Mała deska do prasowania. Jak kupić dobry sprzęt?

Autor: Mariusz

Małe deski do prasowania są lekkie i łatwe do przechowywania nawet w bardzo ciasnych mieszkaniach. Tego typu gadżet sprawdzi się do prasowania koszul, spódnic, sukienek i spodni. Wybierając dobrej jakości deskę do prasowania, warto zwrócić uwagę na jej stelaż, materiał, z którego wykonano blat, a także jego powłokę.

Deska do prasowania z rękawnikiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić małą deskę do prasowania
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu
 3. jaka jest funkcjonalność małych desek do prasowania

Ważne elementy małej deski do prasowania

Młoda kobieta prasuje ubrania, w tle rozwieszone pranie

Wybierając deskę do prasowania, warto zwrócić uwagę na jej parametry, które wpływają na jakość prasowania i naszą wygodę pracy.

 • Stelaż – większość producentów oferuje deski ze stelażem wykonanym z metalu. Modele te wyróżniają się wytrzymałością i bardzo dobrą stabilnością. Ich wadą może być waga. Ważne, by metalowy stelaż był odpowiednio zabezpieczony przed korozją. By jej zapobiec, stosuje się powłokę chromowaną lub fosforanową. Odradza się natomiast desek, w których stelaż pokryty jest zwykłą emalią, która pod wpływem czasu i częstego rozkładania zwyczajnie zaczyna odpryskiwać. Na rynku dostępne są również modele ze stelażem wykonanym z tworzywa sztucznego. Tego typu deski są lekkie, ale ich wadą jest minimalna stabilność, co może być utrudnieniem w pracy. Wybierając stelaż, należy upewnić się, czy jest on na tyle stabilny, aby nie przewrócić się w przypadku lekkiego potrącenia. Dobrze, jeśli mała deska na wysokim stelażu będzie miała dodatkowe zabezpieczenia, uniemożliwiające jej samoistne przemieszczanie się. Wysokie deski powinny mieć dodatkowo regulację wysokości, co ma ogromny wpływ na jakość pracy, ale też zdrowie kręgosłupa.
 • Powłoka – czyli materiał ochronny, mocowany do blatu deski. Najczęściej wykonany jest z bawełny, która jako tkanina naturalna jest odporna na wysoką temperaturę i wilgoć. Warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia powłoki. Producenci jako podkład najczęściej stosują filc i watolinę. W deskach lepszej jakości wypełnienie wykonane jest ze specjalnej termoplastycznej pianki. Powłoka blatu nie powinna nasiąkać wilgocią i się przypalać. Materiał powinien być idealnie gładki, by podczas prasowania nie odciskać na odzieży wzorów.
 • Blat – na rynku dostępne są deski z blatem metalowym, wykonanym z płyty drewnianej, ze stalowej kratki lub z aluminium. Najlżejsze są modele aluminiowe i z blatem z kratki. Ich zaletą jest dodatkowo odporność na wysokie temperatury, a przede wszystkim sprawne odprowadzanie wilgoci i nieprzegrzewanie blatu, co jest charakterystyczne dla desek z blatem z płyty wiórowej.
 • Kształt blatu deski – w zależności od modelu producenci oferują tradycyjne szerokie blaty nadające się do prasowania koszul lub sukienek, a także specjalne wąskie deski (np. Metrox Rękawnik lub Metrox Mini), idealne do spodni i spódnic. Kształt blatu to parametr, który należy dobrać do własnych potrzeb. Warto jednak postawić na wąską i małą deskę, która będzie dobrym dopełnieniem klasycznego, dużego modelu, na którym prasowanie rękawów koszul jest trudne.
 • 179,99 zł
 • 89,99 zł
 • 49,99 zł
 • 119,99 zł
 • 319 zł

Przydatne akcesoria desek do prasowania

Młoda kobieta prasuje ubrania

Producenci oprócz klasycznych modeli oferują deski urozmaicone o dodatkowe funkcje i elementy, które mają podnieść komfort pracy. Dobrej klasy deska do prasowania ma wieszak i uchwyty, podstawkę pod żelazko (np. Leifheit 72576 Fashion S), półkę na wyprasowane rzeczy, system odprowadzania pary, prowadnicę podtrzymującą przewód czy funkcję podgrzewania blatu. Deska z dodatkowymi funkcjami to sprzęt, który jest bardzo pomocy w domowych obowiązkach. Pozornie najmniejsze akcesoria niezwykle usprawniają pracę i pomagają w utrzymaniu porządku.

Dobrej jakości deska do prasowania – dlaczego warto przemyśleć zakup?

Prasowanie to czynność, która w znaczący sposób oddziałuje na kręgosłup, dlatego tym bardziej warto wybrać taki model deski, przy której praca nie nadwyręży pleców. Wybór wcale nie jest prosty. Deska powinna być funkcjonalna, a praca przy niej łatwa i niepowodująca bólu pleców. Dobrej jakości sprzęt umożliwi wyprasowanie wielu rodzaju rzeczy – od obrusów, przez koszule, po drobne chusteczki. Małe deski do prasowania to dobre uzupełnienie klasycznej wersji, ale też doskonała opcja dla osób, które szukają modelu do pracy na siedząco. Powinny one postawić na model Leifheit 72583 Air Board Table Compact. To deska, a raczej blat, o wysokości zaledwie 9 cm, który zmieści się na każdym stole. Optymalna powierzchnia 73 × 30 cm pozwoli na prasowanie zarówno koszul, jak i np. dużych ręczników. Stabilność blatu zapewniają niewielkie nóżki, wykonane z tworzywa sztucznego i odporne na ślizganie się. Ten rodzaj deski doskonale sprawdzi się również na wyjazdach, np. do domku letniskowego czy kemping. Mała deska do prasowania jest wygodna szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na szybkim przeprasowaniu pojedynczych rzeczy. Wówczas nie musimy się martwić rozkładaniem dużego modelu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link