Najlepsze gry battle royale na konsole

Autor: Joanna

Od wielu miesięcy na rynku gier panuje moda na gry battle royale i dodawanie tego trybu do najpopularniejszych serii gier FPS. Jedne płatne, inne darmowe, ale dzisiaj to właśnie gry typu battlegrounds dominują na komputerach i konsolach graczy całego świata. Zobacz, jakie są najpopularniejsze gry na konsolę PS4 i Xbox One!

najlepsze gry battle royale

LISTING PRODUKTÓW

Battlefield 5 Firestorm

Call of Duty: Black Ops IV (Blackout)

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Fortnite

Apex Legends

5. Battlefield V Firestorm

OCENA PRODUKTU: 7/10

Battlefield V FirestormBattlefield 5 został bardzo ciepło przyjęty przez graczy, chociaż oceny miał nieco gorsze od swojego poprzednika – gry Battlefield 1. Aby utrzymać zainteresowanie graczy, studio DICE pracowało nad rozwinięciem gry w stronę najpopularniejszego ostatnio trybu battle royale. Ostatecznie rozszerzenie Battlefield 5 Firestorm pojawiło się pod koniec marca i od kilku tygodni jest dostępne dla wszystkich graczy posiadających grę.

Firestorm miał dorównywać grywalnością i dynamiką dzisiejszemu liderowi studia Respawn – Apex Legends. Chociaż obie gry wyszły ze stajni Electronic Arts, to jednak wiele je różni. Produkcja DICE to przede wszystkim pierwszorzędne rozwiązania technologiczne, wyjątkowa grafika i dostosowanie do nowej technologii Ray Tracing. A zatem jest to zdecydowanie najładniejszy pod względem graficznym battle royal, oczywiście przy założeniu, że masz komputer i konsole zdolne udźwignąć tak wielkie obciążenie. Gra jest średnio zoptymalizowana i bez potężnej maszyny nie utrzymuje stałych 60 klatek na sekundę. W tym przypadku posiadacze konsoli są w lepszej sytuacji, bo chociaż wrażenia wizualne nieznacznie się pogorszą, to zachowana zostanie płynność rozgrywki, a FPS-y nie spadną poniżej 50 klatek.

Chociaż gameplay gry Battlefield V Firestorm nie dorównuje rozgrywce w Apex Legends, to grę wyróżnia bogaty arsenał sprzętu wojskowego. Po wielkiej norweskiej mapie Halvoy można się poruszać za pomocą 17 maszyn, w tym nawet helikoptera Flettner FI 282 czy zwyczajnego traktora. Zdobycie pojazdu to jedna z ciekawszych mechanik, a jego wartość bojowa określa, jak ciężko będzie zdobyć pojazd podczas battlegrounda.

Battlefield 5 Firestorm jest dostępny na komputery stacjonarne, konsolę PS4 i Xbox One i doczekał się pełnej polskiej lokalizacji.

PARAMETRY

Gatunek: battle royale

Silnik: Frostbite

Wydawca: Electronic arts

Twórcy: DICE

Data wydania: 25 marca 2019

PLUSY

+ grafika

+ pojazdy

+ różnorodne wyposażenie

+ ogromna mapa

MINUSY

− optymalizacja

− powolny gameplay

4. Call of Duty: Black Ops 4 (Blackout)

OCENA PRODUKTU: 8/10

Call of Duty black ops IIIIElectronic Arts ma dwa duże battle royale w swojej ofercie, ale Activision nie czekało długo ze swoją propozycją. Battleground Blackout dla gry Call of Duty: Black Ops IV jest alternatywą dla PlayerUnknown’s Battlegrounds, tyle że dostępną na obie konsole.

