Mikrofalówka w zabudowie – na co zwrócić uwagę przed zakupem? Montaż mikrofali w zabudowie

Autor: Joanna

Mikrofalówka w zabudowie to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich kuchnia była funkcjonalna oraz spójna i estetyczna. Taki typ urządzenia polecany jest także dla małych pomieszczeń, w których każda wolna powierzchnia blatu jest na wagę złota. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Mikrofalówka w zabudowie nad piekarnikiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić mikrofalówkę w zabudowie
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofalówki w zabudowie
 3. jak wygląda montaż mikrofalówki do zabudowy

Dlaczego warto kupić mikrofalę w zabudowie?

Mikrofalówka w zabudowie jest uruchamiana przez kobietę

Mikrofalówka jest urządzeniem, które ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób uważa ją za niezbędny element wyposażenia kuchni, który pozwala w błyskawicznym tempie rozmrozić i podgrzać jedzenie lub napoje. Coraz częściej spotyka się także funkcję gotowania na parze lub przygotowywania ciasta na pizzę. Niewątpliwą wadą mikrofali jest jednak jej nieestetyczny wygląd i dość duże gabaryty, przez które zajmuje ona sporo miejsca na blacie. Rozwiązaniem problemu jest mikrofalówka do zabudowy. Umieszcza się ją w jednym panelu nad piekarnikiem lub w szafce.

Mikrofalówka w zabudowie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie estetyczny i spójny wygląd pomieszczenia. Zamontowanie urządzenia w szafkach kuchennych sprawi, że będzie ono dopasowane do innych elementów i nie będzie rzucało się w oczy. Dodatkowo ukryte zostaną elementy konstrukcyjne i instalacyjne, a także wszystkie przewody. Mikrofala w zabudowie dobrze wygląda w minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją nad kuchenką lub lodówką w kuchni urządzonej w stylu klasycznym.

Mikrofala w zabudowie sprawdzi się również w małej kuchni, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym i wykorzystać je w innym celu. Ukrycie jej obudowy i wszystkich elementów instalacyjnych w meblach sprawia wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu.

 • 1 539 zł
 • 2 419 zł
 • 799 zł
 • 809 zł
 • 1 999 zł

Mikrofalówka w zabudowie – na co zwrócić uwagę?

Kobieta podgrzewa jedzenie w mikrofalówce w zabudowie

Na rynku dostępne są różnego rodzaju mikrofalówki w zabudowie, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Urządzenie należy dopasować do swoich potrzeb, wystroju kuchni oraz mebli i pozostałych sprzętów. Przed zakupem mikrofali w zabudowie należy zwrócić uwagę na:

 • wymiary urządzenia, które powinny pasować do mebli kuchennych przeznaczonych do zabudowy;
 • pojemność urządzenia, w zależności od ilości osób, dla których będą jednocześnie przygotowywane potrawy (standardowe urządzenie dla rodziny ma pojemność 20–24 litry, np. Samsung MS22M8054AK);
 • wygląd urządzenia, który powinien być dopasowany do sprzętu AGD, a także koloru szafek;
 • moc, od której zależy wydajność mikrofali (szczególnie polecane są urządzenia o mocy ponad 900 W, np. Samsung NQ50K3130BB);
 • wykończenie wnętrza, które może być emaliowane, ze stali nierdzewnej lub ceramiczne (szczególnie polecane są wykończenia ze stali nierdzewnej, jak w mikrofalówce Amica AMGB20E2GB);
 • kierunek otwierania drzwiczek – w lewo, w prawo lub w dół (np. w mikrofali do zabudowy Whirlpool AMW 731/NB);
 • sposób sterowania, który może być mechaniczny lub elektroniczny;
 • możliwość regulacji mocy;
 • możliwość automatycznego doboru czasu.

Przy wyborze mikrofalówki do zabudowy bardzo ważne są również dodatkowe funkcje, dzięki którym potrawy będą przygotowywane w lepszy lub szybszy sposób. Bardzo często urządzenia wyposażone są w opcję rozmrażania jedzenia. Coraz chętniej wybierane są kuchenki mikrofalowe w zabudowie z funkcją grill (np. Electrolux LMS4253TMX) lub crisp, dzięki którym można przygotować mięso z chrupiącą skórką lub frytki. Jeżeli w urządzeniu jest także termoobieg, może ono z powodzeniem zastąpić piekarnik. Ciekawą funkcją mikrofalówek do zabudowy jest opcja pizza. Dzięki niej można w szybki i prosty sposób przygotować domowe ciasto na pizzę.

Montaż mikrofalówki do zabudowy

Montaż mikrofalówki do zabudowy nie powinien sprawiać kłopotu, jeżeli wszystkie parametry zostały prawidłowo dopasowane, a chęć takiego rozwiązania została zgłoszona stolarzowi odpowiednio wcześnie. Trzeba zwrócić także uwagę na to, czy w zestawie z kuchenką są wszystkie wkręty i wsporniki. Jeżeli nie, należy je dokupić.

Na początek należy wykręcić w szafce otwory, do których będą przymocowane wsporniki. Następnie trzeba włożyć mikrofalówkę do zabudowy do szafki tak, aby osiadła ona na wspornikach, które w kolejnym kroku powinno się skręcić ze sobą śrubami. Ostatnim etapem montażu mikrofali jest nałożenie ramki, dzięki której nie będą widoczne kanty szafki.

Montaż mikrofalówki do zabudowy jest jedną z opcji oferowanych przez sklepy ze sprzętem AGD. Chęć skorzystania z niej należy zgłosić przy zakupie urządzenia. Dzięki temu można zyskać pewność, że zostanie ono zainstalowane poprawnie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link