Moc głośników a wielkość pomieszczenia – o czym należy pamiętać?

Autor: Piotr

Jaki głośnik aktywny najlepiej sprawdzi się w małym pomieszczeniu? Na co zwrócić uwagę podczas organizowania przestrzeni muzycznej? Jak ustawić głośniki w pokoju, aby maksymalnie wykorzystać ich moc? Odpowiednio wybrany głośnik aktywny wpływa na wysoką jakość audio. W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące działania kolumn muzycznych.

Na co zwrócić uwagę – kubatura czy metraż?

Główny parametr, który określa działanie głośników to moc muzyczna. Jak sama nazwa wskazuje, określa moc, z jaką może pracować wzmacniacz lub głośniki aktywne, które mają już wbudowany wzmacniacz. Określa więc maksymalną moc osiąganą w przeciągu krótkiej chwili (zazwyczaj jednej sekundy). 

Zarówno kubatura, jak i metraż pomieszczenia mają znaczenie. Aby obliczyć zależności występujące pomiędzy kubaturą pomieszczenia a mocą głośników, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki.

 • Impedancję — to wartość opisująca opór prądu elektrycznego, który przepływa od wzmacniacza do głośnika. Impedancja obu urządzeń powinna być zbliżona, duża różnica może wpłynąć na pogorszenie jakości dźwięku.
 • Efektywność — im wyższa, tym mniej energii zużyje sprzęt do przerobienia jej na konkretną głośność. Kolumny, których efektywność wynosi 95 decybeli, pobierają nawet 10 razy mniej energii niż kolumny 85-decybelowe, do wytworzenia takiej samej głośności.

Jak metraż wpływa na moc głośników? Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsza powierzchnia musi być objęta zakresem działania fal dźwiękowych. W większych pokojach dźwięk rozchodzi się bardziej równomiernie, możemy też umieścić nieco bardziej rozbudowany system audio.

Warto pamiętać również o tym, że w pomieszczeniach odsłuchowych bardzo źle sprawdzają się wszelkie szklane powierzchnie, w tym gablotki lub stoliki dekoracyjne. Również okna powinno się zasłonić, aby nie wpływały na jakość dźwięku. Z czego to wynika? Szkło rezonuje i wykazuje cechy, które umożliwiają zmienianie dźwięku, które na nie wpadnie. Słyszalny dźwięk jest wyraźnie rozedrgany.

 • 2 179 zł
 • 749 zł
 • 499 zł

Czy kształt pomieszczenia ma znaczenie?

Kształt pomieszczenia, w którym nagrywa się jakiekolwiek dźwięki, ma ogromne znaczenie! Jeżeli wymiary, takie jak szerokość, wysokość oraz długość mogą być podzielone przez tę samą liczbę, to pokój nie nadaje się do puszczania muzyki. W tym przypadku dźwięki doskonale odbijają się od ścian, co wpływa na zakłócenia w docelowym nagraniu. Jakie są optymalne proporcje pomieszczenia nagraniowego?

 • Długość: 1,6
 • Wysokość: 1
 • Szerokość: 1,25

Często stosowany jest również podział nazywany „boską proporcją”. Stosowany jest nie tylko w świecie muzycznym, korzysta się z niego w architekturze i malarstwie. Często można go znaleźć również w naturze. „Złota proporcja” to:

 • Długość: 1
 • Ściana: 1,6
 • Druga ściana: 2,6

Tak skonstruowane pomieszczenie sprawdzi się dobrze zarówno podczas nagrywania, jak i odsłuchiwania dźwięków. Jak poprawnie zaprojektować pomieszczenie muzyczne? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby unikać zbliżonych wymiarów pomieszczenia. Ważne jest również to, żeby dążyć do odwzorowania neutralnego brzmienia, a także unikać pokojów sześciennych, które źle wpływają na jakość dźwięku. Zbyt przestronne pomieszczenie sprawi, że dźwięk rozproszy się po całym jego terenie, a nam trudno będzie nad tym zapanować.

Odpowiednio zorganizowane pomieszczenie odsłuchowe w połączeniu z głośnikami o wysokiej klasie, sprawi, że słuchanie muzyki stanie się przyjemniejsze. Urządzenie Panasonic SC-TMAX10 wzmacnia basy, a dzięki zastosowaniu systemu Bass Reflex sprawia, że dźwięk jest wypychany bez utraty rezonansu z dźwiękami, które wydobywają się z głośnika niskotonowego.

Czy ułożenie głośników ma wpływ na jakość dźwięku?

Odpowiedź jest prosta: tak! Od tego, w jaki sposób postawimy głośniki, zależy to, w jakich kierunkach będą rozchodziły się fale dźwiękowe. Na twardych powierzchniach fale są w całości odbijane w tym samym kierunku. Na miękkich powierzchniach, takich jak firanki lub dywany, zachodzi zjawisko absorpcji, czyli pochłaniania części fali. Na bardziej skomplikowanych powierzchniach, np. na panelach akustycznych, cała fala rozprasza się w różnych kierunkach. 

Głośniki aktywne, czyli takie ze wbudowanym wzmacniaczem, najlepiej ustawić w taki sposób, aby tworzyły trójkąt równoboczny wraz z miejscem, z którego będzie odbierany dźwięk. Wierzchołki tego trójkąta to dwa głośniki oraz uszy słuchacza. To sprawi, że znajdziemy się w miejscu optymalnego odsłuchu —  oba źródła dźwięku będą w równej odległości od uszu. 

Takie ustawienie głośników stanowi też świetną bazę do rozbudowy sprzętu muzycznego. Popularnym rozwiązaniem w przestronnych pokojach jest stosowanie głośników 5.1. Co to oznacza? Taki zestaw składa się z pięciu mniejszych głośników oraz subwoofera, który odpowiada za najniższe częstotliwości. Głośnik Bluetooth, który dobrze odwzorowuje basy, to produkt od firmy Panasonic —  SC-TMAX50. Składa się z podwójnych głośników niskotonowych oraz systemu AIRQUAKE BASS, dzięki czemu z łatwością można usłyszeć potężne basy w każdej piosence!

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link