Moc i wydajność maszynki do mielenia – jak dobrać?

Autor: Sara

Lasagne, pulpety czy sos boloński będą smakować o wiele lepiej, jeśli przygotujesz je ze świeżo zmielonego mięsa – a do tego będziesz potrzebować maszynki do mielenia. Sprawdź, jak moc i wydajność wpływają na jej działanie i jak dobrać te parametry, by urządzenie spełniło Twoje oczekiwania!

maszynka do mięsa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wydajność maszynki do mięsa wpływa na jej pracę
  2. jak dobrać moc maszynki do mielenia
  3. czym może skutkować dobranie złej mocy i wydajności urządzenia

Czym jest wydajność maszynki do mielenia mięsa?

maszynka do mieleniaWydajność maszynki to nic innego jak podana w kilogramach ilość składników, jaką urządzenie jest w stanie zmielić w ciągu minuty. Nie ulega wątpliwości, że im wyższa wydajność, tym lepiej – w końcu sprzęt będzie działać szybciej, a wykonanie pracy zajmie Ci mniej czasu. Duża wydajność równa się jednak większej mocy, a zatem taka maszynka do mięsa może po prostu generować wyższe koszty eksploatacyjne.
Przyglądając się ofercie rynkowej, nietrudno zauważyć, że dostępne są maszynki o zróżnicowanej wydajności mielenia. Jeśli zamierzasz korzystać z niej sporadycznie i tylko na potrzeby domowe, wybierz model, w którym parametr ten nie przekracza 1,5 kg/min. W przypadku bardziej intensywnego użytkowania bardziej przyda Ci się sprzęt o wydajności wynoszącej 2 kg/min lub większej.
Pamiętaj jednak o tym, że wydajność maszynki do mielenia zależy w dużym stopniu także od rodzaju mięsa i tego, jaką nasadkę wybierzesz. Założenie sitka z drobniejszymi oczkami lub wybór twardego i łykowatego mięsa mogą sprawić, że wydajność urządzenia spadnie, a mielenie zajmie więcej czasu niż zakłada producent.

CZY WIESZ, ŻE…

Możesz też spotkać się z określeniem „wilk do mięsa”, które oznacza po prostu… dużą, przemysłową maszynkę do mięsa, spotykaną raczej tylko w profesjonalnej gastronomii.

  • 279 zł
  • 449 zł
  • 360 zł
  • 439 zł
  • 405 zł

Na co wpływa moc maszynki do mięsa?

Moc to parametr istotny przy wyborze każdego sprzętu zasilanego elektrycznie, również maszynki do mielenia. To od niej zależy bowiem wydajność urządzenia oraz to, jak sprawnie i jak szybko poradzi sobie z wykonaniem pracy. Wyższa moc najczęściej równa się też większej trwałości sprzętu – w końcu silnik pracuje lepiej i trudniej go przegrzać nawet przy długiej pracy.
Jaka moc będzie odpowiednia w przypadku takiego urządzenia? Zakłada się, że na potrzeby domowe w zupełności wystarczy urządzenie o mocy równej 500 W – o ile nie zamierzasz korzystać z niego bardzo intensywnie. Na rynku możesz się jednak spotkać z urządzeniami znacznie przekraczającymi tę normę. Zobacz chociażby tę maszynkę Zelmer ZMM4045W, która dysponuje mocą na poziomie 1900 W.

WARTO WIEDZIEĆ

To właśnie na podstawie mocy urządzenia wylicza się jego wydajność. Można więc śmiało stwierdzić, że to najważniejszy parametr maszynki do mięsa.

Co się stanie, gdy źle dobierzesz moc elektrycznej maszynki do mięsa?

elektryczna maszynka do mięsa Zelmer ZMM4045WWydawać by się mogło, że zakup maszynki do mielenia o mniejszym poborze energii jest dobrym wyborem – w końcu mniejsze zużycie prądu równa się niższym rachunkom. W rzeczywistości nie musi być to zgodne z prawdą. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz zmielić twarde mięso, a masz maszynkę o mocy równej ok. 500 W. Urządzenie oczywiście podoła temu zadaniu, jednak jego wykonanie zajmie mu więcej czasu – w efekcie pobierze znacznie więcej prądu, niż gdybyś wybrał sprzęt o większej mocy.
Pamiętaj jednak o tym, że taka sytuacja jest nie tylko nieekonomiczna i czasochłonna, lecz może również doprowadzić do uszkodzenia maszynki do mielenia. Długa praca na najwyższych obrotach może bowiem sprawić, że sprzęt się przegrzeje – a jeśli nie wyłączysz go na czas, może nawet zupełnie odmówić posłuszeństwa.
Większe zużycie energii mogą też generować dodatkowe funkcje maszynek – takie jak np. funkcja do robienia kiełbas czy do wyciskania soku z cytrusów, jak w przypadku tego urządzenia.
O tym, jakie parametry tych urządzeń są najistotniejsze, przeczytasz również w tym artykule: Maszynka do mielenia – na jakie cechy zwrócić uwagę.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link