Mały czajnik elektryczny – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Piotr

Małe czajniki elektryczne to bardzo praktyczne rozwiązania właściwie na każdą okazję. Zdadzą egzamin przy dalszych podróżach, np. w czasie wakacji, ale również okażą się niezwykle przydatne w krótkim wypoczynku na działce poza miastem. Co warto o nich wiedzieć?

Mały czajnik elektryczny, z którego leci para, stojący na blacie stołu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy mały czajnik elektryczny warto zabrać ze sobą na urlop
  2. jak w praktyce działa czajnik elektryczny
  3. jakie są polecane modele małych czajników elektrycznych

Czy czajnik przyda się w czasie wyjazdu na urlop?

Mały czajnik elektryczny w kolorze białym, stojący na stole.

Wyjazd na wakacje albo krótki wypad na działkę czy kemping wiąże się oczywiście z zabraniem ze sobą niezbędnych rzeczy. Na pewno jedną z nich jest czajnik, bo gdziekolwiek będziemy, ciepła woda, kawa i herbata umilą nam czas i nawilżą gardło. Tu pojawia się jednak pewien problem. Bo o ile czajnik powinien być elementem wyposażenia hotelu na wakacjach (choć i to nie jest pewnikiem), o tyle na biwaku lub kempingu raczej nikt nam go specjalnie nie udostępni, jeżeli nie zabierzemy go ze sobą na miejsce. Przyjmijmy, że mamy w domu czajnik elektryczny. Teoretycznie moglibyśmy zabrać go na wyjazd, ale w praktyce wiele rzeczy przemawia przeciwko temu pomysłowi. Typowy czajnik o półtoralitrowej pojemności jest spory, a nierzadko spowija go długi przewód. Jeżeli więc nie mamy dużo miejsca w torbie lub samochodzie (a często trzeba wziąć ze sobą inne potrzebne rzeczy pokaźnych rozmiarów), to bardzo prawdopodobne jest, że będziemy musieli zrezygnować z dobrodziejstwa ciepłej wody na czas nieobecności w domu.

Mały czajnik bezprzewodowy w praktyce

W kłopotach może nam przyjść z pomocą mały czajnik bezprzewodowy, który będziemy mogli zabrać ze sobą w podróż. Czajnik turystyczny to zazwyczaj mały czajnik elektryczny o pojemności 0,5 litra (lub nieco większej). Jest to znakomite rozwiązanie problemu tych, którzy chcieliby zabrać ze sobą urządzenie do gotowania wody, ale nie są w stanie pozwolić sobie na taszczenie standardowego, dużego czajnika. Takie urządzenie pozwala na gotowanie niewielkich ilości wody, ale jego ogromną zaletą jest kompaktowy rozmiar. Zapaleni turyści mogą więc bez trudu zabrać taki czajnik ze sobą w drogę. Przede wszystkim wygoda – tak można by najkrócej opisać mały czajnik elektryczny.

  • 339 zł
  • 619 zł
  • 189,99 zł
  • 54,99 zł
  • 129,99 zł

Jaki model czajnika turystycznego warto kupić?

Czajnik elektryczny, obok stoi kubek.

Wbrew pozorom czajniki turystyczne nie mają jednolitych parametrów ani nawet takich samych objętości. Na pozór może się to wydawać wadą, ale po zastanowieniu można dojść do wniosku, że to właśnie bardzo dobrze dla klienta. Może on bowiem wybrać najmniejszy czajnik o pojemności 0,5 litra, ale jeżeli wolałby nieco większy, w którym zagotuje więcej wody, to też znajdzie coś dla siebie. Zobaczmy zatem, jakie opcje ma do wyboru potencjalny nabywca tego urządzenia. Mały czajnik elektryczny to np. RAVEN ECT001. Ma on jedynie 0,5 litra pojemności, ale moc 650 W pozwala na stosunkowo szybkie zagotowanie wody. Jest wyposażony w bezpiecznik, który chroni go przed przegrzaniem w przypadku włączenia sprzętu bez wody. Co niezwykle istotne dla podróżujących do różnych krajów – dzięki przełącznikowi napięcia 220–240 V/110–120 V, będą oni mogli bez obaw włączać urządzenie, niezależnie od miejsca. Wyjmowany filtr antyosadowy zatrzymuje osad z kamienia i można go łatwo czyścić. Bardzo dobrą cechą tego czajnika jest obecność dwóch kubków i dwóch łyżeczek w zestawie, które mieszczą się we wnętrzu urządzenia, więc dodatkowo można zaoszczędzić trochę przestrzeni. Jego cena to 69,99 złotych.

Nieco (i to dosłownie) większy jest czajnik Vesta ETK01, o pojemności 0,6 litra. Został wyposażony w niemal identyczne parametry co mały czajnik elektryczny 0,5 l, poza dwoma ważnymi wyjątkami: nie uświadczymy tu uniwersalnego napięcia ani (niestety) filtra antyosadowego. Brak tych funkcji może tłumaczyć jego niską cenę, czyli jedynie 49,99 złotych. Niewiele większym (ale wciąż małym) czajnikiem elektrycznym jest Envy ENCT01 o pojemności 0,8 litra. Jego dużą zaletę stanowi składana obudowa, dzięki której nie będzie zajmował wiele miejsca, a także podświetlany włącznik/wyłącznik. Możemy też zwrócić uwagę na moc 1100 W, całkiem sporą jak na tak niewielki sprzęt. Model ten również nie jest wyposażony w filtr antyosadowy i nie ma wskaźnika poziomu wody. Ale cena 79,99 złotych, bo tyle należy za ten mały czajnik zapłacić, sprawia, że to dobry wybór, choćby ze względu na wygodę, jaką będzie nam gwarantował.

O 50 mililitrów więcej wody od niego jest w stanie zmieścić czajnik Russell Hobbs Travel 23840-70. Mimo mniejszej mocy (1000 W), jest on wyposażony w podwójny wskaźnik poziomu wody i filtr antyosadowy, a także wyprofilowany dzióbek. Podobnie jak najmniejszy czajnik, ma też przełącznik napięcia i automatycznie wyłącza się po zagotowaniu wody. W zestawie znajduje się ponadto para łyżeczek i kubków, a trzeba zapłacić za niego tylko 10 złotych więcej niż za poprzednio opisywany czajnik, więc będzie to dobry zakup. Ostatnim czajnikiem, który można określić jako turystyczny, jest Sencor SWK 1221GR, o sporej pojemności 1,2 litra, w parze z którą idzie też duża moc (2150 W). Nie ma on grzałki płytkowej, jak poprzednie czajniki, ale spiralną. Jest wyposażony w obrotową podstawę, zabezpieczenie przed wyłączeniem go bez wody, podświetlany włącznik/wyłącznik, a także automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody oraz filtr antyosadowy i wskaźnik poziomu wody. Jednak mimo dość wysokiej ceny, wynoszącej 106 złotych, próżno szukać w zestawie kubków i łyżeczek, które zostały dołączone do innych małych czajników elektrycznych, choć były one tańsze.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów