Jaki nadajnik sygnału wybrać?

Autor: Grzegorz

Nagrywając materiały wideo amatorsko lub zawodowo, większość z nas miała styczność z nadajnikiem sygnału. Gdzie jeszcze jest stosowany? Na co ma wpływ?

Mężczyzna przygotowany do wywaidu, któremy przypinany jest mikrofon. Obok, po lewej stronie ustawiona jest kamera.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest nadajnik sygnału;
  2. w jakich urządzeniach montowany jest nadajnik;
  3. na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Nadajnik sygnału – co to takiego?

Mężczyzna rejestrujący obraz i dźwięk, mający słuchawki na uszach. W tle mężczyzna siedzący na krześle udzielający wywiadu do TV.

Nadajniki sygnału służą do emisji sygnału. W praktyce dzięki nim mamy możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięków. W połączeniu z odbiornikiem i mikrofonem krawatowym może stworzyć bardzo dobry zestaw, który przyda się operatorom kamer, wideoblogerom i wszystkim tym osobom, które chcą mieć dźwięk jak najmniej zakłócony przez szum. Mają one zastosowanie także w innych branżach, np. jako elektroniczna niania.

Nadajnik a elektroniczna niania

Nadajnik jest jednym z kluczowych elementów tzw. elektronicznych niań. To urządzenia pozwalające rodzicom monitorować dziecko znajdujące się w innym pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają wgląd na to, co aktualnie dzieje się w dziecięcym pokoju – czy pociecha śpi, czy płacze, czy może chce się bawić. Elektroniczna niania w zestawie posiada nadajnik i odbiornik. Nadajnik do przesyłu sygnału montuje się w pokoju dziecka. Zawiera on mikrofon, a w bardziej funkcjonalnych modelach również kamerę. Odbiornik natomiast posiada głośnik i znajduje się w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywa rodzic. Idea działania tego urządzenia jest taka, iż nadajnik przy udziale fal radiowych przesyła sygnał, który trafia do odbiornika rodzica. Jeśli w modelu niani mamy dostępną kamerę, do rodzica dociera także zarejestrowany obraz.

Przykładem zastosowania nadajnika i odbiornika w elektronicznej niani może być Motorola MBP11. Zasięg tego urządzenia wynosi 300 metrów, a więc to idealny wariant do sprawdzenia w domu o dużej powierzchni. Urządzenie to ma opcję montażu nadajnika do łóżeczka w pokoju dziecięcym. Żeby w pełni wykorzystać możliwości tego sprzętu, a tym samym mieć pewność, że nadajnik jest połączony z odbiornikiem, warto wybrać funkcję informującą o wyjściu poza pole zasięgu. Z podobnych urządzeń godnym uwagi jest też model z wideo Summer Infant Video Wide View 2.0 – o zasięgu 240 metrów i wbudowanej obrotowej kamerze, dzięki której możemy sprawdzać, co aktualnie dzieje się w pokoju dziecięcym. Producent wyposażył urządzenie w funkcję lampki nocnej, przydatnej gdy dzieci boją się przebywać w ciemnym pomieszczeniu. W modelu Alecto DBX-82 zasięg wynosi aż do 3000 metrów, a dodatkowym atutem jest opcja regulacji głośności urządzenia.

  • 79 zł
  • 599 zł
  • 439 zł
  • 1 099 zł
  • 229 zł

A może zestaw słuchawkowy?

Dziecko śpiące na brzuszku w łóżeczku, w tle znajduje się maskotka miś. Pokój może być wyposażony w elektryczną nianię z nadajnikiem sygnału.

Nadajniki i odbiorniki znajdą zastosowanie także w zestawach słuchawkowych. Przykładem może być Saramonic RX9 + TX9 + TX9 UHF. Gwarantuje on perfekcyjną jakość dźwięku w kompaktowym opakowaniu. Można go używać w wielu sytuacjach. Jest niezastąpiony do wideografii i nagrywania terenów i otoczenia. Doskonale zda egzamin również przy nagrywaniu wywiadów. W tym modelu mamy wpasowany w aparacie bezprzewodowy odbiornik, a obok niego dwa bezprzewodowe nadajniki nadwozia i dwa mikrofony typu lavalier – niewielkich rozmiarów mikrofony idealne dla prezenterów telewizyjnych. Minimalne opóźnienie głosu jest tu na poziomie 12 ms, a tłumienie impulsów na poziomie -60 dB. Producent objął urządzenie 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Pracuje ono w zakresie częstotliwości 514–596 MHz, a do wyboru mamy 96 kanałów. Zestaw ten działa na odległość 100 m w terenie otwartym. Posiada opcję bezprzewodowej transmisji dźwięku. To świetne urządzenie wykorzystywane przez reporterów telewizyjnych oraz wideoblogerów.

Nadajnik a zestaw mikrofonowy

Przykładem zestawu bezprzewodowego wykorzystującego nadajnik może być Saramonic SR-WM4C. To zestaw mikrofonowy bezprzewodowy. Jego atuty to: intuicyjna obsługa, niewielkie rozmiary i wygoda użytkowania w czasie rejestrowania konferencji lub wywiadów. Urządzenie znakomicie przesyła sygnał, dlatego też chętnie sięgają po nie zawodowi realizatorzy dźwięku czy filmowcy. Nadajnik przesyła dźwięk na czterech częstotliwościach. Jego zakres działania to około 60 metrów. W zestawie znajdziemy, oprócz sprawdzonego mikrofonu krawatowego z osłoną na wiatr, także odbiornik, posiadający wejście na słuchawki, dzięki którym możemy nasłuchiwać dźwięk, który jest przesyłany. Nadajnik i odbiornik działają na baterie AA. Ich czas pracy na jednym zestawie wynosi do pięciu godzin, co jest dobrym wynikiem w porównaniu z konkurencją. Producent objął to urządzenie 24. miesiącami gwarancji.

Z samych nadajników dostępnych na rynku trzeba zwrócić uwagę na Saramonic Nadajnik SR-XLR4C. Częstotliwość pracy urządzenia dla kanału A wynosi 203 MHz, a dla kanału D – 216 MHz. Bez baterii waga samego nadajnika wynosi 145 gramów, a jego wymiary to 4,3 x 10,6 x 3,4 cm. Stosunek sygnału do szumu wynosi od 70 dB w górę. Przy użyciu baterii alkalicznych nadajnik potrafi pracować do 3 godzin. Posiada opóźnienie na poziomie 12 ms. Producent objął go 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny