Jak wybrać zlewozmywak do kuchni? Rodzaje zlewów kuchennych

Autor: Ewa

Zlewozmywak jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni, niezależnie od tego, czy w domu znajduje się zmywarka. Poza tym, że przydaje się do mycia akcesoriów kuchennych, opłukiwania warzyw i owoców, może stanowić ozdobę pomieszczenia. Obecnie zlewy kuchenne mają różne kolory i są wykonane z granitu, kompozytu lub stali nierdzewnej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje zlewozmywaków;
 2. z jakich materiałów wykonuje się zlewozmywaki;
 3. na co zwrócić uwagę, kupując zlew do kuchni.

Rodzaje zlewozmywaków

Zlew kuchenny należy do podstawowego wyposażenia każdego domu. Poza tym, że pełni szereg funkcji, można wykorzystać go także jako element dekoracyjny, który podkreśli wykończenie pomieszczenia. Rynek oferuje wiele modeli zlewozmywaków, które różnią się między sobą:

 • materiałem użytym do wykonania;
 • liczbą komór;
 • kształtem;
 • sposobem montażu;
 • obecnością otworu na baterię.

Ogólnie zlewozmywaki dzieli się na jednokomorowe i wielokomorowe (dwie lub trzy komory). To od liczby komór zależy jego wielkość oraz funkcjonalność. Zlew jednokomorowy jest mały i przeznaczony do wykonywania podstawowych czynności. Zwykle decydują się na niego osoby, które mają zmywarkę. Natomiast zlewozmywak dwukomorowy jest dużo bardziej praktyczny, jednak zajmuje sporo miejsca.

Bardzo często zlew kuchenny ma wbudowaną małą komorę pomocniczą (np. w modelu Franke Orion OID 651). Może ona służyć do odsączania owoców, odcedzania lub płukania sztućców. Niektóre modele mają także wbudowany ociekacz, który można wykorzystać do osuszania naczyń lub jako dodatkową przestrzeń roboczą. Takie rozwiązanie zastosowano w zlewie kuchennym Franke Sirius Slim SUD 611-62.

W zależności od sposobu montażu wyróżnia się:

 • zlewozmywak do podbudowy – zlew montuje się na podbudowie od dołu blatu kuchennego, dzięki czemu są one idealnie równe;
 • zlewozmywak nakładany – zlew montuje się bezpośrednio na szafce lub blacie kuchennym (tradycyjne rozwiązanie);
 • zlewozmywak podwieszany – jest montowany pod blatem kuchennym; dzięki temu, że jest schowany, zyskuje się dużo miejsca roboczego na blacie;
 • zlewozmywak wbudowywany – montuje się go od góry na podbudowie z szafki kuchennej lub blatu (np. Franke Sirius SID 651);
 • zlew kuchenny montowany na równi z blatem – zlew montuje się w wyfrezowanym otworze w blacie przy pomocy masy silikonowej.

Oprócz tego spotyka się zlewozmywak z baterią lub otworem przeznaczonym na jej montaż oraz modele, w których otwór należy wybić samodzielnie, co daje dużą swobodę i dowolność stylizacji armatury kuchennej (takie rozwiązanie zastosowano w modelu Blanco SUBLINE 500-U 518564). Podobnie jest z kształtem – można spotkać zlew okrągły, owalny, prostokątny, kwadratowy, w kształcie trapezu, a także zlew narożny.

Polecane zlewozmywaki
 • 819 zł
 • 929 zł
 • 1 415 zł
 • 999 zł
 • 299 zł

Z czego wykonuje się współczesne zlewozmywaki?

Zlewozmywaki wykonuje się z kilku rodzajów materiałów, od których zależy nie tylko trwałość, ale przede wszystkim wygląd. Dzięki temu zlew można dopasować do każdego koloru i rodzaju blatu lub szafki kuchennej. Wyróżnia się: zlew kuchenny emaliowany, zlewozmywak z Tectonite (wykonany z materiału kompozytowego), zlew ceramiczny (klasyczny Blanco PANOR 60 514486), zlewozmywak granitowy (np. Silgranit, Cristadur), stalowy i kwarcowy.

Wszystkie rodzaje zlewozmywaków są łatwe w utrzymaniu, jednak niektóre z nich są bardziej odporne na wysokie temperatury, zarysowania, odpryski i inne uszkodzenia mechaniczne. Za najbardziej trwałe uważa się zlewy z Tectonite, ceramiczne i granitowe.

Od materiału zależy także kolor zlewozmywaka. Najbogatszą kolorystykę mają zlewozmywaki kompozytowe, natomiast te ceramiczne są dostępne w różnych odcieniach bieli. Coraz chętniej wybierany jest czarny zlew – najczęściej do nowoczesnych kuchni.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zlewozmywaka?

Przed zakupem zlewozmywaka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim ważne jest dopasowanie go do rodzaju blatu lub szafki kuchennej. Niektóre sposoby montażu nie mogą być zastosowane w blatach drewnianych lub powlekanych tworzywem sztucznym, natomiast inne nadają się tylko do blatów z kamienia naturalnego.

Drugą istotną rzeczą jest wybór liczby komór. Zlewozmywak dwukomorowy polecany jest do dużych kuchni oraz takich, w których nie ma zmywarki. W innych przypadkach doskonale sprawdzi się zlew jednokomorowy. Ważne są także jego wymiary, czyli szerokość i głębokość. Osoby, które mają dużo miejsca na blacie, mogą zdecydować się na ociekacz lub komorę pomocniczą. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Uwagę należy zwrócić także na wykonanie zlewozmywaka. Warto zdecydować się na materiał odporny na temperaturę, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu zlew będzie służył przez lata.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów