Mop płaski – na jakie rozwiązanie najlepiej postawić?

Autor: Zosia

Mop płaski to sprzęt, który w domu posiadać powinien każdy. Dzięki niemu sprzątanie ewentualnych zabrudzeń i dbanie o codzienną czystość podłóg nie stanowi problemu. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom i wybrać to, które gwarantuje idealną czystość i brak smug.

Płaski mop z turkusową nakładką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czego można spodziewać się po płaskim mopie;
 2. jakie są rodzaje tego sprzętu;
 3. jakie zalety mają płaskie mopy;
 4. o jakich ich wadach trzeba pamiętać;
 5. jakie modele są szczególnie polecane;

Mop płaski – czego można od niego oczekiwać?

Czyszczenie białej podłogi płaskim mopem

Mop płaski większości użytkowników wydaje się tak oczywistym narzędziem do sprzątania, że nie przywiązują oni szczególnej wagi do wyboru konkretnego modelu. Niesłusznie. Mop płaski obrotowy, z wyciskaczem lub wiadrem (Vileda UltraMax BOX) – wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, wszystkie też mogą gwarantować lepszą lub gorszą jakość sprzątania. Warto przypomnieć, że mop powinien idealnie usuwać ewentualne zabrudzenia, efektywnie ściągać kurz z podłogi, a przy tym pozostawiać powierzchnię idealnie czystą, bez nieestetycznych smug, które szczególnie dobrze widać na panelach.

Rodzaje płaskich mopów

Mop płaski z wyciskaczem to obok mopów sznurkowych i paskowych jeden z najbardziej popularnych modeli tego narzędzia do sprzątania. Mopy te różnią się między sobą głównie kształtem stopy czyszczącej: może być ona prostokątna lub trójkątna. Różne są również materiały, którymi stopa ta może być pokryta, choć najpopularniejsza jest zdecydowanie mikrofibra (Vileda Ultramax XL Box).

Mop płaski obrotowy to najpopularniejszy model tego urządzenia. Można go jednak rozbudowywać. Przede wszystkim na rynku można spotkać mopy płaskie z wyciskaczem. Część z nich ma zamontowany spryskiwacz, który pozwala regulować poziom wilgotności stopy czyszczącej. Bardzo popularny jest też mop płaski z wiadrem, które jest do niego idealnie dopasowane. Taki zestaw gwarantuje szybką i sprawną pracę.

Polecane mopy
 • 189,99 zł
 • 99,99 zł
 • 139,99 zł
 • 139,99 zł
 • 149,99 zł

Zalety płaskiego mopa

Młody człowiek sprząta podłogę zielonym mopem

Mopy płaskie to jedno z bardziej popularnych rozwiązań do sprzątania podłóg. Ich ogromną zaletą jest to, że bardzo dobrze zbierają kurz oraz nie pozostawiają na sprzątanej powierzchni nieestetycznych smug. Plusem jest również to, że płaski mop obrotowy sprawdzi się właściwie na każdej powierzchni – zarówno na płytkach łazienkowych lub kuchennych, jak i podczas sprzątania paneli lub drewnianej podłogi. Poza tym to doskonałe urządzenie do sprzątania dużych powierzchni. Dzięki stopie czyszczącej, obejmującej duży pas podłogi, można bardzo szybko i sprawnie posprzątać nawet duży salon. Mopy takie docierają też do trudno dostępnych powierzchni, jak przestrzeń pod łóżkiem lub szafą. Nie wymagają schylania, co stanowi ogromne udogodnienie dla osób starszych lub schorowanych. Mop płaski z mikrofibry to gwarancja, że w urządzenie nie wplątają się zabrudzenia, jak dzieje się to w przypadku modeli sznurkowych lub paskowych. Ponadto końcówkę od takiego mopa bardzo łatwo wyczyścić. Wystarczy ją kilka razy opłukać podczas mycia podłóg – dlatego tak przydatne jest w komplecie wiadro. Po pracy końcówkę czyszczącą wystarczy zdjąć z urządzenia i wyprać – z powodzeniem można to zrobić w pralce.

Czy płaski mop obrotowy ma wady?

Płaski mop z wiadrem ma jednak także swoje wady. Z porównaniu z listą zalet jest ich co prawda niewiele, ale warto zdawać sobie z nich sprawę. Niestety trudniej dociera on do różnego rodzaju zagłębień, kątów, małych zakamarków. Nie sprawdza się również na nierównych powierzchniach. Przy nieco większych zabrudzeniach albo takich, które zdążyły już zaschnąć, trzeba włożyć nieco siły, aby usunąć je z pomocą rotacyjnego płaskiego mopa. W modelach bez wyciskarki należy zdjąć nakładkę, aby pozbyć się nadmiaru wody.

Polecane modele płaskich mopów

Profesjonalny płaski mop może skutecznie pomóc w dbaniu o czystość w domu lub przestrzeni biurowej. Szczególnie poleca się obecnie trzy modele tego typu urządzeń:

 • Mop płaski z wyciskarką – pozwala na odciskanie nakładki z nadmiaru wody bez konieczności jej zdejmowania. Niepotrzebne jest tutaj także wiadro. Funkcję wyciskarki pełnią również niektóre wiadra z pedałem, którego naciśnięcie umożliwia odwirowanie wody z końcówki mopa.
 • Mop płaski ze spryskiwaczem – do pojemnika umieszczonego na trzonku wlewa się odpowiednią ilość wody i detergentu. Już w trakcie sprzątania za pomocą przycisku kontroluje się ich dozowanie, co chroni przed wylewaniem się do nakładki nadmiaru wody, która może uszkodzić bardziej delikatne panele (Lamart LT8027 Spray Mop z funkcją mycia okien).
 • Płaski mop obrotowy – ceniony ze względu na swoją obrotową głowicę (Vileda Mop Spray and Clean), umożliwiającą dotarcie do trudniej dostępnych miejsc i poszerzającą zakres ruchów. Dodatkowo jest on wyposażony w wyciskarkę (specjalny zestaw z wiadrem, Vileda Ultramat XL Turbo obrotowy).
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link