Myszka gamingowa – jak wybrać najlepszą?

Autor: Ania

Myszka do gier lub – jeśli ktoś preferuje określenie bardziej powiązane z językiem angielskim – myszka gamingowa: czy to tylko marketingowa nazwa dla zwyczajnych produktów? A może jednak są istotne różnice w korzystaniu ze zwykłej myszki oraz użytkowaniu myszy komputerowej dla graczy? Jeśli tak, to czym się kierować przy zakupie?

Podświetlana myszka gamingowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są podstawowe informacje o myszkach gamingowych
  2. jakie są zalety myszek gamingowych

Myszka gamingowa – podstawowe informacje

Myszka i klawiatura dla gracza

Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie postawione chwilę wcześniej, mianowicie, czy jest jakaś różnica pomiędzy zwykłymi a gamingowymi myszkami? Tak, istnieje spora różnica i wcale nie chodzi o samą nazwę. Produkty dla graczy z zasady charakteryzują się lepszymi parametrami technicznymi, ponieważ są skierowane do bardziej wymagających klientów. Wszystko sprowadza się do tego, że osoba wykorzystująca komputer wyłącznie do edycji dokumentów tekstowych czy przeglądania ulubionych stron internetowych nie wymaga od swojej myszki aż tak dużej precyzji i wygody. Przeciwieństwem będą oczywiście miłośnicy gier, którzy sporo czasu przeznaczają na rozgrywkę, często związaną z bardziej wymagającymi tytułami, w których trzeba wykazać się choćby dużą precyzją.

Właśnie dlatego powstały myszki do gier. Najlepsze jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieją zarówno tanie myszki gamingowe, jak i zdecydowanie droższe, te z najwyższej półki. Można bez problemu doszukać się takich produktów jak mysz bezprzewodowa dla graczy oraz mysz gamingowa przewodowa. Sprzęty te mają różne parametry, sensory, kształty i kolory. Osoby skupiające się na szukaniu takich rozwiązań jak biała myszka gamingowa, bezklikowa mysz gamingowa czy na przykład duże myszki dla graczy także znajdą coś dla siebie. Krótko mówiąc, te urządzenia są niezwykle powszechne, nawet w wersji dla miłośników gier, więc wybór jest wyjątkowo duży i czasem można poczuć się lekko przytłoczonym tą mnogością opcji. Właśnie dlatego warto omówić temat na spokojnie i zastanowić się na przykład nad tym, jakie są podstawowe zalety myszek komputerowych dla graczy.

Polecane myszy komputerowe
  • 24,99 zł
  • 39,99 zł
  • 79,99 zł
  • 179,99 zł
  • 229 zł

Jakie zalety ma myszka gamingowa? Jaką wybrać?

Dłoń na myszce do grania

W związku z tym, że urządzenia przeznaczone do gier muszą sprawdzić się w bardziej wymagających sytuacjach, mają wiele istotnych zalet. W przypadku myszek przede wszystkim warto zapoznać się z pojęciem DPI (dots per inch), czyli plamkami na cal. Można powiedzieć, iż jest to zakres czułości. Parametr ten wiąże się z tym, ile punktów zostanie pokonanych, gdy mysz przesunie się o cal. Ostatecznie przekłada się to na prędkość na przykład przemieszczenia się kursora na ekranie oraz, jak już zostało wspomniane wcześniej, na czułość. Im większe DPI, z tym większą precyzją możemy grać w popularne gry typu FPS, w których najczęściej sporo się rozglądamy i celujemy z różnych broni. Dla wielu graczy, szczególnie tych lubujących się w trybie multiplayer, ma to ogromne znaczenie.

Myszka o wysokim DPI to na przykład Razer Viper. Wartość tego parametru wynosi w tym przypadku 16000 DPI. Jest to produkt z wyższej półki od znanego producenta akcesoriów dla graczy. Mysz jest przewodowa, ma sensor optyczny, łącznie znajduje się na niej 8 przycisków. Ponadto charakteryzuje się solidnym wykonaniem i jest przyjemna dla dłoni – po bokach są specjalne ogumowania. Do tego należy wspomnieć jeszcze o niskiej wadze oraz wyjątkowo wytrzymałej konstrukcji. To znakomity przykład dobrej myszki gamingowej.

Do zalet takich urządzeń zaliczają się wymienione przed chwilą kwestie (wysoka czułość, dużo przycisków, wytrzymałość, komfort). Tylko co w sytuacji, gdy szukamy myszki dla graczy do 100 zł? Oczywiście istnieją produkty w tym zakresie cenowym, które również cieszą się uznaniem wśród graczy. Za przykład może posłużyć Genesis Xenon 200, czyli bardziej ekonomiczny produkt, który wciąż ma mnóstwo świetnych cech. Znajdziemy tu chociażby precyzyjny sensor optyczny 3000 DPI, 8 programowalnych przycisków, a nawet tzw. „przycisk snajperski”, pozwalający chwilowo zmniejszyć ilość DPI, żeby wolniejszy ruch myszki w konkretnej chwili ułatwił strzelanie na większych odległościach.

Kupując myszkę dla gracza warto zwrócić uwagę także na częstotliwość odświeżania. To parametr określający ile razy na sekundę przesyłana jest informacja o przesunięciu myszy. Nie jest zatem tak, że najlepiej ograniczyć się do samego DPI, ponieważ prędkość raportowania zmiany położenia urządzenia też jest ważna. Wielu dojdzie do wniosku, że im więcej DPI oraz im więcej Hz (częstotliwość odświeżania), tym lepiej. Czy to prawda? Tak, ale jak to bywa ze wszystkim, z tym również można przesadzić. Z czasem nauczymy się, jakie parametry są idealne dla nas, bo nie każdy będzie zadowolony z takich samych wartości. Na szczęście w przypadku myszek jest też regulacja czułości, co pozwala na dopasowanie większości egzemplarzy idealnie pod swoje potrzeby.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link