Data publikacji: 5 czerwca 2017
Autor: Adam
ARTYKUŁ - PORADNIK

Maszynka do strzyżenia czy trymer - jak wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Maszynka do strzyżenia czy trymer - które z tych urządzeń jest odpowiednie dla Ciebie? Zastanawasz zakup jednego z nich? Chcesz poznać główne funkcje? Przeczytaj nasz poradnik. 

Maszynka do strzyżenia czy trymer?

Wybierając maszynkę lub trymer powinieneś zdecydować o sposobie zasilania urządzenia oraz liczbie ustawień długości strzyżenia. Zwróć uwagę na funkcje dodatkowe. Zarówno maszynka do strzyżenia, jak i trymer to nieduże urządzenia posiadające ostrza tnące, dzięki którym w łatwy i szybki sposób skrócisz włosy. Najczęściej posiadają też nakładany grzebień z regulacją długości strzyżenia.

Jeżeli szukasz urządzenia do skracania włosów na głowie, wybierz maszynkę do strzyżenia. Dzięki szerokiemu ostrzu strzyżenie będzie trwało krótko. Grzebień możesz zdjąć, dzięki czemu obetniesz włosy przy samej skórze.

Jeżeli natomiast chcesz regulować długość wąsów, brody, baków lub usuwać owłosienie z nosa, pomoże Ci w tym trymer. Najczęściej urządzenie to podobne jest do maszynki do strzyżenia, jednak ma węższe ostrza, dzięki którym jest precyzyjniejszy i ma mniejszy zakres długości strzyżenia. Jeżeli użyjesz trymera do skrócenia włosów na głowie, czynność ta będzie trwała dłużej niż wykonywana maszynką do strzyżenia.

 

Trymer wbudowany w maszynkę ułatwi wyrównanie linii włosów.
Trymer wbudowany w maszynkę

Istnieją również trymery przeznaczone wyłącznie do usuwania owłosienia z nosa i uszu. Są niewielkie i podłużne, kształtem przypominają długopis z okrągłą nasadką podcinającą. W bezpieczny sposób, bez obawy o skaleczenie, przytniesz niechciany zarost z trudnodostępnych miejsc.

 

Niewielki owalny trymer umożliwi usuniecie zbędnego owłosienia z nosa i uszu.
Trymer

Występują także modele trymerów dla kobiet, którymi wygodnie wyregulujesz linię brwi lub bikini. 

 

Damski trymer umożliwia łatwe wyregulowanie linii brwi lub bikini.
Damski trymer

Kupując maszynkę do strzyżenia lub trymer, zdecyduj o sposobie zasilania urządzenia. Najczęściej zasilanie jest sieciowe, urządzenie działa tylko po podłączeniu do prądu. Utrudnieniem w korzystaniu jest długość kabla.  Osobom, które chcą korzystać z urządzenia w dowolnym miejscu, warto polecić model z wbudowanym akumulatorem. Dodatkowo, kabel nie przeszkadza podczas strzyżenia. Po naładowaniu akumulatora możesz korzystać z urządzenia od 20 do 60 minut, w zależności od modelu. Sprawdź, jaki będzie czas ładowania akumulatora. Najlepsze modele naładują się w godzinę, w innych przypadkach może to trwać nawet do 10 godzin.  Niektóre modele trymerów działają na baterie.

Kolejna ważna cecha to liczba ustawień długości strzyżenia. Im większa, tym precyzyjniej dopasujesz długość włosa do oczekiwanego efektu. W najlepszych modelach masz do wyboru nawet 15 różnych ustawień długości. W większości modeli zmieniasz ustawienia poprzez wysunięcie grzebienia. Wygodniej jest, gdy urządzenie posiada teleskopowy system regulacji długości. Jest to specjalne pokrętło na rączce maszynki, które precyzyjnie odmierza daną długość. Występują także urządzenia, które zamiast wysuwanego grzebienia mają wymienne nakładki odpowiednie do długości włosa, jaką chcesz uzyskać.

 

Dodatkowe grzebienie zwiększają zakres regulacji długości strzyżenia.
Dodatkowe grzebienie

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni zakres długości strzyżenia. Wartość ta odnosi się do długości włosów, którą uzyskasz przycinając je za pomocą nasadki z grzebieniem. Zakresy długości strzyżenia wynoszą od 1-4 do 21-41 mm. Wiele modeli posiada dwa wymienne grzebienie, pierwszy, mniejszy przycina włosy do długości 20 mm, drugim obetniesz włosy na długość od 21 do 41 mm. W trymerach zakres długości strzyżenia wynosi od 1, 5 -2 do około 18 mm.

Ostrza powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, ze względu na większą trwałość. Występują także noże samoostrzące się. Wybierz taki model, jeżeli bardzo często będziesz korzystać z urządzenia.

Funkcje dodatkowe i ułatwiające obsługę

Jeżeli urządzenie ma wskaźnik naładowania akumulatora, specjalna lampka kontrolna podpowie, kiedy rozpocząć ładowanie. Większość modeli posiada ergonomiczny kształt. Dzięki temu urządzenie dobrze "leży" w dłoni i wygodnie jest nim pracować. Dodatkowo gdy uchwyt jest antypoślizgowy, masz pewność, że urządzenie nie wyślizgnie się z dłoni. Z kolei uchwyt do zawieszenia to wygodne rozwiązanie, gdy często korzystasz z maszynki lub trymera, a nie masz miejsca na jego przechowywanie.

Jeżeli maszynka do strzyżenia posiada system 2D, grzebień jest giętki i precyzyjnie dostosuje się do kształtu głowy. W systemie 3D głowica dodatkowo skręca się na boki, dzięki temu wygodnie wycieniujesz lub skrócisz włosy. 

 

Głowica typu 3D umożliwia bardzo precyzyjne strzyżenie.
Głowica typu 3D

Wskaźnik ustawień długości to wygodna podziałka na rączce maszynki do strzyżenia, z której odczytasz wybraną długość strzyżenia. Trudniej wtedy o pomyłkę, wskaźnik jest dobrze widoczny. Niektóre trymery mają blokadę wybranej długości. Jeżeli podczas podcinania brody dociśniesz za mocno urządzenie i grzebień przesunie się na mniejszą długość, trymer przestanie pracować.  Krótkie, sztywne włosy z brody lub baków trudno jest zebrać z ubrania lub dywanika w łazience. Jeżeli nie chcesz, aby pozostały na strzyżonej osobie lub zaśmiecały pomieszczenie, wybierz trymer z pojemnikiem na włosy.  Na wyposażeniu niektórych modeli maszynek do strzyżenia i trymerów występuje dodatkowo grzebień fryzjerski, nożyczki i szczoteczka do czyszczenia. 

 


Proponowane produkty:
Philips Multigroom (Seria 5000) MG5720/15 <%– –%>
Braun MGK3021 <%– –%>
Philips Multigroom (Seria 3000) MG3730/15 <%– –%>
Philips NT5180/15 <%– –%>
Philips Multigroom MG7735/15 <%– –%>
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas