Jaki aparat wybrać – z matrycą 4/3 czy 1? Sprawdź, czym się różnią!

Autor: Klaudia

Fotografia jest techniką, która cały czas się rozwija. Na rynku możemy znaleźć coraz to nowsze modele aparatów. Każdy z nich bazuje na fundamentalnym elemencie – matrycy. Wybierając odpowiedni model, warto przyjrzeć się wielkościom matryc. 4/3 to świetna propozycja zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych fotografów. Z kolei matryca 1-calowa to sprzęt z nieco wyższej półki cenowej, który zapewnia, że zdjęcia będą wykonane w wyższej jakości. Przed zakupem aparatu powinniśmy porównać te dwie wielkości matrycy i ocenić, która bardziej odpowiada naszym zapotrzebowaniom.

Zbliżenie na lusterko wewnątrz aparatu cyfrowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest matryca w aparacie
 2. czym charakteryzuje się matryca 4/3 oraz 1
 3. jakie modele aparatów z matrycą 4/3 oraz 1 warto wybrać

Matryca – charakterystyka

Aparat cyfrowy z obiektywem na białym tle

Rozważając zakup aparatu fotograficznego z wymienną optyką, warto przypomnieć sobie, czym jest matryca i jaką rolę odgrywa w sprzęcie do wykonywania zdjęć. Matryca to inaczej zbiór fotodiod, które są bardzo czułe na światło. Ułożone są na specjalnej płytce, o określonych wymiarach, w samym sercu aparatu. Jest ich na tyle dużo, że wspólnie tworzą tzw. piksele. Każdy piksel natomiast posiada specjalną soczewkę, która odbiera intensywność kolorów – czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB). Ta całość tworzy sensor. Przetwarza on obraz na sygnał. Ten z kolei zostaje zapisany analogowo lub cyfrowo. Możemy wyodrębnić kilka podstawowych rozmiarów matrycy, m.in. pełną klatkę, 4/3, 2/3, 1/2 czy 1 cal.

Każda matryca posiada zupełnie inne właściwości, dzięki którym możemy uzyskać zdjęcia w innej jakości. Jedną z najpopularniejszych wersji matrycy jest 4/3. Występuje ona w większości aparatów z wymienną optyką. Jest to dobry start dla amatorów, którzy dopiero uczą się, jak poprawnie robić zdjęcia. Lecz nie tylko! Również doświadczony fotograf, wykorzystując swoje umiejętności, jest za jej pomocą w stanie zrobić zdjęcia, które śmiało mogą konkurować ze zdjęciami pochodzącymi z aparatów pełnoklatkowych. Jest to najbardziej pożądany format matrycy przez profesjonalistów, którzy zajmują się fotografią na co dzień. Należy jednak pamiętać, aby nie mylić pełnej klatki z matrycą 1-calową. Aparaty wyposażone w matrycę o przekątnej 1 cala najczęściej znajdują się w aparatach kompaktowych. Jest to świetne połączenie niewielkich gabarytów sprzętu i doskonałej jakości zdjęć. Aparaty z matrycą 1-calową są zazwyczaj małe, ale posiadają duże możliwości.

Wybór aparatu 4/3 lub 1 – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni aparat, warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dla każdej z matryc. Jeżeli chodzi o matrycę 4/3:

 • jest to jedna z najczęściej spotykanych matryc wśród aparatów z niższej i średniej półki;
 • jej powiększenie w odniesieniu do pełnoklatkowca wynosi 2x. W porównaniu do innych wielkości jest to niewielki spadek na jakości zdjęć;
 • aparatu z tym rodzajem matrycy możemy używać w zmiennych warunkach oświetleniowych;
 • warto zaopatrzyć się w jasny obiektyw, który w dużym stopniu poprawi jakość zdjęć;
 • jest to znakomity sprzęt dla początkujących;
 • matryca 4/3 najczęściej pojawia się w aparatach kompaktowych, o niewielkich gabarytach. Dzięki temu jest to niezwykle poręczny i funkcjonalny sprzęt;
 • możemy nagrywać filmy w wysokiej jakości, bez szczególnie widocznych szumów.