Chociaż klimatem przypomina PUBG bardziej niż kolorowy Fortnit czy Apex, wyróżnia się trybem zombie i dodatkowymi przedmiotami. Blackout to dobre połączenie tego, co zadecydowało o sukcesie PUGB, z klasyczną rozgrywką Call of Duty. Tak jak większość gier z serii, tak i battle royale od Activision jest bardzo dynamiczne. Szybko kurcząca się mapa, pełne magazynki i apteczki gotowe do użycia w biegu – starcie z przeciwnikiem to zaledwie mgnienie oka. Gra wymaga szybkiego, ale też taktycznego reagowania, co jest spowodowane wielkością mapy. Jest ona mniejsza niż w PlayerUnknown’s Battlegrounds, a dodatkowo czerwone strefy zostały zastąpione hordami zombie, co w połączeniu z kurczącą się strefą wymaga błyskawicznego podejmowania decyzji.

Najciekawszym dodatkiem w grze są easter eggi, których strzegą nieumarli. Chociaż jest to bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłych starć i sposób na zachęcenie graczy do eksploracji, jest również sposobem na wywołanie bezpośredniego starcia. Strzelając do zombiaków, dajesz znać wszystkim w okolicy, na jakiej pozycji się znajdujesz. W ten sposób z odkrywcy szybko staniesz się ofiarą, ale jest to z pewnością doskonała metoda na urozmaicenie rozgrywki.

Jedynym problemem jest brak realizmu, który występował w PUBG. Bronie nie są realistycznymi kopiami, nie mają podobnego działania, a coś, co wygląda jak pistolet, może zaskoczyć Cię możliwościami karabinu bojowego. Jeżeli nie znasz poprzednich odsłon serii, to musisz poświęcić wiele czasu na zapoznanie się z nazewnictwem i sposobem działania bardzo dużej ilości sprzętu dostępnej w grze.

Gra dostępna jest na PC, Xbox One i PS4.

PARAMETRY

Gatunek: battle royale

Silnik: WI engine

Wydawca: Activision

Twórcy:Treyarch

Data wydania: 12 października 2018

PLUSY

+ grafika

+ dodatkowy tryb zombie

+ easter eggi

+ wysoka dynamika gry

+ dostępność na obie konsole

MINUSY

− brak realizmu

3. PlayerUnknown’s Battlegrounds

OCENA PRODUKTU: 8/10

Gra PUBG PUBG to gra, która rozpoczęła panowanie battle royale na rynku gamingowym. Pierwszy niesamowicie popularny tryb battlegroundowy, który zyskał grono fanów jeszcze w early accessie. To, czym Bluehole przyciągnęło do swojej gry, to bardzo proste zasady rozgrywki, połączone z satysfakcjonującym i dynamicznym gameplayem.

Gra nie była jednak doskonała i z czasem musiała ustąpić z pozycji lidera przed błyskawicznie rozwijającym się Fortnitem. W dniu premiery gra doczekała się jednak drugiej mapy, ale również wielu ulepszeń w optymalizacji i mechanice (dodano możliwość skakania) oraz ulepszony interfejs. Dzisiaj lekko zapomniany PUBG wciąż jest wart sprawdzenia, a dla tych, którzy zaczęli od tego tytułu przygodę z battle royale, nadal jest numerem jeden.

PUBG dostępny jest jedynie na PC i Xbox One.

PARAMETRY

Gatunek: battle royale

Silnik: Unreal Engine 4

Wydawca: PUBG Corporation; Xbox One: Microsoft Studios

Twórcy: Brendan Greene, PUBG Corporation, Bluehole

Data wydania: 12 grudnia 2017

PLUSY

+ realizm

+ prostota

+ satysfakcjonujący gameplay

MINUSY

− bugi

− optymalizacja

2. Fortnite

OCENA PRODUKTU: 9/10

pakiet dodatków do FortnitePoczątki Fortnita nie zapowiadały gigantycznego sukcesu gry. Początkowo dzieło Epic Games było jedynie trybem fabularnym, gdzie w opcji dziennej można było budować forty i umocnienia, które nocą zalewała fala zombie. Tryb był przyjemny, gra kolorowa i radosna, ale nie był to tryb rozgrywki na tyle spektakularny, by zaskarbić miłość graczy. Z czasem jednak Fortnite wypuścił absolutny hit – grę, która pobiła rekordy oglądalności na Twitchu, zebrała dla twórców fortunę, a graczy przywiązywała do komputera na kilka godzin dziennie. Darmowy tryb battle royale dla Fortnite stał się fenomenem na skalę światową. Jak to możliwe, że twórcy zarobili miliardy na darmowej grze, kiedy płatny tryb fabularny właściwie się nie sprzedawał?

