Mała lodówka do zabudowy – jaką wybrać?

Autor: Ola

Małe lodówki w zabudowie to częsty widok w niewielkich mieszkaniach na wynajem oraz w domach singli. Świetnie sprawdzają się w ciasnych kuchniach i z powodzeniem służą do przechowywania produktów spożywczych mających zaspokoić bieżące potrzeby domowników. Większość modeli posiada niewielkie zamrażarki oraz przydatną funkcję No Frost, zapewniającą bezszronowość w części przeznaczonej do chłodzenia.

Zdjęcie przedstawiające małą białą lodówkę stojącą na podłosze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie wymiary mają małe lodówki do zabudowy
  2. jakie funkcje oferują małe lodówki do zabudowy
  3. na jakie modele lodówek do zabudowy warto zwrócić szczególną uwagę

Mała lodówka do zabudowy – jakie ma wymiary?

Zdjęcie wykonane z wnętrza lodówki, przedstawiające produkty spożywcze oraz dziecko otwierające lodówkę

Małe lodówki do zabudowy zwykle montuje się pod blatami roboczymi w kuchni. Oznacza to, że ich wysokość mieści się w przedziale od 80 do 90 centymetrów, natomiast ich przeciętna głębokość wynosi od 50 do 60 centymetrów. Łatwo można zauważyć, że takie urządzenie zajmuje niewiele przestrzeni, bo raptem tyle, ile przeznacza się zwykle na jedną kuchenną szafkę.

Jednak ta zaleta ma też swoją cenę. Mała lodówka do zabudowy posiada dwu-, a niekiedy trzykrotnie mniejszą pojemność. Do tego część modeli nie ma zamrażarek lub są one bardzo niewielkie. W sytuacji, gdy mała lodówka nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań, a na pełnowymiarową nie ma w kuchni miejsca, warto rozważyć zakup lodówki do zabudowy w średnim rozmiarze. Takiej jak np. Amica BK2265.4, która przy wysokości 144 centymetrów zapewnia 162 litry miejsca w chłodziarce i aż 50 litrów w zamrażarce.

  • 5 999 zł
  • 9 199 zł
  • 1 099 zł
  • 1 249 zł
  • 2 029 zł

Co oferują małe lodówki przeznaczone do zabudowy?

Zdjęcie przedstawiające otwartą małą lodówkę z napojami w środku

Małe lodówki podblatowe przeznaczone są dla określonego grona odbiorców. Jest to zrozumiałe, trudno wyobrazić sobie, dajmy na to, czteroosobową rodzinę, która świadomie decyduje się na zakup niewielkiej 90-centymetrowej lodówki. Pomieszczenie w niej produktów spożywczych na choćby dwa lub trzy dni – uwzględniając, że domownicy jedzą wszystkie posiłki w domu – wydaje się prawie niemożliwe.

Małe lodówki pod zabudowę w głównej mierze przeznaczone są dla singli lub dla zapracowanych par, które często jedzą poza domem. Nawet jeśli w mieszkaniu znajduje się dość miejsca na pełnowymiarowe urządzenie chłodzące, mając na uwadze potrzeby tej grupy klientów, będzie ono skrajnie nieekonomiczne. Mała lodówka to mniejsze zużycie energii, na przykład Samsung BRR12M000WW w klasie energetycznej A+ zużywa nawet dwukrotnie mniej prądu w porównaniu do sprzętów mierzących 170 centymetrów lub więcej.

Niewielkie urządzenia chłodzące mogą również dobrze sprawdzić się w mieszkaniach na wynajem dla studentów, a także jako dodatkowa lodówka do pokoju. W takim przypadku można trzymać w niej przekąski oraz schłodzić napoje na weekendową parapetówkę. Idealny na takie okazje wydaje się Whirlpool ARG 585/A+, pojemna lodówka bez zamrażarki, która przy stosunkowo korzystnej cenie oferuje dużą pojemność i niski poziom hałasu na poziomie 37 dB.

Natomiast mała lodówka z zamrażalnikiem może stanowić ciekawą propozycję dla niewielkiej rodziny, która w mieszkaniu posiada ciasną kuchnię lub pokój połączony z aneksem kuchennym. Lodówka Electrolux ERN1300FOW to aż 112 litrów przestrzeni chłodzącej i 14 litrów miejsca w zamrażarce. Jest ona cicha, a w sytuacji, gdy nagle zabraknie prądu, może utrzymać odpowiednią wewnętrzną temperaturę nawet przez 12 godzin.

Mała lodówka do zabudowy to również idealna propozycja do niedużego biura. Dzięki urządzeniu pracownicy mogą komfortowo przechować drugie śniadanie, mleko do kawy czy przygotowany wcześniej obiad. Dobrym przykładem sprzętu, który świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji jest Electrolux ERN1300AOW, pojemna 130 litrowa energooszczędna lodówka, której roczne zużycie to zaledwie 125 kWh.

Mała lodówka No Frost do zabudowy – czy to możliwe?

Małe lodówki do zabudowy posiadają swoje ograniczenia. Ich niewielki rozmiar wymusza pewne ustępstwa, na jakie użytkownik musi być gotowy, decydując się na zakup. Oczywiście nowoczesne niewielkie lodówki podblatowe są wyposażone w funkcję ograniczania osadzania się szronu i lodu. No Frost skutecznie zwalnia użytkownika z konieczności czasochłonnego rozmrażania, ale w wypadku małych urządzeń dotyczy to wyłącznie części chłodzącej. Zamrażarki nie są wyposażone w systemy cyrkulacji utrzymujące na równi niską temperaturę i stały poziom wilgoci. W związku z tym po pewnym czasie na metalowej powierzchni służącej do zamrażania pojawia się lód, który trzeba usunąć. Jedyną rozsądną opcją jest naturalnie rozmrażanie. Niemniej jednak w małych lodówkach przeznaczonych do zabudowy zwykle zamrażalnik odgrywa rolę doraźnej przestrzeni, przeznaczonej do mrożenia. Jeśli nie jest on stale zapełniony produktami spożywczymi, jak przeważnie ma to miejsce w przypadku pełnowymiarowych lodówek, osadzanie się lodu jest powolne, a jego usuwanie wiąże się ze średnio jednym zabiegiem rozmrażania rocznie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link