Na co zwrócić uwagę, wybierając radiobudzik?

Autor: Ola

Czy tani radiobudzik się opłaca, czy lepiej wydać na niego ponad 100 zł? Z naszego poradnika dowiesz się, czym różnią się radiobudziki Blaupunkta, Sony, Grundiga czy Philipsa oraz jak wybrać najlepszy. Dzięki nowoczesnemu radiobudzikowi możesz odłożyć wyłączonego smartfona z dala od sypialni, a przed snem zrelaksować się spokojną muzyką z radia, które wyłączy się automatycznie po określonym czasie.

Radiobudzik cyfrowy z dużym wyświetlaczem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie parametry radiobudzika są ważne,

- czy warto kupić radiobudzik z projektorem,

- jakie zalety ma radiobudzik z USB.

Jakie cechy i funkcje powinien mieć radiobudzik?

W poradniku Do czego służy i czy warto kupić radiobudzik przeczytasz, dlaczego sprzęt ten wcale nie jest przeżytkiem w czasach opanowanych przez wszechstronne smartfony. Dzięki różnorodnym, chociaż prostym funkcjom przydaje się osobom w różnym wieku.

Na dobry początek zobacz aktualnie dostępne radiobudziki w naszym sklepie. Zanim zaczniesz analizować dane techniczne i funkcje tych urządzeń, zastanów się, jaka kolorystyka cyfr wyświetlanych na ekranie Ci odpowiada. Barwa ma duże znaczenie dla samopoczucia – czerwony pobudza, a zielony i niebieski relaksują. Wyjątkiem jest np. Sangean RCR-9 z tradycyjną tarczą ze wskazówkami.

WSKAZÓWKA

Niezależnie od koloru cyfr na wyświetlaczu radiobudzik powinien mieć regulację podświetlenia, aby użytkownik mógł zmniejszać jasność ekranu, kiedy kładzie się spać. Dzięki temu można uniknąć rozświetlenia sypialni przez budzik w nocy.

Radiobudziki różnią się kolorami wyświetlanych cyfrWiększość radiobudzików ma kształt prostokątny jak Blaupunkt CR16WH, inne – kwadratowy jak radiobudzik Sony ICF-C1T. Oprócz wymiarów dostosowanych np. do Twojej szafki nocnej ważny jest sposób zasilania: wyłącznie bateryjny lub bateryjny i sieciowy. W drugim przypadku bateria odpowiada za podtrzymanie pamięci, np. zapisanych częstotliwości radia czy budzika. Tak działa chociażby radiobudzik Grundig Sonoclock 590.

Czytając specyfikację radiobudzika cyfrowego, sprawdź:

 • rodzaj radia – w większości urządzeń jest to radio analogowe. Różnice tkwią w zakresie fal radiowych opisanych tutaj. Radio cyfrowe znajdziesz w modelu Lenco,

 • rodzaj dźwięku – niewiele radiobudzików ma dźwięk stereofoniczny, większość jest monofoniczna,

 • liczbę stacji radiowych do zapamiętania,

 • sygnał alarmu – niektóre urządzenia pozwalają na ustawienie muzyki z wybranej stacji jako budzika,

 • wyłącznik czasowy – dzięki niemu możesz ustawić czas, po jakim urządzenie ma wyłączyć radio,

 • czy radiobudzik ma podwójny alarm i ile wynosi czas drzemki,

 • czy dźwięk alarmu narasta z czasem jak w Sony ICF-C1T czy radiobudziku Philips AJ2000/12.

Radiobudzik może także wyświetlać temperaturę dzięki inteligentnemu termometrowi czy odtwarzać muzykę z innego urządzenia przenośnego.

Polecane radiobudziki
 • 429 zł
 • 949 zł
 • 469 zł
 • 599 zł
 • 539 zł

Jakie są zalety radiobudzika z projektorem?

Radiobudzik Blaupunkt CRP10BK ma funkcję projekcji godziny na suficie lub ścianie. Wielkość rzutowanego obrazu jest regulowana, dzięki czemu można go dostosować do każdej powierzchni. Ponadto rzutnik, który znajduje się z boku radiobudzika, jest obrotowy, co pozwala na łatwą zmianę kąta projekcji. Dzięki tej funkcji nie musisz nawet podnosić się z łóżka ani obracać ku szafce nocnej, aby zobaczyć aktualną godzinę.

CZY WIESZ, ŻE…

Minusem projekcji godziny na sufit przez radiobudzik jest rozświetlenie sypialni w nocy.

Radiobudzik z projektoremCzy warto mieć radiobudzik z USB?

Radiobudzik z USB, taki jak Grundig Sonoclock SCN 130 (GCR1020), może ładować różnorodne urządzenia zewnętrzne. To rozwiązanie dla osób, które mają np. za mało gniazdek w okolicach łóżka. Dzięki radiobudzikowi z USB nie trzeba odłączać urządzenia, aby ładować inne sprzęty. Przyda się także, kiedy zgubisz ładowarkę.

W poradniku Najlepsze radiobudziki – poznaj opinie naszych klientów możesz sprawdzić, które modele z USB są najlepiej oceniane.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link