Parownica do ubrań – czy warto ją mieć? Wybieramy dobrej klasy sprzęt do prasowania

Autor: Anna

Parownica do ubrań, nazywana również steamerem, to urządzenie prasujące, którego działanie polega na wytwarzaniu pary. W przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka to właśnie para, a nie metalowa stopa urządzenia, rozprasowuje zagniecenia. Żelazko parowe doskonale sprawdza się do odświeżania i dezynfekowania tkanin. Plusem steamera jest poręczność, szybkość użycia i efektywność. Czy parownica może jednak w zupełności zastąpić nam żelazko?

Kobieta prasuje parownicą ręczną bluzkę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie funkcje ma parownica do ubrań
 2. jak wybrać dobry steamer
 3. jakie są rodzaje parownic
 4. jak dbać o żelazko parowe

Funkcjonalność parownicy do ubrań

Kobieta prasuje parownicą stojącą biały płaszcz

Żelazko parowe do ubrań to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią tradycyjnego prasowania i szukają wygodnej alternatywy. Dzięki swojej funkcjonalności parownica z powodzeniem zastąpi tradycyjne żelazko i sprawdzi się w prasowaniu zarówno delikatnych, jak i grubych, opornych tkanin. Ponadto steamer może być stosowany do odświeżania mebli tapicerowanych, zasłon i firan. Bez konieczności rozkładania deski, ryzyka poparzeń i z równą skutecznością prasowanie parownicą jest szybkie i łatwe. Dzięki generatorowi gorącej pary urządzenie sprawdzi się do odświeżania i dezynfekowania odzieży. Dodatkowo po steamer warto sięgnąć, gdy chcemy pozbyć się z ubrań nieprzyjemnego zapachu, np. dymu papierosowego. Wytwarzana para jest całkowicie bezpieczna, nawet dla bardzo delikatnych tkanin, jak jedwab czy koronki.

Jak działa parownica? Końcówka urządzenia, kształtem przypominająca ssawkę odkurzacza, połączona jest rurką z pojemnikiem, do którego wlewamy wodę. Po włączeniu parownica w zaledwie kilkadziesiąt sekund gotowa jest do pracy. Prasować możemy zarówno na płasko, jak i pionowo po zawieszeniu odzieży na wieszaku. Poręczny steamer jest lekki, dzięki czemu zmieści się w podróżnej torbie. Przewagą parownicy nad tradycyjnym żelazkiem jest również to, że podczas prasowania nie musimy dotykać materiału, dzięki czemu nie ma ryzyka zażółcenia i poplamienia tkaniny kamieniem. Zaletą urządzenia jest łatwość w dotarciu do trudno dostępnych miejsc i proste prasowanie problematycznych ubrań, jak koszule, w których nietrudno o niechciane zagniecenia podczas prasowania żelazkiem.

Jak wybrać dobrą parownicę do ubrań?

Ceny parownic wahają się od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Na ich wpływ ma funkcjonalność sprzętu i zastosowane w nim technologie. Co więc powinno mieć dobrej jakości ręczne żelazko parowe? Wybierając parownicę, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry:

 • Moc generatora pary – warto wybierać urządzenia o minimalnej mocy 1000 W.
 • Wielkość zbiornika na wodę – im większy, tym pozwoli na wyprasowanie i odświeżenie większej liczby sztuk odzieży. Aby zapewnić sobie płynną pracę, warto sięgać po urządzenia z pojemnikiem o pojemności minimum 150 ml.
 • Manualna lub automatyczna zmiana temperatury żelazka – wpłynie również na moc wytwarzanej przez generator pary. Ustawienia temperatury przydadzą się, jeśli prasujemy różne rodzaje materiałów, od delikatnych z jedwabiu i wiskozy, po grube wełniane i dżersejowe.
 • Czas nagrzewania – dobrej jakości steamery są gotowe do pracy w zaledwie kilkadziesiąt sekund.
 • Waga – warto wybierać urządzenia lekkie i poręczne, tym bardziej jeśli chcemy używać parownicy często i do prasowania różnych powierzchni, zarówno ubrań, jak i obrusów czy zasłon.
 • Akcesoria dodatkowe – niektórzy producenci dołączają do parownicy np. rękawicę termiczną, która ułatwia pracę i chroni przed poparzeniem. Część modeli ma również możliwość wymiany końcówki, np. na ułatwiającą zbieranie z ubrań włosów lub sierści. Ciekawym wyborem jest parownica Philips Steam&Go GC363/30. To model ręcznego steamera, z odłączanym zbiornikiem na wodę. W zestawie producent umieścił specjalną rękawicę chroniącą przed poparzeniem, nakładkę ze szczotką i woreczek podróżny.
 • Zabezpieczenia, np. automatyczne wyłączanie i ochrona przed przegrzaniem.
 • 899 zł
 • 1 199 zł
 • 1 399 zł
 • 867 zł
 • 149 zł

Rodzaje steamerów – przegląd modeli

Zbliżenie na parownicę i zasłonę

Wyróżniamy dwa rodzaje parownic do ubrań:

 • Parownice ręczne – niewielkie, łatwe w obsłudze i lekkie. Tego rodzaju steamer zajmuje niewiele miejsca, a ponadto można go wszędzie ze sobą zabrać. Sprawdzi się jako uzupełnienie żelazka. Parownica ręczna ma niewielki pojemnik na wodę i wymienne końcówki. Philips Steam&Go GC350/40 i Philips Steam&Go GC360/30 to poręczne sprzęty, umożliwiające szybkie i skuteczne prasowanie bez konieczności rozkładania deski. Wyrzut pary do 20 g/min doskonale niweluje nawet trudne zagniecenia. Parownice umożliwiają prasowanie również w pionie. Urządzenia nagrzewają się szybko i są gotowe do pracy w zaledwie 45 sekund.
 • Parownice stojące – przypominają statyw z wieszakiem na ubrania. Sprzęt może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnego żelazka. Ma duży pojemnik na wodę, który umożliwia płynną i długą pracę, bez konieczności uzupełniania wody w trakcie pracy. Parownica stojąca zajmuje mało miejsca, a zamontowane kółka ułatwiają jej łatwe przemieszczanie. Philips ComfortTouch GC557/30 to nowoczesny model parownicy z technologią FlexHead, w której ruchoma głowica zapewnia lepsze wygładzanie i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wbudowana deska StyleBoard umożliwia oparcie prasowanej odzieży. Sprzęt ma aż 5 ustawień poziomów pary, co pozwala na dopasowanie ciśnienia do tkaniny.

Pielęgnacja parownicy do ubrań

Parownica, podobnie jak żelazko, wymaga pielęgnacji. Największym zagrożeniem dla jej prawidłowego działania jest kamień, który zapycha otwory i może być przyczyną tworzenia się na tkaninach białych plam. Jak więc zapobiegać odkładaniu się kamienia? Przede wszystkim nie zaleca się wlewania do pojemnika wody bezpośrednio z kranu. Przed zapełnieniem steamera wodę należy odstawić na przynajmniej pół godziny. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór wody destylowanej, która przeznaczona jest do urządzeń prasujących.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link