Monitory do 500, 700 i 1000 złotych

Autor: Alicja

Dobrej jakości monitor z pięknym obrazem jest uzupełnieniem zarówno komputera, jak i laptopa. Ułatwi nam codzienną pracę, lecz również jest to istotny sprzęt w arsenale każdego gracza.

Jeszcze parę lat temu przed zakupem monitora największą uwagę zwracało się na typ matrycy. Oczywiście technologia w niej wykorzystana jest nadal istotna, ale nie jest to jedyny parametr, na który warto zwracać uwagę podczas wyboru monitora, którego używać będziemy także do gier.
Obecnie bardziej istotna wydaje się jakość wyświetlacza. Wyrażana jest ona w jednostkach cd/m2 (kandele na metr kwadratowy). Im stosunek ten jest większy, tym mniej odczuwanie zmęczenie naszych oczu, a więc jesteśmy w stanie dłużej i w większym komforcie grać w ulubione gry. Ponadto wyższa jasność oznacza lepszą widoczność ekranu również w jasnych i nasłonecznionych pomieszczeniach. Inne parametry, o których powinniśmy pamiętać to:
  • rozdzielczość – im jest ona wyższa, tym obraz jest bardziej szczegółowy;
  • współczynnik kontrastu – jest to miara, którą określa się stosunek między najciemniejszym, a najjaśniejszym punktem wyświetlanym w tym czasie na ekranie; dobrze jest pamiętać, że kontrast dynamiczny jest zazwyczaj wartością znacznie wyższą od rzeczywistego kontrast matrycy. Jeśli chcemy porównywać ze sobą ten parametr warto zestawiać ze sobą modele od tego samego producenta
  • czas reakcji matrycy – to czas reakcji, który jest potrzebny by piksel zmienił swój stan. Jest on mierzony w milisekundach. Im parametr jest niższy, tym lepszy czas reakcji, co wpływa na jakość obrazu.

W kategorii cenowej wśród monitorów w cenie do 500 złotych dobra propozycją jest Philips 227E6LDSD/00. Monitor o przekątnej 21,5 cala sprawdzi się dobrze zarówno podczas pracy, jak i oglądania filmów czy zwiedzania wirtualnych światów. Wyposażony został w matrycę TFT, która pozwala na uzyskanie wysokich parametrów obrazu. Sprzęt ten charakteryzuje duży kąt widzenia oraz czytelność obrazu. Czas reakcji matrycy jest na wysokim poziomie 1 ms, dzięki czemu nic nie będzie przerywać pracy czy rozgrywki. O efekcie smużenia z kolei można zapomnieć.
 
Dzięki rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli na ekranie ujrzymy każdy szczegół. Niestety monitor jest wyposażony jedynie w podstawowe wejścia, czyli D-Sub (VGA), DVI oraz HDMI, nie ma też wbudowanych głośników. Niemniej w swojej kategorii cenowej jest pewnym wyborem.
 
Za nieco ponad 500 zł można natomiast nabyć produkt BenQ GL2460HM. Jest to monitor o przekątnej ekranu 24 cale oraz o matrycy TFT. Podobnie jak w poprzednim modelu – rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pozwala na rozrywkę w dobrej jakości. Wysoki współczynnik kontrastu wpływa na ostrość oraz jakość obrazu. Monitor ma również wbudowane głośniki stereofoniczne o wysokiej jakości, nie będziesz zatem musiał podłączać dodatkowych głośników. W obudowie z kolei znajdziemy standardowo port HDMI, złącze DVI oraz D-sub.
 
W kolejnych widełkach cenowych znajdziemy również ciekawy model Asus VX248H, który podobnie jak wcześniejszy monitor z zestawienia, posiada ekran o przekątnej 24 cale. Monitor ten ma również wbudowane głośniki, co jest bardzo wygodne dla wszystkich osób ceniących sobie każdą wolną przestrzeń w swoim mieszkaniu. W dodatku dwa wejścia HDMI umożliwiają jednoczesne podłączenie Blu-ray i np. odtwarzacza audio czy urządzenia audio. 
 
W kategorii monitorów do 1000 złotych odnajdziesz monitory wyposażone nie tylko w głośniki, lecz także Pivot, DisplayPort (np. ASUS VG245H). Droższe modele to także te o większej przekątnej ekranu i czesto z zakrzywionym obrazem, pozwalającym na bardziej rzeczywisty odbiór obrazu. Przed zakupem zatem dobrze jest się zastanowić, które parametry będą dla nas najbardziej istotne podczas gry i dokładnie które pozwolą nam na jeszcze większą rozrywkę podczas grania. 
Zobacz pełną ofertę monitorów dla gracza
Polecane monitory led i lcd
  • 3 249 zł
  • 629 zł
  • 1 599 zł
  • 929 zł
  • 919 zł
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link