Aparat fotograficzny lustrzanka dla początkujących – który model wybrać?

Autor: Klaudia

Decydując się na zakup aparatu fotograficznego typu lustrzanka dla osoby początkującej, warto zwrócić uwagę na matrycę, rozdzielczość, a także wagę i wymiary danego modelu. Lustrzanka dla początkujących powinna posiadać także przynajmniej kilka trybów i funkcji.

Robienie zdjęcia lustrzanką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. komu warto kupić lustrzankę?
 2. jaki aparat fotograficzny wybrać?
 3. jakie modele lustrzanek są warte polecenia?

Aparat lustrzanka: komu warto podarować taki prezent?

https://www.euro.com.pl/lustrzanki/canon-eos-6d-mark-ii-body.bhtml

Aparat fotograficzny typu lustrzanka można podarować początkującym fotografom, a także osobom, które są zainteresowane robieniem zdjęć i traktują to zajęcie jako swoją pasję lub hobby. Podarowując taki prezent, możesz nie tylko spełnić ich marzenia, lecz także rozbudzić ciekawość i zachęcić do rozwijania swojego hobby. Z tego powodu aparat fotograficzny to świetny pomysł na prezent na urodziny, imieniny lub pod choinkę – zarówno dla nastolatka, jak i partnera, siostry czy innego członka rodziny. Jaka lustrzanka będzie dobra na początek? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz cenę. W przypadku amatorów lustrzanka nie musi być bardzo droga, ponieważ taki aparat nie służy do pracy zawodowej.

Jak wybrać aparat lustrzankę?

Decydując się na zakup lustrzanki dla początkujących, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • waga i wymiary,
 • jakość i rozdzielczość matrycy,
 • ISO, czyli parametr, który wskazuje na światłoczułość matrycy,
 • duży wyświetlacz, dzięki czemu z łatwością można oglądnąć zrobione zdjęcie,
 • wbudowana lampa błyskowa,
 • oferowane tryby (dobrze, jeśli jest ich przynajmniej kilka, dzięki czemu można robić różnego rodzaju fotografie i pracować w różnych warunkach),
 • dodatkowe akcesoria,
 • typ zasilania.

Należy zaznaczyć, że wybierając aparat fotograficzny typu lustrzanka, należy skoncentrować się przede wszystkim na obiektywie oraz matrycy. Dzięki temu zdjęcia będą dobrej jakości.

Każdemu fotografowi przydadzą się też akcesoria takie jak statyw, karty pamięci czy profesjonalna torba.Więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.

 • 7 999 zł
 • 10 399 zł
 • 5 499 zł
 • 4 629 zł
 • 4 189 zł

Aparat fotograficzny lustrzanka: proponowane modele

Mała lustrzanka Nikon D3400

Na rynku można znaleźć przynajmniej kilku wiodących producentów aparatów fotograficznych lustrzanek. Wśród proponowanych modeli lustrzanek dla amatorów można wyróżnić:

 • Nikon D3500 + AF-P DX 18-55 f/3.5-5.G to lustrzanka cyfrowa w bardzo atrakcyjnej cenie, która dodatkowo pozwala na rejestrowanie filmów w rozdzielczości full HD. Aparat posiada system AF z 11 punktami, dzięki czemu ostrość jest zawsze na najwyższym poziomie. Doskonała matryca pozwala także na uchwycenie każdego drobnego szczegółu. Wśród dodatkowych zalet aparatu można wyróżnić wysoką czułość ISO, a także szybkość fotografowania 5 klatek na sekundę.
 • Nikon D5300 Body (czarny) to lustrzanka dla początkujących, która sprawdzi się także u osób średnio zaawansowanych w fotografii. Aparat posiada wbudowane moduły Wi-Fi oraz GPS, a także duży wyświetlacz LCD. Możliwe jest także nagrywanie filmów, a obsługa aparatu jest prosta i intuicyjna. Wysoka czułość oraz dodatkowy tryb efektów sprawiają, że aparat sprawdzi się w różnych miejscach i warunkach.
 • Canon EOS 4000D + EF-S 18-55mm f/3,5-5.6 + torba SB130 + karta 16GB to lustrzanka cyfrowa, która współpracuje z siecią Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe przesłanie zdjęć na komputer. Szybki procesor, a także możliwość rejestrowania filmów w trybie full HD to dodatkowe zalety tego aparatu.
 • Sony ILC-A68 body to bardzo dobra lustrzanka dla początkujących w przystępnej cenie. Aparat posiada uchylny ekran LCD, dzięki czemu możliwe jest rejestrowanie widoków i zdarzeń pod kątem 135 stopni w górę i 55 stopni w dół. Ma także różne tryby, w tym rozmycie tła, a także rozpoznawanie twarzy i nastawianie ostrości na oczy. Dobra rozdzielczość i wygoda w trakcie użytkowania to kolejne zalety tego modelu.
 • Nikon D3500 + AF-P DX 18–55 VR + AF-P DX 70–300 VR + karta 16 GB i torba to aparat fotograficzny typu lustrzanka odpowiedni zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Model posiada 24 megapiksele rozdzielczości, a także wysoki parametr ISO. Możliwe jest uchwycenie każdego szczegółu w różnych warunkach.
 • Pentax K-70 body (czarny) to aparat lustrzanka z innowacyjnym systemem stabilizacji matrycy Shake Reduction. Dodatkowo model posiada system AF z 11 punktami, a także współpracuje z siecią Wi-Fi.

Wybierając lustrzankę dla początkujących, należy zawsze mieć na uwadze własne preferencje lub obdarowywanej osoby, a także dobrą rozdzielczość, najwyższej jakości obiektyw oraz matrycę. Dzięki temu fotografowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, a nie zniechęcające.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów