Jak wybrać odpowiedni miernik poboru prądu do domu lub firmy?

Autor: Grzegorz

Mierniki poboru prądu to urządzenia, przy pomocy których można dokonać pomiarów napięcia elektrycznego, natężenia prądu oraz oporu elektrycznego. Często wykorzystuje się je w celu sprawdzenia, jak dużo energii elektrycznej pobierają konkretne urządzenia. Większość mierników ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu bez problemów można ich używać w różnych miejscach.

Watomierz z wyświetlaczem na różowym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa miernik poboru prądu;
 2. jakie są rodzaje mierników poboru prądu;
 3. jak zmierzyć pobór prądu przy pomocy miernika.

Miernik poboru prądu: jak działa i jakie są rodzaje?

Watomierz w rękach osoby, która wykonuje pomiary

Mierniki poboru prądu, nazywane również watomierzami, mogą występować jako urządzenia indukcyjne, elektrodynamiczne i ferromagnetyczne. Posiadają dwie cewki: prądową, która jest nieruchoma, i ruchową napięciową. Cechą wspólną wszystkich tych mierników jest to, że pomagają one mierzyć moc czynną w obwodach prądu przemiennego i stałego. W czasach, gdy ceny prądu idą w górę, kontrolowanie zużycia energii elektrycznej ma tak samo duże znaczenie w warunkach domowych oraz w firmach. Dzięki watomierzom można szybko zweryfikować, które podłączone urządzenia narażają domostwo czy firmę na większe koszty z tytułu dużego poboru energii.

Najpopularniejsze mierniki są małymi urządzeniami, które posiadają gniazdo na wtyczkę, wyświetlacz oraz przyciski do jego obsługi. Tego typu watomierze określane są często jako gniazdkowe mierniki zużycia prądu. Swoją dużą popularność zawdzięczają głównie łatwością obsługi oraz niską ceną. Większość modeli pozwala nie tylko na sprawdzenie, jak dużo energii jest zużywanej przez dane urządzenie, ale również na wyliczenie kosztów związanych z jego działaniem w określonym czasie.

Jak zmierzyć pobór prądu miernikiem? Przed rozpoczęciem korzystania z niego należy go skonfigurować. Najlepiej zrobić to stosując się do instrukcji obsługi, ponieważ proces nieznacznie może się różnić w zależności od modelu czy producenta. Jest jednak na tyle prosty, że powinien poradzić sobie z nim nawet ktoś, kto nie miał wcześniej styczności z tego typu watomierzami. Następny krok to podłączenie do niego urządzenia. Tutaj również nie ma niczego skomplikowanego, ponieważ wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka miernika, a następnie podłączyć watomierz do prądu. Na wyświetlaczu powinny wtedy pojawić się m.in. czas, zużywana energia oraz jej koszt.

 • 59,99 zł
 • 79,99 zł
 • 59,99 zł
 • 89,99 zł
 • 79,99 zł

Jaki miernik poboru prądu kupić do domu, a jaki do firmy?

Watomierz podłączony do kontaktu

Mimo że zarówno w warunkach domowych, jak i firmowych mierniki poboru prądu służą do tego samego, to jednak w tym drugim przypadku wymagania są zazwyczaj większe. Dlatego też poszukując watomierza, trzeba określić, gdzie będzie on wykorzystywany, jak często oraz jakie urządzenia będą sprawdzane. W przypadku sprawdzania podstawowych urządzeń domowych wystarczą te podstawowe watomierze, które są najtańsze. Przykładem takiego miernika jest Orno OR-WAT-419. Poza możliwością sprawdzenia zużycia prądu daje on również możliwość obliczenia kosztów zużytej energii podłączonego urządzenia. Zakres pomiarowy wynosi 0,1~3680W.

Więcej możliwości i funkcji daje natomiast Orno OR-WAT-408. Na dużym wyświetlaczu można znaleźć takie informacje, jak:

 • aktualny czas,
 • napięcie prądu,
 • natężenie prądu,
 • współczynnik mocy,
 • częstotliwość,
 • cenę za kWh,
 • maksymalne obciążenie prądu i ostrzeżenie o przeciążeniu.

W tym mierniku zakres pomiarowy również wynosi 1~3680W. Jest to już jednak solidniejsze urządzenie i jego zakup mogą rozważyć również osoby, które poszukują watomierza na użytek firmowy.

Godnym polecenia urządzeniem – zarówno do domu, jak i do firmy – jest również wielofunkcyjny miernik energii elektrycznej Maclean MCE06. Mimo że posiada on stosunkowo mały wyświetlacz, to pokazuje użytkownikowi m.in. aktualne obciążenia gniazdka czy częstotliwość sieci elektrycznej. Ponadto zapisuje sumę zużytej energii elektrycznej. Zakres pomiaru mocy wynosi 0,2W – 4416W. W przypadku tego urządzenia zakres tolerancji to ± 1% lub ± 0,2W. Mieści się zatem w rekomendowanej normie, która zakłada, że watomierz musi mieć tolerancję nie większą niż 1–2%.

Warto również podkreślić, że Maclean MCE06 posiada certyfikat CE (z fr. Conformité Européenne, tj. zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej). Daje to gwarancję, że produkt przeszedł pozytywnie badania i spełnia normy jakości i bezpieczeństwa.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link