosztem wykrzywienia linii.

Oto, w jakich sytuacjach powinieneś rozważyć zakup obiektywu fisheye:

  • gdy fotografujesz często w plenerze, gdzie często zdarza się okazja do robienia zdjęć panoramicznych. Obiektyw, dzięki któremu będziesz mógł uchwycić większy kadr, jest wtedy najlepszym wyborem,
  • gdy zajmujesz się fotografią zawodowo – bez obiektywu rybie oko trudno robić zdjęcia panoramiczne przyrody czy dużej architektury.

UWAGA

Aby używać tego obiektywu, musisz mieć odpowiedni aparat, czyli ze zgodnym mocowaniem. Nie wszystkie obiektywy pasują do każdego body aparatu. Chociaż obiektywy danej marki pasują tylko do „swoich” body, niezależni producenci mogą posiadać mocowanie zgodne z Twoim aparatem.

Jakie są ważne cechy takich obiektywów?

Ujęcie z obiektywu rybie okoPowinieneś dobrze wybrać obiektywy rybie oko, gdyż ich oferta jest dość spora. Np. w naszym sklepie mamy kilkadziesiąt obiektywów tego typu. Dlatego aby wybrać dobry obiektyw fisheye, warto, abyś zwrócił uwagę na takie dane jak:

  • producent – ze względu na to, że obiektywy typu rybie oko są poważnym wydatkiem, warto sięgać po sprawdzone marki. Nie muszą to być te same firmy co producent body aparatu, który posiadasz. Warto przyjrzeć się także niezależnym markom, które mają dobrą opinię w branży,
  • ogniskowa, a właściwie to, czy obiekty mają stałą, czy zmienną ogniskową. Jeżeli zależy Ci na większych możliwościach technicznych aparatu, wybierz wariant ze zmienną ogniskową,
  • zakres przysłony – jasne obiektywy są droższe, ale niezastąpione podczas fotografowania w pomieszczeniach i na zewnątrz przy słabszym świetle. Jeżeli jednak będziesz fotografować głównie w plenerze (a takie jest główne przeznaczenie obiektywu rybie oko) i nie chcesz wydawać zbyt wiele, możesz skupić się na obiektywach o przysłonie f/3.5 lub f/4.5,
  • kąt widzenia – im szerszy zakres, tym lepiej, bo obiektyw fisheye został po to stworzony.

Przeczytaj też arykuł Fotografia przyrodnicza – jaki obiektyw wybrać.

Jakie są polecane obiektywy rybie oko?

Obiektyw Samyang 8 mm f/3.5 CS II Fish-eye Nikon

Nasi klienci często wybierają obiektyw Samyang 8mm f/3.5 UMC Fisheye CS II 4/3. Jest to obiektyw z mocowaniem micro 4/3 (dla Panasonica i Olympusa). Stałoogniskowy obiektyw charakteryzuje się większą jasnością i mniejszą ilością soczewek. Dzięki temu jakość uzyskiwanego obrazu jest wyższa, a poziom wad optycznych niższy.

Innym obiektywem rybie oko godnym polecenia jest Nikon AF DX 10,5 mm f/2,8 Fisheye-Nikkor. Jest to obiektyw pasujący tylko do aparatów Nikona. Soczewki ze szkła niskodysperyjnego ED pozwalają skutecznie zniwelować zjawisko aberracji chromatycznej, dzięki czemu poprawia to rozdzielczość i umożliwia uzyskanie wyjątkowej kontrastowości obrazów w całym zakresie wartości przysłony.

Dobrym wyborem jest obiektyw zmiennoogniskowy Pentax DA 10-17 mm f/3,5-4,5 ED (IF) FISH EYE o zakresie ogniskowej od 10 do 17 mm.

Przeczytaj także Fotografia sportowa – jaki aparat fotograficzny wybrać do zdjęć w ruchu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link