Dobry aparat fotograficzny, czyli jaki bezlusterkowiec, aparat cyfrowy i jaką lustrzankę wybrać?

Adam Niedbała

Pytanie o dobry aparat fotograficzny jest jednym z najpopularniejszych spośród tych, które słyszą osoby związane z fotografią. Nic dziwnego – wszyscy chcielibyśmy robić dobre zdjęcia, a wybór sprzętu fotograficznego jest ogromny. Jaki aparat fotograficzny kupić? Przeczytaj poniższy tekst, by się dowiedzieć, czym się kierować, by wybrać najlepszy aparat fotograficzny, który odwdzięczy ci się świetnymi zdjęciami.

Zobacz także: Aparat fotograficzny dla początkującego fotografa, Aparat fotograficzny dla dzieci - doradzamy jak wybrać najlepszy!

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny?

Zakup aparatu cyfrowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób przed podjęciem decyzji długo się zastanawia, jaki aparat fotograficzny wybrać. Stając przed takim dylematem, przede wszystkim należy rozważyć zakładany budżet. To od niego bowiem w dużej mierze będzie zależeć, w którą stronę zwrócimy oczy w poszukiwaniu aparatu idealnego.

Prosty kompaktowy aparat cyfrowy kupimy już za kilkaset złotych, ale to oczywiście dopiero początek możliwości. Jeśli zechcemy sięgnąć po sprzęt ze średniej półki cenowej, to koszty dość szybko wzrosną. Tutaj można rozważać zakup aparatu typu ultrazoom lub zainteresować się lustrzankami i bezlusterkowcami z wymienną optyką. Tą drogą możemy pójść, dysponując budżetem w okolicach kilku tysięcy złotych.

Jeśli nie ograniczają nas finanse, wyborem może być najlepsza lustrzanka bądź najlepsze bezlusterkowce. Górnej granicy sum, które możemy przeznaczyć na sprzęt z najwyższej półki, w zasadzie nie ma. Najlepsze bezlusterkowce dostępne na rynku kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odpowiadające im jakością obiektywy, bez których przecież nie da się fotografować, to również koszty rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy.

Gdy więc już ustalimy budżet, którym dysponujemy, warto się zastanowić nad potencjalnym zastosowaniem aparatu, który zamierzamy nabyć. Fotografia przyrodnicza wymaga nieco innego sprzętu niż zdjęcia portretowe czy fotografowanie architektury. Jeszcze czym innym będzie najlepszy aparat cyfrowy do fotografowania w podróży. Ocena tego, do czego będziemy najczęściej wykorzystywać nasz aparat, jest zatem zaraz obok budżetu jednym z najważniejszych kryteriów jego wyboru.

 

Najlepszy aparat cyfrowy – wybieramy kompakt

Rozważając, jaki aparat cyfrowy wybrać, warto wziąć pod uwagę kompaktowe aparaty cyfrowe. To dobry wybór dla wszystkich tych, którzy szukają relatywnie prostego i niewielkiego rozwiązania. W aparacie kompaktowym obiektyw jest integralną częścią urządzenia, nie ma więc możliwości zmiany go na inny w łatwy sposób. Ten fakt upraszcza obsługę aparatu, ale sprawia również, że nie będziemy musieli dokupować żadnych dodatkowych elementów, by cieszyć się fotografowaniem.

kobieta robi zdjęcie aparatem fotograficznym

Dziś proste modele aparatów cyfrowych w dużej mierze zastąpiły smartfony, które przecież zawsze mamy przy sobie. Wciąż jednak warto zwrócić uwagę na zaawansowane kompakty, których możliwości wykraczają daleko po za to, co oferują aparaty w smartfonach. Mogą to być na przykład aparaty cyfrowe typu ultrazoom. To kompakty wyposażone w obiektywy zmiennoogniskowe o bardzo szerokim zakresie. Najlepsze aparaty cyfrowe z niewymiennymi obiektywami charakteryzuje nawet 125-krotny zoom. Oznacza to, że maksymalna ogniskowa ich obiektywów jest bardzo duża, co pozwala fotografować bardzo oddalone obiekty. Oczywiście – z lustrzankami i aparatami bezlusterkowymi również można używać obiektywów o bardzo długich ogniskowych, jednak koszt takiego zestawu będzie wielokrotnie wyższy niż kompaktu typu ultrazoom. Warto wspomnieć przy okazji, że przed pojawieniem się aparatów bezlusterkowych kompakty typu ultrazoom były nazywane aparatami typu bridge. Dziś ta nazwa już praktycznie nie funkcjonuje.

