Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora Curved?

Autor: Ola

Przy zakupie nowego monitora warto zwrócić uwagę między innymi na modele z zakrzywionym ekranem. Ich największą zaletą jest efekt głębi obrazu, co robi niesamowite wrażenie podczas oglądania filmów, czy też grania w gry wideo. Takie rozwiązanie dba także o wzrok, który nie męczy się w tym wypadku tak bardzo, jak przy standardowych, płaskich modelach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora Curved?

Monitor zakrzywiony do gier

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety monitora typu Curved
 2. co jest ważne przy wyborze monitora Curved
 3. jaki monitor Curved warto wybrać

Jakie są zalety monitora typu Curved?

Monitor LG 34UC89G

Tego typu rozwiązanie najczęściej spotkamy w większych telewizorach, jednak obecnie staje się coraz bardziej popularne przy monitorach komputerowych. Taki sprzęt ma wiele ciekawych zalet, które sprawiają, że może okazać się znacznie lepszym wyborem niż tradycyjne, płaskie modele. Urządzenia z technologią Curved kształtem imitują siatkówkę ludzkiego oka, dzięki czemu każdy punkt na ekranie znajduje się w tej samej odległości od użytkownika. Wzrok męczy się oczywiście w mniejszym stopniu niż przy standardowych rozwiązaniach. Dodatkowo zniwelowane zostają jakiekolwiek zakłócenia, które mogą przeszkadzać podczas oglądania filmu czy grania w gry wideo.

Cechą charakterystyczną monitorów Curved jest niesamowite wrażenie głębi obrazu. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się, gdy siedzimy bezpośrednio przed wyświetlaczem. Przy większym kącie wszystko może wydawać się zniekształcone właśnie ze względu na zastosowaną krzywiznę. Warto zwrócić uwagę również na podświetlenie, które w monitorach Curved jest perfekcyjnie rozłożone i nie ma z nim najmniejszych problemów. Przy płaskich modelach, zwłaszcza o dużej przekątnej ekranu, takie usterki się zdarzają stosunkowo często. Rozwiązania z zakrzywionym ekranem zaleca się przede wszystkim do oglądania filmów oraz grania w gry wideo.

Polecane monitory led i lcd
 • 699 zł
 • 509 zł
 • 499 zł
 • 569 zł
 • 9 099 zł

Co jest ważne przy wyborze monitora Curved?

Monitor Samsung C27F396FHU Curved

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli. Różnią się one jednak pod niektórymi względami. Przy wyborze monitora Curved należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego późniejsze zastosowanie. Oczywiście jeden model sprawdzi się świetnie przy gamingu, inny ma parametry dostosowane do pracy lub oglądania filmów. Co warto sprawdzić przed zakupem monitora z zakrzywionym ekranem?

 • Przekątna ekranu – najlepiej dostosować wybrany model do odległości, w jakiej będziemy się znajdować od monitora. Na rynku znajdziemy zarówno bardzo duże rozwiązania, jak i tańsze, kompaktowe propozycje. Wiele zależy więc od osobistych preferencji oraz wymagań. Warto jednak wiedzieć, że zwykle im ekran jest większy, tym cena również wzrasta.
 • Rodzaj matrycy – tutaj również wiele zależy od zastosowania danego modelu. W przypadku sprzętu, który będzie wykorzystywany między innymi do grania w gry wideo, warto wybrać modele wyposażone w matrycę VA lub TN. Jeśli potrzebujemy lepszego odwzorowania kolorów, kontrastu, a szybki czas reakcji nie jest koniecznością, znacznie lepszym wyborem będzie IPS. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania są droższe.
 • Częstotliwość odświeżania ekranu – im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Określa ona, jak dużo klatek jest w stanie wyświetlić dany model w ciągu 1 sekundy. Do gier wideo zaleca się modele 120 lub 140 Hz, jednak podczas oglądania filmów oraz standardowej pracy w zupełności wystarczą tańsze rozwiązania 60 lub 75 Hz. Wiele zależy tutaj od dostępnego budżetu i zastosowania monitora.

Prócz powyższych parametrów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na markę sprzętu. Model od uznanego producenta z dobrymi opiniami to gwarancja jakości i żywotności monitora.

Jaki monitor Curved warto wybrać?

Największy wpływ na wybór modelu ma jego zastosowanie. Na rynku znajdziemy monitory z zakrzywionym ekranem zarówno za zaledwie kilkaset złotych, jak i rozwiązania bardziej profesjonalne, gdzie cena sięga nawet kilku tysięcy. Przy niskim budżecie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na MSI Optix G241VC. Jest to 24-calowy model z rozdzielczością Full HD. Dodatkowo zaimplementowano w nim technologię AMD FreeSync dla graczy. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 75 Hz, natomiast cena to zaledwie 600 złotych. Bardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości Samsunga C32F391FWU Curved. W tym wypadku główną zaletą jest naprawdę duży wyświetlacz – aż 32 cale przy rozdzielczości Full HD. Tutaj cena sięga około 1000 złotych. Profesjonalni gracze oraz osoby, które potrzebują naprawdę zaawansowanego sprzętu, powinni zwrócić uwagę na MSI Optix AG32CQ, czyli 31,5-calowy monitor Curved. Jego cena to 2000 złotych, jednak oferuje świetne parametry. Jest on godny polecenia głównie ze względu na wysokie odświeżanie ekranu, w tym wypadku 144 Hz.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów