Jak wybrać prezent dla fotografa dopasowany do jego poziomu umiejętności?

Autor: Iza

Sprzęt dla profesjonalnego fotografa zasadniczo różni się od urządzenia dla amatora. Pierwszemu przydadzą się zaawansowane aparaty, które pozwalają robić zdjęcia wysokiej jakości oraz umożliwiają ingerencję w ustawienia. Osoba, która stawia pierwsze kroki w fotografii, zadowoli się aparatem z intuicyjnym panelem obsługi i trybami automatycznymi.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki będzie najlepszy prezent dla fotografa profesjonalisty
 2. co kupić na prezent dla średniozaawansowanego fotografa
 3. jakie urządzenia sprawdzą się na prezent dla fotografa amatora

Prezent dla fotografa profesjonalisty – jaki będzie najlepszy?

Jednym z najlepszych prezentów dla zaawansowanego fotografa jest nowa lustrzanka. To kosztowna rzecz, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. W tego typu aparatach ważna jest przede wszystkim matryca. Im będzie ona większa, tym lepszej jakości zdjęcia wykonamy. Szukając podarunku dla profesjonalistów, możemy rozważyć modele z Full Frame (pełną klatką). Propozycjami tego typu urządzeń są m.in. Nikon D750 oraz Canon EOS 6D. Pomysł na prezent dla fotografa to także innowacyjny aparat cyfrowy, np. Sony Cyber-shot DSC-HX60. W sprzedaży znajdziemy m.in. sprzęty z wymienną optyką, które umożliwiają rejestrowanie filmów w formacie 4K, oraz profesjonalny kompakt wyposażony w ogniskowe, mieszczące się w zakresie od 24 do 600 mm.

Mniej zaawansowane gadżety dla fotografa

Osobie, która zna podstawy fotografii, ale jest jeszcze na etapie nauki, przyda się aparat z matrycą APS-z z rozdzielczością ponad 20 Mpix. Takie parametry znajdziemy m.in. wśród produktów marki Canon lub Nikon, np. w modelu D5600, który ma wysoki parametr ISO (100–25600). Opcja ta daje fotografowi możliwość wykonywania wyraźnych i dobrej jakości zdjęć nawet przy niedostatecznym świetle. Jeśli szukamy mniejszego aparatu, w sprzedaży znajdziemy dobrej jakości kompakty. Przykładem jest model Sony ILCA-77M2 alpha 77 II body z możliwością nagrywania filmów Full HD 1920 × 1080 p i technologią NFC. Mamy też do wyboru kompaktowy aparat cyfrowy Nikon Coolpix ze wbudowanym Wi-Fi.

 • 3 299 zł
 • 7 999 zł
 • 4 599 zł
 • 4 499 zł
 • 5 799 zł

Prezent dla fotografa amatora

Lustrzanka dla fotografa to sprzęt z matrycą APS-C, który ma mniejszą klatkę. Urządzenie typu Full Frame najczęściej potrzebuje specjalnych i kosztownych obiektywów. Znajdziemy m.in. modele Canon. Ich zaletą jest duży wybór obiektywów (EF i EF-S), co pozwala na fotografowanie różnych obiektów zależnie od stopnia umiejętności użytkownika. Kupując lustrzankę dla amatora, warto zwrócić uwagę na to, ile megapikseli ma aparat. Sprzęt z rozdzielczością około 20 Mpix wystarczy, by przy ich użyciu wykonać wysokiej jakości fotografie. Obsługę urządzenia ułatwi ekran LCD z opcją dotyku. Jeżeli interesuje nas mały prezent dla fotografa amatora, możemy postawić na aparat natychmiastowy, np. Fujifilm Instax Mini 9. To urządzenie umożliwia wywołanie zdjęcia od razu po jego wykonaniu. Korzystając z automatycznych trybów aparatu, możemy wykonać podstawową obróbkę zdjęć.

Bez względu na stopień zaawansowania każdemu fotografowi przydadzą się dodatkowe akcesoria do aparatów. Torby i plecaki będą pomocne przy przenoszeniu sprzętu, a statywy ułatwią wykonanie wyraźnego zdjęcia niemal w każdych warunkach. Funkcjonalne gadżety dla fotografa to także różnorodne akcesoria czyszczące, osłony przeciwsłoneczne oraz paski i pokrowce.

Obiektywy – prezenty dla fotografa, które dają więcej możliwości

Dodatkowy obiektyw to gadżet, który sprawia, że aparat zyskuje nowe możliwości. Niezbędną informacją potrzebną do wyboru właściwego obiektywu jest to, jakiego typu mocowanie ma aparat, do którego chcemy dokupić obiektyw. Zwykle jeden producent stosuje ten sam rodzaj mocowania we wszystkich swoich aparatach. Niektóre marki oferują też kompatybilne ze sobą rozwiązania. Podczas zakupu obiektywu wybieramy jego rodzaj, np.:

 • standardowy,
 • fisheye,
 • portretowy.

Następnie wybieramy typ aparatu. Na rynku znajdziemy obiektywy zmienno- i stałoogniskowe. Pierwsze są bardziej uniwersalne. Podczas ich użytkowania nie trzeba zbliżać się i oddalać od przedmiotu, który fotografujemy, w celu właściwego wykadrowania go na zdjęciu. Obiektywy stałoogniskowe lepiej jednak radzą sobie przy słabym oświetleniu. Są też lżejsze w porównaniu ze zmiennoogniskowymi. Wśród sprzętu fotograficznego znajdziemy także urządzenia z udogodnieniami, takimi jak stabilizator obrazu. Dzięki niemu zdjęcia będą wyraźne i nieporuszone (rzecz przydatna zwłaszcza przy użyciu funkcji zbliżania).

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów