Drukarka laserowa czy atramentowa? Przegląd modeli do domowych warunków

Autor: Asia

Zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa mają swoje zalety i służą do nieco innych czynności. Wybór odpowiedniego modelu do domu czy małego biura musi być zatem poparty częstotliwością jej używania. Na jaki model najlepiej się zdecydować?

Drukarka w trakcie działania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego obecnie wykorzystywane są drukarki
  2. jaka jest różnica pomiędzy drukarką atramentową i laserową
  3. jaki model drukarki do domu wybrać

Drukarka wciąż w modzie

Kobieta wkładająca papier do drukarki

Choć mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach, gdzie dominuje komputeryzacja i załatwianie wszelkich spraw przez internet, drukarka powoli przestaje mieć znaczenie, okazuje się, że wciąż jest bardzo potrzebnym urządzeniem. Swoje zastosowanie znajduje szczególnie w przypadku konieczności drukowania dokumentów rekrutacyjnych na studia, prac dyplomowych czy w codziennej działalności działów księgowości w firmach. Trudno sobie zatem wyobrazić szereg spraw administracyjnych bez jej używania.

Drukarka dodatkowo daje sporą wygodę i komfort. Jeżeli nawet nie korzystamy z niej zbyt często, a w pewnym momencie pojawi się konieczność wydrukowania kilku czy kilkunastu stron dokumentów, posiadanie tego urządzenia na własny użytek pomaga szybko poradzić sobie z problemem. W przypadku jej braku trzeba udać się do punktu ksero i zapłacić nieco więcej pieniędzy niż wyniósłby koszt druku danej liczby kartek w domowych warunkach.

Drukarka laserowa czy drukarka atramentowa?

W domu oraz biurze sprawdzą się dwa główne rodzaje drukarek. O wyborze odpowiedniego modelu powinno jednak decydować to, jak często będziemy z niej korzystali i co za jej pomocą ma być drukowane. Dwa najpopularniejsze rodzaje to:

  • drukarka atramentowa – na kartkę przenoszone są krople tuszu, natomiast pojemniki z atramentem przesuwają się przy pomocy specjalnej przesuwnej głowicy;
  • drukarka laserowa – do drukowania jest wykorzystywany toner, którego cząsteczki rozprowadzane są po kartce papieru za pomocą specjalnego wałka.

Drukarki atramentowe znajdą zastosowanie wśród użytkowników, którzy nie chcą wydawać dużej kwoty na samo urządzenie, a także cenią sobie kompaktowy rozmiar drukarki. Takie osoby muszą jednak liczyć się z mniejszą jakością i prędkością druku oraz dość sporymi kosztami eksploatacji. Laserowe urządzenia z kolei oferują znacznie większą wydajność i szybkość wydruku, zapewniają wyższą jakość działania i nie obciążają w dużym stopniu portfela. Z drugiej jednak strony urządzenia te są nieco droższe, choć w zestawieniu z efektami drukowania koszt ten jest jak najbardziej uzasadniony.

  • 669 zł
  • 1 399 zł
  • 2 949 zł
  • 3 249 zł

Drukarka do domu – jaki model wybrać?

Kobieta wkłada papier do drukarki

Użytkownicy z mniejszymi wymaganiami i mniejszą zasobnością portfela, chcąc znaleźć odpowiednie urządzenie do domu czy małego biura, mogą zdecydować się na model Canon PIXMA TS705. Producenci przygotowali w nim podajnik papieru mogący pomieścić 100 arkuszy. Prędkość druku w czerni wynosi około 15 stron na minutę, a w przypadku koloru – 10 stron na minutę. W celu jeszcze łatwiejszego korzystania i drukowania, istnieje możliwość połączenia się z drukarką za pośrednictwem USB 2.0, WiFi i Bluetooth. Innymi jej zaletami są kompaktowy rozmiar, wysoka jakość wydruku na papierach foto i możliwość druku bez konieczności instalowania oprogramowania.

Równie wygodna w użytkowaniu i oferująca wysoką jakość druku jest drukarka Epson EcoTank L1110. Zastosowano w niej dużą innowację – zrezygnowano z typowych kartridży i postawiono na specjalny pojemnik na atrament, który znacznie ułatwia codzienne korzystanie. Prędkość wydruku w czerni wynosi aż 33 strony na minutę, natomiast w kolorze – 15 stron na minutę, a to wszystko można wykonać przy bardzo niskich kosztach pracy. Mimo iż można się do niej podłączyć jedynie poprzez kabel USB 2.0, podajnik na 100 kartek i niewielkie rozmiary idealnie sprawdzą się w domu czy małym biurze.

Osoby stawiające na drukarki laserowe mają znacznie większy wybór na rynku, czego dowodem jest chociażby model Brother HL-1222WE. Podajnik na 150 arkuszy, tonery wystarczające na wydrukowanie co najmniej 1500 stron i 20 kartek w czerni na minutę to jej największe zalety. Dodatkowo drukarka oferuje możliwość połączenia się za pośrednictwem WiFi, a sama jej instalacja jest niezwykle prosta.

Dla użytkowników, którym niezwykle mocno zależy na druku w kolorze, odpowiednim wyborem będzie HP Color Laser 150nw. Drukarka jest w stanie wydrukować aż 26 stron w kolorze na minutę (12 stron na minutę w czerni), a według producentów, w ciągu jednego miesiąca zapewnia wydruk aż 20 tysięcy kartek. Bezproblemowe połączenie jest możliwe dzięki złączu Ethernet i WiFi, a w dodatku może obsługiwać aż sześć formatów nośników – A4, A5, A6, B5 (JIS), kopertę DL i Oficio.

A co z osobami, dla których drukarka laserowa jest podstawowym urządzeniem do pracy i musi być w stanie sprostać sporej liczbie drukowanych kartek? Odpowiednim wyborem będzie OKI C332dnw, mogąca wydrukować aż 45 tysięcy stron w ciągu miesiąca, a w czerni i w kolorze w ciągu minuty jest w stanie wydać odpowiednio 30 i 26 stron. Pojemny podajnik papieru (250 arkuszy), aż 12 obsługiwanych formatów nośników i trzy możliwe złącza gwarantują, że urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link