Zmywarka do zabudowy – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Autor: Joanna

Zmywarka do zabudowy to urządzenie, które z pewnością ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków i pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Przyda się jeszcze bardziej, jeśli twoje gospodarstwo domowe jest wieloosobowe i większość posiłków spożywacie właśnie w domu. Jeśli jesteś w trakcie wyposażania swojej kuchni, przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie.

Zmywarka w zabudowie – zbliżenie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie wymiary powinna mieć zmywarka do zabudowy
 2. na jakie parametry podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę
 3. jakie dodatkowe funkcje zmywarki mogą okazać się przydatne

Zmywarka do zabudowy – na jakie wymiary się zdecydować?

Otwarta zmywarka w zabudowie pełna czystych naczyń

Najbardziej istotnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki do zabudowy, są jej wymiary. Należy dobierać je, biorąc pod uwagę przede wszystkim wielkość przestrzeni w kuchni, jaką dysponujesz częstotliwość używania zmywarki oraz to, ile naczyń dziennie zużywasz. Na rynku sprzętów AGD królują dwa rodzaje zmywarek do zabudowy (gdy bierzemy pod uwagę jedynie wymiary urządzenia). Należą do nich:

 • zmywarki o szerokości do 46 cm – modele należące do tej grupy urządzeń idealnie sprawdzą się u posiadaczy małej kuchni, z ograniczoną ilością dostępnej przestrzeni. Jeśli zależy ci na zachowaniu jak największej ilości miejsca na szafki do przechowywania, warto zdecydować się na węższe urządzenie, które nie zajmie zbyt dużo przestrzeni (np. Whirlpool WSIO 3O34 PFE X lub Electrolux ESL4201LO AirDry). Zmywarki tego typu sprawdzą się również w mieszkaniach singli lub par, w których zapełnienie całego urządzenia zajmowałoby bardzo dużo czasu i byłoby zwyczajnie mało opłacalne;
 • zmywarki o szerokości 60 cm – modele należące do tej grupy pomieszczą zdecydowanie więcej naczyń niż ich mniejsze odpowiedniki (potrafią pomieścić ponad 10 kompletów!). Z łatwością zmieścisz do nich większe akcesoria np. garnki czy patelnie o nieregularnych kształtach. Wybór większego modelu (np. Whirlpool WIO 3C23 6.5 E lub Amica DIM637ACNBEU) sprawdzi się u osób, które często gotują, a także w większych gospodarstwach domowych, w których z kuchni korzysta 3 lub więcej osób.
 • 4 999 zł
 • 1 199 zł
 • 999 zł
 • 1 799 zł
 • 1 499 zł

Zmywarka do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Zmywarka do zabudowy z panelem sterującym na zewnątrz

Jeśli już wiesz, na jakie wymiary zmywarki powinieneś się zdecydować, możesz przejść do wyboru kolejnych parametrów. Są one również bardzo istotne w wyborze odpowiedniego urządzenia i nie powinny zostać zignorowane. Przed zakupem zmywarki do zabudowy warto zwrócić uwagę na pobór prądu i ilość wody zużywanej przez urządzenie (podawane w rozliczeniu rocznym). Warto mieć na uwadze fakt, że parametry te podawane są w odniesieniu do najbardziej oszczędnego trybu działania urządzenia, jaki jest dostępny w konkretnym modelu (np. w trybie eco). W wyborze odpowiedniej zmywarki warto zwracać uwagę na klasę energetyczną i pamiętać o tym, że im wyższą klasę reprezentuje urządzenie, tym bardziej oszczędne będzie w użytkowaniu. Dobrze jest decydować się na modele co najmniej z klasy A (np. Electrolux EEM48321L). Są nieco droższe, jednak zainwestowane pieniądze z pewnością zwrócą się w niższych rachunkach za prąd i wodę. Przy wyborze zmywarki do zabudowy powinno się również zwrócić uwagę na to, czy posiada ona tryb eco lub tryb mycia przy niepełnym załadowaniu urządzenia. Ten drugi jest szczególnie ważny, jeśli załadowanie całej pojemności zajmuje dużo czasu, a jednocześnie wolisz uniknąć zbyt długiego przetrzymywania w kuchni brudnych naczyń.

Dodatkowe funkcje zmywarek do zabudowy

Oprócz wspomnianych parametrów zmywarki często wyposażane są w dodatkowe funkcje, które mają usprawnić korzystanie z urządzenia. Oto najciekawsze z nich:

 • szuflada na sztućce – pozwoli na lepszą organizację miejsca w zmywarce;
 • regulacja wysokości górnego kosza – funkcja ta ułatwi załadowanie do urządzenia większych naczyń, garnków itp.;
 • program Turbo – umożliwiający szybkie zmywanie (w kilkanaście minut), przydatne w kryzysowych sytuacjach;
 • aquaSensor – automatycznie dostosowuje tryb pracy do ilości załadowanych naczyń. Funkcja ta sprzyja oszczędnościom;
 • sygnał zakończenia pracy – świetlna lub dźwiękowa informacja o zakończonym trybie zmywania. Opcja ta jest szczególnie przydatna w modelach z zakrytym panelem sterowania.

Zmywarka do zabudowy to urządzenie, które skutecznie zwalnia nas z nielubianego obowiązku zmywania brudnych naczyń. Bez problemu ponadto dopasuje się do wystroju wnętrza, pozwoli na zaoszczędzenie olbrzymiej ilości czasu i zdecydowanie ułatwi codzienne dbanie o gospodarstwo domowe. Jednorazowa inwestycja w sprzęt dobrej jakości z pewnością zaprocentuje w przyszłości, a sama zmywarka będzie służyć nam przez wiele lat.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link