Dekoder DVB-T a naziemna telewizja cyfrowa. Jak wybrać odpowiedni dekoder?

Autor: Anna

Dekoder DVB-T to urządzenie umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jest niezbędny, jeśli nasz telewizor nie ma wbudowanego tunera DVB-T. Sprawdźmy, jak podłączyć dekoder DVB-T do odbiornika.

Antena do telewizji cyfrowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie możliwości daje dekoder DVB-T;
 2. jak podłączyć dekoder DVB-T;
 3. jak odbierać kanały naziemnej telewizji cyfrowej.

Naziemna telewizja cyfrowa

Dekoder DVB-T Ferguson Ariva T760i

Kiedy w lipcu 2013 została wyłączona telewizja analogowa, zakończono proces cyfryzacji telewizji naziemnej. W praktyce oznacza to, że w Polsce bezpłatnie dostępna jest jedynie naziemna telewizja cyfrowa. Jeśli nie chcemy korzystać z płatnych pakietów telewizyjnych, to jest ona najlepszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę, że aktualnie możemy mieć dostęp do nawet 60 kanałów. Jeśli chodzi o programy dostępne w ogólnopolskich multipleksach – MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8, to jest ich obecnie 27. Podział wygląda następująco:

 • MUX-1 (Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV),
 • MUX-2 (Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat),
 • MUX-3 (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia),
 • MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP).

PORADA EKSPERTA

Sprawdź także, czy odbiornik DVB-T ma możliwość odbioru dźwięku przestrzennego. Dekodery mogą być zaopatrzone w złącze RCA chinch, które jest wykorzystywane do przesyłu sygnału cyfrowego audio, złącze chinch, które składa się z dwóch gniazd (jedno dla kanału lewego, drugie dla prawego) i które przesyła sygnał analogowy. Znajdziesz też gniazdo jack, które jest złączem przesyłającym dźwięk stereo. Zwykle podłączasz do niego słuchawki.

Dekoder DVB-T – co to jest? Jak go podłączyć?

Dekoder DVB-T to urządzenie dostosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, musi mieć wbudowany system MPEG-4. Obecnie dekodery DVB-T coraz częściej są wyposażone w rozmaite dodatkowe opcje, np. gniazda USB lub złącza Ethernet. Oprócz zapewnienia dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej pełnią również funkcję multimedialnego odtwarzacza. Jak podłączyć dekoder DVB-T?

Jeśli telewizor nie jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to zakup nowego telewizora ze wbudowanym tunerem DVB-T. Powyższe rozwiązanie wiąże się ze sporymi kosztami. O wiele tańszy jest zakup dekodera DVB-T. Dekoder służący do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy podłączyć do telewizora. Zrobimy to za pomocą kabla HDMI lub SCART – należy sprawdzić, jaki port ma odbiornik. Z kolei do dekodera musimy podłączyć zewnętrzną antenę. Podpięcie dekodera do telewizora umożliwia wyświetlanie odbieranego przez dekoder DVB-T sygnału audio-wideo.

Polecane tunery dvb-t
 • 129,99 zł
 • 179,99 zł
 • 104,99 zł
 • 114,99 zł
 • 299 zł

Dekoder DVB-T – polecane modele

Dekoder telewizji naziemnej

Jeśli stajemy przed wyborem dekodera DVB-T, to warto sprawdzić wszystkie funkcjonalności interesującego nas modelu. Coraz częściej nawet budżetowy dekoder DVB-T umożliwia nie tylko odbiór kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w dobrej jakości. Taki sprzęt jest często wyposażony w rozmaite funkcje, jak chociażby możliwość nagrywania (PVR) czy zatrzymywania i przewijania programów na żywo. Coraz częściej za pośrednictwem dekodera DVB-T możemy odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia. Dekodery DVB-T są też wyposażone w gniazda USB oraz Ethernet (LAN). Oznacza to, że dekoder uzyskuje połączenie z internetem, a poprzez zastosowanie odpowiednich aplikacji możemy m.in.: sprawdzać pogodę czy logować się na konta profili w portalach społecznościowych.

Jednym z dekoderów godnych uwagi jest Ferguson Ariva T760i. Współpracuje on zgodnie ze standardami DVB-T, DVB-T2 oraz MPEG-2. Sprzęt został wyposażony w złącza HDMI, SCART, USB 2.0, wejścia antenowe oraz Ethernet (LAN). Dekoder DVB-T pełni funkcję multimedialnego centrum domowej rozrywki. Za jego pomocą możemy odtwarzać różnorodne multimedia, np. filmy i muzykę. Ponadto sprzęt obsługuje funkcję Time Shift – zatrzymywanie oraz przewijanie obrazu. Bardziej zaawansowany model to Wiwa Dream Player TV. Po pierwsze jest to w pełni wyposażony dekoder pracujący w standardach: DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2. Obsługuje funkcję PVR – możemy nagrywać programy telewizyjne na zewnętrzny dysk. Sprzęt został wyposażony w cztery porty USB oraz po jednym gnieździe HDMI i SCART. Dekoder Wiwa Dream Player TV może też odgrywać rolę multimedialnego odtwarzacza. Nagrywanie programów na dysk zewnętrzny oferuje również model Ferguson Ariva T265. W tym przypadku dekoder współpracuje ze standardami: DVB-T, DVB-T2, MPEG-2, MPEG-4. Ponadto warto docenić funkcję EPG, czyli elektronicznego przewodnika po programach. Dekoder DVB-T w tym przypadku może być również odtwarzaczem filmów, muzyki i zdjęć. Co ciekawe, połączenie z internetem uzyskamy, wybierając budżetowy model Wiwa HD80EVO. Jest on również wyposażony w opcję PVR – nagrywania programów w czasie rzeczywistym. Na uwagę zasługują funkcja Time Shift oraz odtwarzacz multimedialny. Ostatni z polecanych modeli to TechniSat CE Terra T2 HD, który pracuje zgodnie ze standardami DVB-T, MPEG-4. Jest to kolejny dekoder, który może stać się centrum multimedialnej rozrywki. Nie został jedynie wyposażony w wejście Ethernet.

CIEKAWOSTKA

Znajdziesz też dekodery DVB-T, które można podłączyć przez USB do komputera. Dzięki ich użyciu możesz oglądać telewizję na ekranie dowolnego komputera, np. na laptopie, który w podróży będzie pełnił rolę telewizora.

Przeczytaj także Wybieramy aplikacje na Smart TV – poznaj nasze propozycje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link