Jaki wybrać monitor z tunerem TV? Wskazówki, najlepsze modele

Autor: Grzegorz

Decydując się na monitor z tunerem TV, pod uwagę rzecz jasna należy wziąć kilka czynników, podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia. Przede wszystkim warto skupić się na indywidualnych preferencjach, które mogą dodatkowo uatrakcyjnić korzystanie z tego urządzenia.

Wyłączony monitor na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa funkcja TV po podłączeniu do monitora
 2. w jakim celu kupuje się monitor z tunerem TV
 3. jaki monitor z tunerem TV wybrać

Działanie monitora z funkcją TV

Włączony monitor na białym tle

Osoby niezbyt znające się na elektronice zapewne mogą się zastanawiać, jakim cudem monitor może pełnić funkcję telewizora i wyświetlać wszystkie dostępne programy z satelity. Rozwiązaniem zagadki jest dość niepozorne urządzenie, jakim jest wbudowany dekoder, którego zasada działania jest bardzo prosta, wręcz identyczna, jak w przypadku telewizorów – odbiera on sygnał telewizyjny, który następnie przenosi na ekran.

Monitory z tunerem TV nie są niczym nowym na rynku, choć poszczególne modele różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami. Główna cecha każdego z nich jednak się nie zmienia – dzięki niemu bez żadnego problemu można oglądać filmy czy seriale bez potrzebny ręcznego podłączania kablem komputera do ekranu. Do uruchomienia wystarczy użyć dołączonego do dekodera pilota i korzystać z urządzenia w taki sam sposób, jak z telewizora.

Po co kupować monitory z tunerem TV?

Niektórym może wydawać się nieco dziwne, kiedy okazuje się, że ze standardowego monitora można zrobić telewizor, który tak naprawdę znajduje się w każdym domu. Zastanawiając się nad sensem używania takiego urządzenia, wystarczy tylko spojrzeć na listę zalet, które otrzymamy, gdy postawimy na to rozwiązanie.

 1. Mało miejsca w mieszkaniu – choć statystycznie telewizor znajduje się niemal w każdym mieszkaniu czy domu, są oczywiście osoby, które takowego urządzenia nie mają. W przypadku małego metrażu, gdzie każdy mebel i sprzęt musi mieć dokładnie wygospodarowane miejsce, posiadanie monitora z tunerem TV pozwala rozwiązać ten problem i pozwala właścicielowi na posiadanie dwóch urządzeń w jednym.
 2. Rzadkie używanie telewizora – ci, którzy już zdecydowali się na posiadanie telewizora, mogą z niego rzadko korzystać. Olbrzymia ilość programów, seriali czy filmów dostępna w sieci sprawia, że urządzenie to powoli przestaje mieć tak duże znaczenie. Osoby, które jednak chcą mieć możliwość oglądania wybranych produkcji telewizyjnych, z pewnością docenią walory monitora z tunerem TV.
 3. Oszczędności – aspekt ten wcale nie wiąże się z faktem, że monitor z tunerem TV to bardzo mały wydatek. Chodzi o sytuację, gdy domownicy włączają telewizor tylko dlatego, aby coś grało w tle. Posiadanie rozwiązania 2 w 1 pozwala oduczyć się tej czynności.
 4. Chęć posiadania czegoś więcej – jeszcze jakiś czas temu rozwiązanie w postaci dostępności telewizji w monitorze zarezerwowane było głównie dla osób, które interesowały się gadżetami i nowinkami technologicznymi. Obecnie monitor z tunerem TV jest opcją zarówno dla tych, którzy cenią sobie rozrywkę, ale także dla całych rodzin.

Korzyści wynikające z korzystania z monitora z tunerem TV są nieocenione zarówno dla młodszych użytkowników, jak i starszych, nastawionych na inny typ rozrywki.

Polecane monitory led i lcd
 • 719 zł
 • 699 zł
 • 829 zł
 • 679 zł
 • 629 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Monitor z włączonym obrazem

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, wybór odpowiedniego modelu monitora z tunerem TV musi być poparty zapoznaniem się z jego dokładną specyfikacją. Jeśli będzie on miał służyć użytkownikowi przez długi czas, warto skupić się na kilku głównych cechach, pozwalających czerpać z oglądania możliwie jak najwięcej radości. Oto one:

 • jakość obrazu – tak jak przy normalnych telewizorach, monitor komputerowy z tunerem TV powinien wyróżniać się wysoką jakością wyświetlanego obrazu. Warto poszukać modelu z jak najlepszą matrycą i kątem widzenia. Dodatkowo istotne z punktu widzenia użytkownika są rozdzielczość, liczba wyświetlanych kolorów czy częstotliwość odświeżania obrazu – każdy z tych aspektów wpływa na efekty wizualne;
 • dodatkowe funkcje wyświetlacza – coraz nowsze telewizory wyposażone są w specjalne technologie przyjazne środowisku czy też poprawiające wizualne walory oglądania. Przy wyborze monitora z tunerem TV warto skupić się na modelach, które posiadają podświetlenie LED, co przydaje się szczególnie wieczorami czy w nocy i zapobiega szkodliwemu oddziaływaniu na wzrok;
 • dodatkowe funkcje – jeśli monitor ma służyć nie tylko do standardowego oglądania telewizji, warto skupić się innych funkcjach, które mogą uatrakcyjnić korzystanie z urządzenia. W większości modeli dostępne są chociażby takie dodatki, jak Picture-in-Picture (możliwość oglądania obrazu z dwóch źródeł jednocześnie), Smart TV czy tryb ECO. Dobrym przykładem jest Samsung 32EE590;
 • cena – w zależności od planowanej częstotliwości korzystania z tunera TV w monitorze, warto również mieć na uwadze cenę i upewnić się, że będzie ona adekwatna do tego, jak często będziemy na nim oglądać telewizję.

Wszystkie powyższe cechy są rzecz jasna istotne przy podejmowaniu decyzji, ale w wielu przypadkach wybór monitora z tunerem TV jest również uzależniony od indywidualnych preferencji użytkowników.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link