Natomiast matryca 1-calowa:

 • jest nieco mniejsza od matrycy 4/3. Nie oznacza to jednak wielkiego spadku na jakości (wręcz przeciwnie!);
 • matryce 1-calowe znakomicie radzą sobie przy słabym świetle;
 • zdjęcia wykonane aparatem z tego typu matrycą posiadają bogatą kolorystykę;
 • możemy dzięki niej uzyskać świetne zdjęcia portretowe, z lekko rozmytym tłem;
 • podobnie jak w przypadku matrycy 4/3, filmy nagrane matrycą 1-calową będą ostre, z odpowiednią dozą szczegółowości;
 • ta matryca jest stosowana głównie w aparatach kompaktowych, które mieszczą się w kieszeni;
 • dobra na początek, dla osób niedoświadczonych. Jednak wielu fotografów decyduje się na zakup aparatu z matrycą 1-calową i wykorzystuje ten sprzęt przez lata.

Podsumowując, wybór jest dość trudny. Obydwie matryce są niemal porównywalne. Posiadają bardzo zbliżone parametry i są w stanie osiągnąć podobne efekty. Aparaty z matrycą 1-calową są nieco mniejsze i tańsze, co może wpłynąć na wybór właśnie tego modelu. Kupując odpowiedni aparat, warto sugerować się naszymi preferencjami i potrzebami. Sporo zawodowców wykorzystuje aparaty z obydwoma rozmiarami matryc przez wiele lat i nie zamierzają ich zmieniać.

 • 4 499 zł
 • 8 199 zł
 • 11 599 zł
 • 4 649 zł
 • 8 499 zł

Aparaty z różnymi matrycami. Zobacz, jakie modele polecamy!

Zbliżenie aparatu cyfrowego

Wybór aparatu z wymienną optyką to niełatwa sprawa. Tym bardziej, jeżeli poszukujemy sprzętu z odpowiednim rozmiarem matrycy. W sklepie RTV EURO AGD znajdziemy wiele modeli aparatów, które odpowiedzą na zapotrzebowania nawet najbardziej wymagających fotografów. Jeżeli chodzi o aparat z matrycą 1-calową, z pewnością warto zainteresować się modelem Nikon 1 J5 + 10-30 mm + 30-110 mm + torba NIKON + karta pamięci 16GB. Jest to świetny zestaw dla początkującego fotografa, który zawiera w sobie aparat, dwa obiektywy, torbę i kartę pamięci. Ponadto sprzęt posiada rozdzielczość 20,8 Mpix. Nagramy nim filmy w rozdzielczości Full HD oraz 4K.

Mówiąc o aparatach z matrycą 4/3, powinniśmy zwrócić uwagę na Panasonic DC-GH5 + 12 - 60mm. To bezlusterkowiec, który posiada stabilizację obrazu w pięciu płaszczyznach. Dzięki temu żadne poruszenie czy drżenie rąk nie zostanie zarejestrowane. Do aparatu dołączony został obiektyw 12–60mm. Możemy też zakupić ten sam model aparatu bez dodatkowego obiektywu – Panasonic DC-GH5 - body. Kolejną propozycją jest Panasonic Lumix DMC-G80 + 12-60 mm. Ten model również zawiera pięcioosiową stabilizację obrazu. Ciekawym dodatkiem są funkcje 4K Video, 4K Photo oraz Post Focus – czyli dobranie ostrości po wykonaniu zdjęcia. Jest on odporny na wodę, kurz i mróz do -10° C. Zestawem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest Olympus E-M10 Mark III + EZ-M1442 IIR + ED 40‑150 R Traveller Kit. To komplet, który zawiera w sobie wszystko, czego pragnie osoba podróżująca: aparat, obiektyw, torbę i statyw. W dodatku aparat posiada oryginalny design, który nawiązuje nieco do stylu retro. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Zawiera też odbiornik Wi-Fi, dzięki któremu możemy robić zdjęcia zdalnie – za pomocą telefonu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów