Telewizor – na jakiej wysokości go powiesić? Porady i wskazówki

Autor: Ola

Telewizor to urządzenie do rozrywki, z którego chętnie korzystają wszyscy domownicy. Ustawiony lub powieszony właściwie, nie męczy nadmiernie oczu oraz mięśni ramion i szyi. Dowiedz się, na jakiej wysokości powiesić telewizor tak, aby zapewnić sobie i domownikom największy komfort podczas wielogodzinnego oglądania filmów i programów telewizyjnych.

Mężczyzna używa pilota podczas oglądania filmu na telewizorze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego miejsca na telewizor
  2. na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie i sypialni
  3. jak dobrać właściwą odległość od ekranu telewizora

Wieszanie telewizora na ścianie – zrób to z głową!

Ujęcie modernistycznego wnętrza z wiszącym na ścianie telewizorem

Telewizory, podobnie jak inne sprzęty elektroniczne, ulegają ciągłej ewolucji po to, aby móc sprostać rosnącym oczekiwaniom użytkowników. Na przestrzeni zaledwie 20 lat urządzenia te – z wielkich i ciężkich, kineskopowych pudeł – przemieniły się w bardzo cienkie i lekkie sprzęty o funkcjonalności daleko wykraczającej poza ich pierwotne przeznaczenie. Dawniej służyły wyłącznie do oglądania telewizji, jednak obecnie, dzięki takim funkcjom, jak Smart TV czy możliwości wielopoziomowej komunikacji z konsolami i komputerami, telewizory stały się centrami multimedialnej rozrywki. W związku z tym domownicy spędzają w ich towarzystwie jeszcze więcej czasu. Można pokusić się o stwierdzenie, że w wielu domach włączony telewizor stał się nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych, towarzyskich, a także stanowi częstą rozrywkę przy spożywaniu posiłków. Choćby dlatego ważne jest, aby znajdował się on w miejscu, które pozwoli wszystkim na komfortowe z niego korzystanie.

Wbrew pozorom to, na jakiej wysokości będzie wisiał telewizor, ma istotne znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale także dla zdrowia. Mimo że na kanapie możemy usiąść swobodniej niż, dajmy na to, w pracy przed ekranem monitora, to wielogodzinne oglądanie filmów czy seriali w niewygodnej pozycji równie mocno męczy oczy, jak i mięśnie karku, pleców czy ramion. Istotny jest również odpowiedni kąt widzenia oraz odległość od ekranu telewizora. Kwestie te znacząco wpływają na to, na ile komfortową pozycję można przyjąć podczas filmowego seansu lub przeglądania internetu.

Polecane telewizory
  • 2 699 zł
  • 2 299 zł
  • 5 799 zł
  • 2 199 zł
  • 2 999 zł

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Młody męczyzna obraca telewizor na ruchomym uchwycie przymocowanym do ściany

Salon w niemal każdym domu to miejsce, gdzie domownicy zbierają się, aby porozmawiać i przy okazji obejrzeć razem film lub program telewizyjny. Wybierając miejsce do zawieszenia telewizora, warto przede wszystkim uwzględnić rozkład miejsc siedzących w pomieszczeniu. Istnieją rozmaite wzory do obliczania wysokości, na jakiej powinien znaleźć się telewizor, ale prawda jest taka, że najistotniejsze jest, aby każdy z widzów, w miarę możliwości, posiadał ekran mniej więcej na wysokości oczu. Wyjątkowo męczące jest oglądanie filmów z zadartą głową. Jeśli nie da się inaczej, lepiej powiesić sprzęt trochę za nisko niż zbyt wysoko. Warto też zamocować telewizor na ruchomym uchwycie, takim jak chociażby Reinston EU013 40"-70", aby w razie potrzeby łatwo wyregulować wychylenie ekranu od ściany oraz na boki.

Istotnym czynnikiem wpływającym na to, gdzie zdecydujemy się powiesić telewizor, powinien być także jego rozmiar. Im ekran większy, tym dalej powinien znajdować się od widzów. W przypadku choćby 65-calowego LG OLED65C8PLA odległość ta wyniesie do 3,5 do nawet 5 metrów. Dla 40-calowego Samsunga UE40NU7112K będzie to od 3 do 3,5 metra, mniejsze telewizory należy wieszać w odległości od 2 do 3 metrów. Nie mniej istotny jest również wybór ściany, na której zamierzamy powiesić telewizor. Dobrze, gdyby urządzenie wisiało w miejscu, gdzie światło słoneczne nie będzie padało na nie bezpośrednio, a nawet pośrednio, ponieważ znacznie utrudnia to oglądanie.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor w sypialni?

Zastanawiając się nad tym, na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni, należy uwzględnić te same istotne kwestie, co przy wyborze miejsca dla sprzętu w salonie. Warto jednak mieć na uwadze, że w takim pomieszczeniu filmy czy programy telewizyjne będziemy oglądać na leżąco, dlatego telewizor powinien wisieć niżej, czyli tak, aby znajdował się na wysokości oczu osoby odpoczywającej na łóżku. Ponadto dobrze jest umieścić go centralnie na wprost wezgłowia, czym zapewnimy sobie najlepszy kąt widzenia. Nabywając taki uchwyt, jak np. Reinston EU007 32"-60", który da się zamontować bardzo blisko ściany, możemy dodatkowo zaoszczędzić trochę miejsca. Jest to szczególnie istotne, gdy sypialnia ma niewielki metraż. Natomiast wybierając sam telewizor, warto uwzględnić specyficzne przeznaczenie pomieszczenia. Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu, dlatego urządzenia o tylnym, nastrojowym podświetleniu, jak Philips 65OLED903/12, będą dobrze podkreślać jej przytulny charakter.

Określenie optymalnej odległości od telewizora jest równie proste, jak w przypadku salonu. Mniejsze modele powinny znajdować się w odległości 2-3 metrów od oglądającego. Dla większych ekranów będzie to od 3,5 do 5 metrów.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów