Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Z tego artykułu dowiesz się:Rodzaj lodówki Wysokość, szerokość i głębokość Czy nowa lodówka zmieści się do mojego mieszkania? Otwieranie drzwi lodówki Odległość lodówki od ściany Miejsce na cyrkulację powietrza Czystość pod lodówką
Autor: Ula

Twoja lodówka niespodziewanie się popsuła lub chcesz wymienić starszy, wysłużony model na bardziej energooszczędny? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak wymierzyć i dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę wybierając okap podszafkowy?

1. Rodzaj lodówki

Wolnostojąca czy do zabudowy? Jeśli wcześniej miałeś lodówkę do zabudowy, wybierz również model do tego rodzaju. Będziesz mieć pewność, że Twoja kuchnia nie straci na spójności w wystroju. Pamiętaj, by sprawdzić dokładnie wymiary wnęki, zwłaszcza jej szerokość.

Modele wolnostojące
oferują nieco większy wachlarz interesujących i przydatnych rozwiązań. Pod względem wzornictwa możesz wybierać spośród wielu kolorowych lodówek, które będą prawdziwą ozdobą Twojej kuchni. Miej jednak na uwadze przede wszystkim to, jakie masz potrzeby, ilu domowników przebywa w Twoim mieszkaniu i jaką przestrzeń masz do zagospodarowania. Unikniesz wówczas niespodzianek i kupisz idealną, nową lodówkę.

Side by side dla dużej rodziny, a może mała lodówka podblatowa do kawalerki? Zastanawiasz się, którą lodówkę kupić? Przeczytaj nasz poradnik.

2. Wysokość, szerokość i głębokość

Zapewne ostatnią rzeczą, której chciałbyś doświadczyć po zakupie lodówki to brak możliwości jej ustawienia w wybranym przez ciebie miejscu. By tego uniknąć postępuj według poniższych wskazówek:
  • rozpocznij od zmierzenia wysokości wnęki w Twojej kuchni; 
  • następnie zmierz szerokoś;.
  • zmierz głębokość od tylnej ściany do krawędzi blatu.
 
Dokonaj paru pomiarów z różnych punktów na wypadek, gdyby Twoje szafki lub podłoga nie były idealnie równe.
 
Zobacz naszą animację o tym, jak sprawdzić wymiary AGD:
 

3. Czy nowa lodówka zmieści się do mojego mieszkania?

To pytanie, które powinieneś sobie zadać. Lodówki są największymi sprzętami kuchennymi. Są ciężkie i mało poręczne. Warto uwzględnić również fakt, że przyjeżdżają do nas opakowane, więc ciężko nimi manewrować na niewielkiej przestrzeni. Pamiętaj, że w RTV EURO AGD masz możliwość zakupu i dostawy lodówki wraz z wniesieniem na odpowiednie piętro. Masz więc pewność, że Twoja lodówka bezpiecznie do Ciebie dotrze.

Dobrym sposobem na to, by uniknąć sytuacji, w której lodówka nie zmieści się przez drzwi jest wymierzenie korytarzy, drzwi oraz futryn. Przydatne również może okazać się np. odkręcenie klamki czy wyjęcie drzwi, by zyskać odrobinę dodatkowego miejsca.
Poznaj TOP 10 Lodówek wolnostojących

Polecane lodówki
  • 1 690 zł
  • 1 599 zł
  • 2 499 zł
  • 3 699 zł
  • 3 699 zł

4. Otwieranie drzwi lodówki

Warto zwrócić uwagę na to, by w nowej lodówce drzwi otwierały się swobodnie. Pełny dostęp do wszystkich półek i komór w lodówce często jest możliwy, gdy otworzymy drzwi lodówki na co najmniej 90°. Ponadto podczas mierzenia upewnij się, że otwierane drzwi nie będą uderzać w szuflady, blaty oraz inne meble w kuchni. Unikniesz tym samym szkód. 

W niektórych lodówkach jest możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Taką usługę znajdziesz również w RTV EURO AGD.

5. Odległość lodówki od ściany

Pamiętaj również o tym parametrze. Jest on bardzo istotny. Drzwi lodówki nie powinny uderzać podczas otwierania o ścianę. Wystarczy pozostawić 5 cm wolnego miejsca od ściany.

6. Miejsce na cyrkulację powietrza

Czy wiesz, że przysunięcie lodówki do samej ściany może sprawić, że lodówka będzie pobierać więcej energii elektrycznej? To wszystko przez brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Może to skutkować również zepsuciem się lodówki lub usterką np. kompresora. Upewnij się zatem, że z tyłu lodówki będą przynajmniej 2 cm wolnego miejsca.

7. Czystość pod lodówką

Pod lodówką gromadzi się brud, który czasem, ze względu na gabaryty lodówki, może być trudny do usunięcia. Jest na to rozwiązanie. Możesz pozostawić jeszcze odrobinę miejsca z każdej ze stron urządzenia, by podczas sprzątania dotrzeć szczotką lub mopem bezpośrednio pod lodówkę.

Pozostawienie większej przestrzeni umożliwi Ci też sprawniejsze wysunięcie lodówki, gdy będziesz tego potrzebował. Pamiętaj, gromadzący się kurz pod lodówka niekorzystnie wpływa na jej działanie. Sprawia, że lodówka słabiej chłodzi oraz pobiera więcej energii elektrycznej.
 
Zobacz pełną ofertę lodówek w naszym sklepie

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów