Jaki nadajnik do drona wybrać?

Autor: Grzegorz

Nadajnik do drona można wykorzystać do odszukania go, gdy ten z jakiegoś powodu zniknie z oczu osobie, która nim pilotowała. Lokalizator GPS szybko ustali także pozycję geograficzną drona, umożliwiając tym samym pozycjonowanie zdjęć lub filmów względem określonych punktów w terenie. Sprawdź, jaki nadajnik do drona warto wybrać.

Biały dron wisi w powietrzy na tle zachodzącego słońca

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić nadajnik do drona
 2. jaki lokalizator GPS do drona warto wybrać
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze nadajnika do drona

Nadajnik do drona – dlaczego warto go mieć?

Dwóch mężczyzn modyfikuje drona

Drony chętnie wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów. Modelami wyposażonymi w kamery cyfrowe można z powodzeniem wykonać malownicze ujęcia krajobrazów, nakręcić film z podróży albo ślubu lub innej ważnej uroczystości. Pilotowanie dronem nie jest trudne. Niemniej jednak, aby loty przebiegały w pełni bezpiecznie, potrzeba odpowiedniej wiedzy i wprawy. Sterowanie jest znacznie łatwiejsze jeśli urządzenie ma nadajnik GPS.

Na rynku dostępne są modele dronów z wbudowanym lokalizatorem GPS, takie jak DJI Mavic Air Fly More Combo (Arctic White) czy DJI Mavic 2 Pro. W tych urządzeniach nadajnik odpowiada za wiele funkcji pomocniczych. Każdy początkujący użytkownik, zanim nauczy się kontrolować sprzęt, musi doświadczyć kilku porażek. Najczęstszym błędem nowicjuszy jest brak świadomość tego, z jaką szybkością może poruszać się dron. Wystarczy chwila nieuwagi albo jeden gwałtowny ruch na kontrolerze i urządzenie w kilka sekund może znaleźć się daleko poza zasięgiem wzroku osoby sterującej. W takiej sytuacji nadajnik w dronie znacznie ułatwia odnalezienie go w terenie.

Ponadto lokalizator GPS w sprzęcie może usprawniać proces nagrywania filmów . Dzięki nadajnikowi dron może śledzić wybrany przez użytkownika obiekt i nagrywać go w trybie automatycznego pilota, dostosowując prędkość oraz tor lotu do szybkości ruchu osoby czy pojazdu. Niektóre drony dzięki nadajnikom GPS współpracującym z systemem satelitarnym GLONASS potrafią także poruszać się po trasie wyznaczonej na ekranie urządzenia sterującego.

Niestety nie wszystkie drony mają wbudowany lokalizator GPS. Dotyczy to przede wszystkim modeli tańszych, takich jak chociażby DJI Ryze Tello (biały). Oczywiście nadajnik nie jest niezbędny i można z powodzeniem cieszyć się z szerokiej funkcjonalności urządzeń, które go nie posiadają. Można także dokupić lokalizator do drona w sklepie z elektroniką i zamontować go w sprzęcie na własną rękę lub zlecić to osobie, która zrobi to za nas.

Polecane drony
 • 8 149 zł
 • 2 899 zł
 • 869 zł
 • 589 zł
 • 4 879 zł

Jaki lokalizator GPS do drona wybrać?

Wizualizacja przedstawiająca działanie sieci GPS

Wybór odpowiedniego nadajnika do drona warto poprzedzić rozważaniami dotyczącymi tego, do czego będzie nam służyć. Jeśli lokalizator GPS ma być wyłącznie wsparciem w chwili, gdy w skutek przypadkowego zbiegu zdarzeń zginie on w terenie, którego nie znamy (na przykład w lesie), wybór nadajnika sprowadza się do określenia odpowiednich rozmiarów i wagi. W obudowie drona nie ma zbyt wiele miejsca, więc prawdopodobnie nie uda się w niej zmieścić, dajmy na to, klasycznego lokalizatora samochodowego. Najlepiej ocenić to na podstawie konkretów, czyli zdjąć czaszę obudowy i sprawdzić, jakiej wielkości sprzęt można pod nią zmieścić. Nadajnik do drona nie powinien być też zbyt ciężki, choć w tym wypadku niewielki rozmiar w sposób proporcjonalny przekłada się na wagę, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że jeśli udało się umieścić lokalizator pod obudową, to będzie też wystarczająco lekki.

Natomiast jeśli zależy nam na tym, aby nadajnik do drona współpracował także z kontrolerem i poszerzył funkcjonalność sprzętu, na przykład o możliwość podglądu wysokości i prędkości lotu, to sprawa nie jest już taka prosta. Taki lokalizator GPS musi być kompatybilny z urządzeniem sterującym. Jego montaż także jest trudniejszy i wymaga odrobiny wiedzy z dziedziny elektroniki. Jeśli uważasz, że możesz sobie nie poradzić, udaj się lub zadzwoń do sklepu specjalizującego się w sprzedaży akcesoriów do dronów i zasięgnij informacji u źródła. Nabyty lokalizator GPS zamontujesz, korzystając z usług serwisu elektronicznego.

Lokalizator GPS do drona – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybierając nadajnik do drona, warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów. Należą do nich:

 • kompatybilność – jeśli zamierzasz połączyć lokalizator GPS z kontrolerem, musisz upewnić się, że jest on z nim kompatybilny;
 • pojemność baterii – w przypadku lokalizatorów podłączanych bezpośrednio do modułu wewnątrz obudowy parametr ten nie jest istotny, ponieważ nadajnik będzie pobierał energię bezpośrednio z baterii drona. W innym wypadku powinna ona mieć przynajmniej 400 mAh. Taka pojemność gwarantuje kilka dni pracy na jednym ładowaniu;
 • rodzaj anteny – jeśli lokalizator będzie miał własną wbudowaną antenę, jego zasięg będzie większy i stabilniejszy. Dobrze jest wybrać model wyposażony w ceramiczną antenę o wysokim wzmocnieniu;
 • odporność na wilgoć – przed zakupem nadajnika warto sprawdzić, czy jest on wrażliwy na wilgoć. Dobrej jakości lokalizator GPS będzie w stanie pracować w zakresie od 5% do 95% wilgotności względnej.

Przy wyborze nadajnika warto dodatkowo uwzględnić indywidualne potrzeby, na przykład jeśli użytkownik zamierza korzystać z drona w deszczu, musi zaopatrzyć się w egzemplarz całkowicie wodoodporny. Dla nowicjusza wybór lokalizatora GPS może być problematyczny, dlatego powinien on dobrze przemyśleć, czego od niego oczekuje. Dzięki temu będzie pewny, że nabył dokładnie taki sprzęt, jaki jest mu potrzebny.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów