Mikrofon Rode do aparatu lub kamery – jaki wybrać?

Autor: Piotr

Mikrofony Rode to jedne z najlepszych urządzeń służących do rejestracji dźwięku. Modele kompatybilne z aparatami fotograficznymi, a także kamerami cyfrowymi chętnie wykorzystywane są zarówno przez amatorów, jaki i profesjonalnych twórców, na czele z najpopularniejszymi YouTuberami w Polsce.

Zbliżenie na mikrofon przeznaczony do montażu na aparacie lub kamerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym cechują się mikrofony Rode
  2. jaki mikrofon Rode kupić do aparatu i kamery
  3. jakie są alternatywy dla mikrofonów Rode
  4. czy mikrofony Rode można podłączyć do smartfona

Mikrofony Rode – dlaczego są takie popularne?

Młoda kobieta nagrywa podcast przy pomocy aparatu z zamontowanym mikrofonem

Rode Microphones to firma, która powstała w 1964 roku w Australii. Jej założyciele, Henry i Astrid Freemanowie, od samego początku stawiali na nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu marka szybko stała się jednym z globalnych graczy w branży zajmującej się produkcją profesjonalnych mikrofonów studyjnych. Wśród amatorskich i półprofesjonalnych twórców największą popularnością cieszy się seria o nazwie Rode VideoMic. Obejmuje ona również mikrofony do aparatów fotograficznych oraz kamer cyfrowych. Popularne mikrofony i adaptery audio z tej samej półki cenowej to także te produkowane przez firmy Saramonic czy Boya.

Największą zaletą produktów marki Rode jest korzystny stosunek jakości do ceny. Nie są to urządzenia tanie, ale konsument nie płaci wyłącznie za znane logo. Rozwiązania technologiczne stosowane w mikrofonach Rode są nowoczesne, sprawdzone, o małym współczynniku awaryjności, a przede wszystkim dobrze dopasowane do potrzeb klientów.

  • 229 zł
  • 159 zł
  • 919 zł
  • 349 zł
  • 339 zł

Mikrofon Rode do aparatu fotograficznego i kamery cyfrowej

Zbliżenie na aparat fotograficzny z zamontowanym mikrofonem kierunkowym

Mikrofony Rode z serii Rode VideoMic, przeznaczone do użytku z aparatami i kamerami, są krzyżowo kompatybilne. Oznacza to tyle, że dany model można połączyć zarówno z lustrzanką, jak i kamerą cyfrową. Służy do tego uniwersalna wtyczka mini jack 3.5 mm.

Urządzenia Rode wykorzystywane przez amatorów i półprofesjonalistów to w większości kardioidalne mikrofony pojemnościowe. Nazwa ta na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, jednak jej wyjaśnienie jest bardzo proste.

Mikrofon kardioidalny to nic innego jak rodzaj mikrofonu jednokierunkowego, czyli rejestrującego dźwięki głównie z kierunku, w którym jest skierowany. Dzięki punktowości wychwytu osoba nagrywająca, dajmy na to, wywiad ma większą pewność, że na nagraniu znajdzie się przede wszystkim wyraźny głos jego gościa, a nie szum przejeżdżających na pobliskiej drodze samochodów lub dźwięki włączonej pralki sąsiada, gdy materiał rejestrowany jest w prywatnym mieszkaniu.

Mikrofon pojemnościowy swoją nazwę zawdzięcza temu, jak jest zbudowany. Jego głównymi elementami są ruchome okładki i stalowa siatka membranowa. Pod napięciem tworzą rodzaj kondensatora, którego pojemność zmienia się za sprawą drgań membrany. Dzięki temu urządzenia te posiadają wysoką czułość i lepiej rejestrują nawet ciche dźwięki.

Kardioidalny mikrofon pojemnościowy Rode jest więc jednokierunkowym mikrofonem o wysokiej czułości. Najpopularniejszym obecnie modelem jest lekki i nieduży Rode VideoMic Go, którego największą zaletą jest bezpośrednie zasilanie z aparatu lub kamery przez mini jack 3.5 mm. Dzięki temu użytkownik nie musi ładować dodatkowej baterii. Alternatywną dla tego modelu są Saramonic SR-PMIC1, czyli superkardioidalny mikrofon pojemnościowy, montowany na solidnej, tak zwanej zimnej stopce, oraz Boya BY-VM600 z wygodną regulacją filtra górnoprzepustowego.

Nieco droższy mikrofon do aparatu Rode VideoMic Rycote jest wyposażony w system Shock Mount, który skutecznie chroni konstrukcję sprzętu przed wstrząsami i innymi czynnikami, które mogą następnie przełożyć się na niepożądane szumy i trzaski zarejestrowane na nagraniu.

Natomiast jeśli użytkownikowi mniej zależy na kierunkowości, a bardziej na tym, aby zarejestrować dźwięk z całego otoczenia, warto wybrać Rode Stereo VideoMic Pro Rycote lub tańszy konkurencyjny Saramonic SR-PMIC3 – oba modele to stereofoniczne dookólne mikrofony pojemnościowe.

Mikrofon Rode do telefonu komórkowego – czy to możliwe?

Niektóre mikrofony Rode do aparatów i kamer, przy użyciu odpowiedniego kabla, można podłączyć do wielu smartfonów z systemem Android i iOS. Jednak łatwo zauważyć, że modele montowane do lustrzanek są duże i w porównaniu do masy telefonu komórkowego dość ciężkie. Dlatego w sytuacji, gdy głównym narzędziem nagrywającym ma być smartfon, lepiej zaopatrzyć się w dedykowane mikrofony, takie jak Rode VideoMic Me, Saramonic CamMic tudzież Boya BY-MM1. Ich rozmiar lepiej współgra z telefonami i czyni taki zestaw znacznie poręczniejszym. Jeśli sprzęt ma służyć głównie do nagrywania wywiadów, warto również rozważyć zakup mikrofonu krawatowego, czyli takiego, jaki wszyscy dobrze znamy z telewizji. Są one często łączone z mikroportami i łatwe do zauważenia przez widza, gdyż zwykle przypina się je za pomocą klipsa do ubrania, mniej więcej na wysokości piersi. Do modeli kompatybilnych ze smartfonami należy między innymi Saramonic SR-LMX1+ Mikrofon krawatowy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link