Młynek do zlewu kuchennego, czyli jak unikać zatorów

Autor: Zosia

Młynek do zlewu kuchennego to bardzo wygodne rozwiązanie. Zapobiega on zatorom, które mogą powstać w wyniku wpadania do małego ujścia większych kawałków jedzenia. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnego przepychania kanalizacji. Nie jest to jedyna zaleta. Dzięki młynkowi do odpadów zachowasz także większą higienę i estetykę kuchennego zlewu. Czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia?

Woda spływająca do odpływu zlewu kuchennego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa młynek do odpadów;
 2. jak wybrać odpowiedni młynek do odpadów;
 3. zalety młynków do zlewu kuchennego.

Nie przejmuj się zatorami

Nowoczesny kuchenny zlew ze stali nierdzewnej

Młynek do zlewu kuchennego to niesamowicie przydatne i wygodne narzędzie. W wielu krajach jest już standardem, lecz i w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Zwykle małe ujścia do kanalizacji powodują zatory, kiedy wpadają tam jakiekolwiek większe kawałki jedzenia. Jest to dość uciążliwe, a także mało estetyczne i higieniczne. Wyciąganie takich odpadów nie jest niczym przyjemnym, ale można sobie tego w dość prosty sposób oszczędzić.

Zasada działania młynka do odpadów jest nieskomplikowana. Wystarczy przy każdorazowym jego użyciu spłukać resztki zimną wodą, aby nie doprowadzić do przegrzania urządzenia. Reszta dzieje się po prostu sama. Młynek mieli większe elementy, dzięki czemu bez problemu przepływają one nawet przez niewielkie ujście do kanalizacji. Zatory nie powstają, a wszystko wygląda dużo bardziej estetycznie i higienicznie. Trzeba jednak pamiętać o pewnych kwestiach bezpieczeństwa. Nie można wkładać palców do otworu wlotowego oraz nie powinny z tego narzędzia korzystać dzieci.

Młynek do zlewu kuchennego jest w stanie zmielić większość rzeczy, które zwykle wrzucamy do kosza na śmieci. Od obierek, przez skórki czy odpady obiadowe, po kości i łupiny orzechów. Wszystko, co wpada do komory urządzenia zostaje dokładnie zmielone, mieszając się z wodą, którą musimy puścić na około 10 sekund. Zasada działania jest prosta, a pozwala to oszczędzić dodatkowej pracy, którą często należy przeznaczyć na przepychanie kanalizacji.

 • 729 zł
 • 999 zł
 • 1 159 zł
 • 669 zł
 • 719 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesny zlew kuchenny w jasnych kolorach

Każdy młynek do odpadów charakteryzuje się kilkoma istotnymi parametrami. Warto dopasować je do swoich potrzeb.

 • Moc

Jeden z najważniejszych aspektów przy zakupie urządzenia. Od mocy młynka zależy, jak poradzi on sobie z odpadami oraz co będzie można zmielić. Ten parametr jest bardzo zależny od ceny. Najczęściej większa moc to po prostu większa cena, a także większa wygoda i możliwości. Młynek do odpadów o mocy 0.5 KM nie poradzi sobie z większymi, twardszymi resztkami, jak kości. Natomiast dla takiego, który ma 0.75 KM nie będą one najmniejszym problemem. Jeżeli chodzi o model, który zaspokoi mniej wymagających, warto zwrócić uwagę na Franke Turbo Elite TE-50. Droższe i lepsze urządzenie o większej mocy to na przykład Teka TR 750.

 • Poziom głośności

Niektóre urządzenia potrafią być naprawdę głośne. Użytkownicy cenią sobie niski poziom hałasu w tego typu gadżetach, ponieważ są one używane stosunkowo często. Należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zrobiony jest zlewozmywak. Stalowe powodują, że młynki będą zdecydowanie głośniejsze niż te montowane w ceramicznych lub granitowych. Dobrze zainwestować w urządzenia znanej marki, gdyż gwarantuje to stosunkowo niski poziom hałasu, bez utraty przy tym mocy.

 • Pojemność komory

Ten aspekt wskazuje na to, jak dużo odpadów można jednorazowo rozdrobnić. Powinniśmy go dopasować do swoich potrzeb. Młynek do odpadów będzie działał wydajniej, jeżeli komora będzie większa. W przypadku wielu domowników lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w urządzenia z większą pojemnością, na przykład InSinkErator Model 66 (I77971T).

 • Stopnie rozdrobnienia

Każdy młynek do odpadów rozdrabnia w inny sposób. Większość modeli posiada tylko jeden stopień rozdrobnienia, co narzuca pewne ograniczenia co do mielenia. Niektóre urządzenia pozwalają jednak na odpowiednią regulację. Pozwala to na wrzucanie do młynka nawet włóknistych warzyw w dużych kawałkach czy twardych kości, które pozostały z posiłku. Warto zainwestować w urządzenie, które oferuje szerokie możliwości i nie utrudnia mielenia nawet najtwardszych elementów.

 • Gwarancja

Jest to dość istotny aspekt przy zakupie młynka do zlewu kuchennego. Dlaczego? Im dłuższa gwarancja, tym większa pewność, że urządzenie posłuży dłużej. Dobrze więc zainwestować w znaną, polecaną markę, która oferuje długie gwarancje. Poza tym można kupić przedłużoną gwarancję. Dzięki temu nie musimy martwić się, że młynek się szybko zniszczy. Urządzenie, które często poleca się ze względu na żywotność, to Franke Turbo Elite TE-125. Oferuje ono wysoką jakość, niesamowitą wydajność i przystępną cenę.

 • Dodatkowe funkcje

Wiele młynków do odpadów oferuje również dodatkowe funkcje, które pozwalają na wygodniejsze użytkowanie. Może to być np. pilot do sterowania mocą czy uruchamiania urządzenia. Niektóre modele posiadają włącznik pneumatyczny czy zamontowaną fabrycznie kratkę. Takie udogodnienia zwiększają komfort użytkownika oraz sprawiają, że urządzenie jest bardziej atrakcyjne, gdyż oferuje więcej niż tylko podstawowe funkcje. Dla bardzo wymagających poleca się InSinkErator Evolution 100 (I78125T). To urządzenie, które odznacza się świetną wydajnością i doskonale spełnia podstawowe funkcje. Jest też wyposażone w dodatkowe gadżety.

Czy warto?

Młynek do odpadów to bardzo wygodne i przydatne urządzenie. Ma wiele istotnych zalet, które przemawiają za zaopatrzeniem się w niego:

 • mielenie różnych odpadów;
 • bezpieczeństwo stosowania;
 • nierdzewny mechanizm;
 • większa higiena i estetyka w kuchni;
 • oszczędność na opłatach za odpady;
 • niższe zużycie wody;
 • brak konieczności czyszczenia rur w przypadku zatoru.

Czy warto? Oczywiście, że tak. Jeżeli chcesz ułatwić sobie korzystanie ze zlewu kuchennego, to gadżet właśnie dla Ciebie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link