Tajemnicą sukcesu Fortnita jest możliwość customizacji postaci, szereg skórek, emotek i innych elementów dekoracyjnych, które stały się z czasem popkulturowymi ikonami. Ten aspekt socjalny gry w równej mierze co banalna i wciągająca rozgrywka zaskarbiły sobie uwielbienie graczy. Do tego battle royale od Epic Games zasłynął niestandardowym marketingiem, a akcje promocyjne gry niejednokrotnie szokowały.

Twórcy zmotywowani sukcesem cały czas udoskonalają swoje największe dzieło. Przed każdym sezonem rywalizacji wprowadzane są nowe elementy do rozgrywki, dzięki czemu mimo tylko jednej mapy gra wciąż jest świeża i zaskakująca.

Największą różnicą między Fortnitem a innymi grami battlegroundowymi jest możliwość budowania, zapożyczona z trybu fabularnego. W ciągu kilku sekund wprawieni gracze budują ogromne fortyfikacje, które mają pomóc im w przetrwaniu do końca gry i wyeliminowaniu pozostałych graczy. Do budowy możesz użyć schodów, ścian, półścianek, podłóg i pułapek i stworzyć strategiczną budowlę w środku strefy.

Na początku roku gra zaoferowała graczom niesamowite wydarzenie. DJ Marshmello zagrał wirtualny koncert w środku gry, który każdy gracz mógł zobaczyć bezpośrednio ze swojej postaci lub streama na Twitch.pl – całość obejrzało 10 milionów ludzi. Za takie wydarzenia i stosunek twórców do fanów ci drudzy odpłacają się inwestowaniem w grę przez zakup pakietów skórek czy season passów.

PARAMETRY

Gatunek: battle royale

Silnik: unreal engine 4

Wydawca: Epic Games

Twórcy: Epic Games

Data wydania: 26 września 2017

PLUSY

+ aktualizacja mapy

+ zabawny gameplay

+ społeczność

+ niebanalność

+ zaskakujące eventy

MINUSY

− brak ograniczeń wiekowych

1. Apex Legends

OCENA PRODUKTU: 10/10

waluta do apex legendsApex Legends od Respawn, twórców Titanfall I i II, to kolejny fenomen na rynku gier. Wydawało się, że nic nie zagrozi pozycji Fortnita, aż Electronic Arts niespodziewanie ogłosiło premierę tytułu trzymanego w tajemnicy, i to darmowego.

Respawn zrewolucjonizował gatunek battle royale, oddając graczom wielopoziomową, zróżnicowaną mapę, przyjemny system walki z opcją oznaczania sojusznikom targetu, świetną optymalizację (stabilne 60 klatek na konsolach) i ciekawe klasy postaci, które wyróżniają się umiejętnościami bojowymi. Gra jest doskonale przygotowana technicznie, a jedyne mankamenty, które można było u niej zauważyć, to problemy z serwerami. Jednak sami twórcy nie spodziewali się chyba tak oszałamiającego sukcesu.

Jeżeli jeszcze nie grałeś w żadną grę z gatunku battle royale, to właśnie Apex Legends może zmienić Twoje nastawienie do tego sposobu grania. Początek 2019 roku to zdecydowany triumf Apex Legends.

Gra dostępna na PC, Xbox One oraz PS4.

PARAMETRY

Gatunek: battle royale

Silnik: Source

Wydawca: Electronic Arts

Twórcy: Respawn Entertainment

Data wydania: 4 luty 2019

PLUSY

+ tryb oznaczania

+ grafika

+ nawiązania do Titanfall II

+ nowe mechaniki dla battle royale

+ dynamika

MINUSY

− niestabilne serwery

Podsumowanie

Popularność battle royale nie słabnie, a kolejne tytuły zapewniają dużą różnorodność w wyborze gry. Jeśli jednak wciąż nie możesz się przekonać do tego trybu, zobacz inne gry na PlayStation 4 warte polecenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link