Mysz przewodowa czy bezprzewodowa – najważniejsze różnice

Autor: Sara

Myszka bezprzewodowa zapewnia większą swobodę ruchu i umożliwia sterowanie komputerem na odległość, np. z kanapy. Z kolei model przewodowy nigdy się nie rozładowuje, a sygnał jest płynny i nieprzerwany. Przeczytaj artykuł i poznaj główne różnice pomiędzy myszkami USB i Bluetooth a zasilanymi kablem. Znajdź model dla siebie w RTV EURO AGD.

mysz bezprzewodowa do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy mysz bezprzewodowa dla graczy jest najlepszym wyborem
  2. jakie rodzaje komunikacji z komputerem daje myszka
  3. co jest lepsze: mysz laserowa czy optyczna

Czy mysz bezprzewodowa dla graczy jest najlepszym wyborem?

mysz przewodowa do laptopaRóżnica sposobu zasilania myszek do komputera przekłada się na to, jacy użytkownicy będą czerpać z nich największe korzyści. Mimo iż jest poręczna, mysz bezprzewodowa dla graczy nie stanowi najlepszego rozwiązania. Bez względu na to, czy łączy się z komputerem radiowo, czy za pośrednictwem modułu Bluetooth, może powodować input lag, czyli opóźnienie – różnicę w czasie pomiędzy wykonaniem ruchu myszki a przesunięciem kursora. Duży input lag niechybnie przyczyni się do przegrania rozgrywki, zwłaszcza w grze sieciowej.
Plusami myszki bezprzewodowej są wygoda użytkowania, nieograniczony ruch i daleki zasięg. Z modelem HP X3500 oddalisz się na długość 10 m bez szkody dla sygnału. Uwaga! Jeśli interesuje Cię właśnie ten rodzaj urządzenia, wybierz wersję o wydłużonym czasie działania akumulatora. W myszy bezprzewodowej Logitech M220 Silent jest to aż 18 miesięcy. Przekonaj się, na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu.
Myszka przewodowa zapewnia pracę stabilną, bez zakłóceń. Dla gracza wartościowy będzie model ergonomiczny i wyposażony w dodatkowe przyciski, w tym programowalne. Dzięki zapisaniu skomplikowanego ruchu w przycisku nie będziesz musiał korzystać z kombinacji klawiszy, a co za tym idzie – szybciej i łatwiej pokonasz wroga.
Polecane myszy komputerowe
  • 58,99 zł
  • 54,99 zł
  • 89,99 zł
  • 339 zł
  • 89,99 zł

Jakie rodzaje komunikacji z komputerem daje myszka?

myszka bezprzewodowa Logitech M185W tradycyjnej myszce przewodowej występuje tylko jeden rodzaj komunikacji. Operacje wykonywane na urządzeniu płyną w postaci sygnałów do komputera bezpośrednio – dzięki przewodowi. Jego długość i materiał wykonania powinny zostać dopasowane do stanowiska pracy.
Mysz bezprzewodowa z kolei ma aż dwie drogi komunikacji z komputerem: radiową i Bluetooth. Ta pierwsza wykorzystywana jest częściej i znajdziesz ją w urządzeniach tańszych oraz ze środkowej półki cenowej. Odbiornik USB wpinany jest do gniazda w komputerze. Pracuje w częstotliwościach 2,4 GHz, tak jak model Logitech M185, bądź 5 GHz. Jeśli nie korzystasz z innych urządzeń o sygnale radiowym, np. głośników przenośnych, sygnał powinien być stabilny.
Alternatywą dla radiowych myszek USB są modele wykorzystujące moduł Bluetooth, zazwyczaj cechujące się nieco wyższą ceną. Tu połączenie jest stabilniejsze. Nie trzeba umieszczać w komputerze żadnego odbiornika. Bluetooth znajduje się bezpośrednio w myszce bezprzewodowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest mysz bezprzewodowa Logitech MX Anywhere 2S, która zapewnia podwójną łączność: zarówno radiową, jak i Bluetooth. Dzięki temu jest uniwersalna. Umożliwia sparowanie z nawet trzema urządzeniami – przykładowo komputerem służbowym, prywatnym laptopem i telewizorem – i szybkie przełączanie między nimi. Mało tego, możesz kopiować i wycinać pliki z jednego i przesyłać na drugie!

Co jest lepsze: mysz laserowa czy optyczna?

Wspólny dla myszki bezprzewodowej i przewodowej jest rodzaj działania (czujnik). Urządzenia dzielą się na laserowe i optyczne. Mysz laserowa jest precyzyjna i sprawdza się na wielu rodzajach powierzchni, także na niejednorodnych. Wyższe DPI wpływa na szybkość poruszania się kursora – to korzyść chociażby dla graczy komputerowych.

ILE DPI DO CODZIENNEGO UŻYTKOWANIA?

Wykorzystujesz myszkę do podstawowych zadań, np. pracy przy arkuszach i przeglądania internetu? W takim wypadku wystarczy Ci model o rozdzielczości 1000 DPI. Jeżeli jednak szukasz myszy bezprzewodowej dla graczy, wybierz urządzenie mające co najmniej 4000 DPI.

Jeśli korzystasz z komputera w tradycyjny sposób i nie spędzasz przy nim wiele czasu, wystarczy Ci prosta, tańsza myszka optyczna, taka jak Logitech M90. Dobrze działa na powierzchniach płaskich i równych, czyli biurku. Jeśli będzie zasilana przewodowo, unikniesz spadnięcia urządzenia z wysokości i uszkodzenia.
Obejrzyj wszystkie myszki do komputera dostępne w RTV EURO AGD i znajdź model dopasowany do Twojego trybu pracy na komputerze. Obejrzyj też rankingi przygotowane przez specjalistów:
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link