Zastanawiając się, jaki aparat cyfrowy kupić, warto zwrócić też uwagę na aparaty kompaktowe wyposażone w większe matryce. Większość kompaktowych cyfrówek dostępnych w sprzedaży ma niewielkie przetworniki. Jest jednak pewna grupa aparatów, które wykorzystują matryce zaczerpnięte wprost z lustrzanek i bezlusterkowców – matryce formatu APS-C lub wręcz pełnoklatkowe. To często aparaty wyposażone w stałoogniskowe obiektywy lub takie o bardzo niewielkim zakresie zoomu. Jakość pochodzących z nich zdjęć nie odstaje niczym od tych zrobionych za pomocą lustrzanek i aparatów bezusterkowych, ale ich gabaryty pozostają zdecydowanie mniejsze.

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy aparat cyfrowy, można jednak sformułować kilka prostych wskazówek. Jeśli potrzebujesz aparatu, który pozwoli ci na fotografowanie bardzo odległych obiektów, wybierz aparat typu ultrazoom. Jeśli szukasz bezkompromisowej jakości obrazu przy zachowaniu jak najmniejszych gabarytów aparatu, szukaj wśród kompaktów cyfrowych z dużą matrycą (APS-C lub pełnoklatkową). Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz fotografować smartfonem lub szukasz łatwego w obsłudze aparatu cyfrowego, nawet najprostsze i najtańsze konstrukcje mogą się okazać dobrym rozwiązaniem.

 

Najlepsza lustrzanka – czy to aparat tylko dla profesjonalistów?

Pytanie o to, jaką lustrzankę wybrać, pojawia się bardzo często. Po pierwsze dlatego, że aparaty DSLR budzą skojarzenie z wysoką jakością zdjęć i profesjonalizmem. Po drugie ich wybór jest bardzo szeroki i niełatwo z dostępnych na rynku modeli wybrać ten jeden najlepszy. Tu znów warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad budżetem. Prostą, amatorską lustrzankę kupimy już za dwa tysiące złotych, jednak jest też spory wybór modeli profesjonalnych, których ceny przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych.

kobieta robi zdjęcie aparatem fotograficznym

Lustrzanki to najbardziej rozpoznawalne aparaty fotograficzne. Rozwiązania konstrukcyjne, które w nich znajdziemy, zostały opracowane przeszło 100 lat temu. Mimo to nadal stanowią podstawę konstrukcji cyfrowej lustrzanki. Sama nazwa lustrzanek wywodzi się od lustra, które znajduje się wewnątrz tak skonstruowanego aparatu fotograficznego. Jego zadaniem jest umożliwienie oglądania w wizjerze obrazu widzianego przez obiektyw. Bez lustra byłoby to niemożliwe, bo obiektyw i wizjer nie leżą w jednej osi.

Podczas kadrowania lustro jest opuszczone, odbijając światło padające przez obiektyw w kierunku pryzmatu, który z kolei kieruje je dalej w stronę wizjera. Gdy wciśniemy spust, lustro unosi się, odsłaniając migawkę, która z kolei odsłania matrycę – wizjer zaciemnia się na czas wykonywania zdjęcia, a obraz fotograficzny powstaje na matrycy. Poza pojawieniem się matrycy, która zastąpiła klasyczne materiały fotograficzne, w tej technologii nic nie zmieniło się od wielu lat.

Jeszcze do niedawna lustrzanki uchodziły za jedyny profesjonalny sprzęt fotograficzny i stanowiły podstawowe wyposażenie każdego zawodowego fotografa. Od niedawna obserwujemy jednak na rynku nowy trend – aparaty typu DSLR są wypierane przez aparaty bezlusterkowe, a producenci sprzętu fotograficznego zaprzestali już praktycznie projektowania nowych modeli lustrzanek.

Nie oznacza to jednak, że zakup lustrzanki jest błędem. Przez ostatnie 30 lat za pomocą lustrzanek cyfrowych powstała cała masa fotografii, które zostały opublikowane w różnych mediach. To nadal sprzęt, którym można wykonać świetne, doskonałej jakości fotografie.

Polecane obiektywy
  • 11 598 zł
  • 5 589 zł
  • 1 779 zł
  • 1 199 zł
  • 2 549 zł
  • 2 999 zł
  • 3 999 zł
  • 2 999 zł
  • 2 978 zł
  • 2 789 zł

Główne zalety lustrzanek w stosunku do kompaktowych aparatów cyfrowych to możliwość wymiany obiektywów i fakt, że wykorzystują one zdecydowanie większe matryce niż większość kompaktów. Większa matryca pozwala na wykonanie zdjęć o większej szczegółowości i ostrości, większej dynamice tonalnej i po prostu lepszej jakości. Amatorskie i półprofesjonalne lustrzanki zazwyczaj są wyposażone w matryce rozmiaru APS-C, natomiast sprzęt profesjonalny to w większości modele z pełnoklatkowymi przetwornikami.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza lustrzanka świata nie zrobi zdjęcia bez odpowiedniego obiektywu. Im lepszej klasy aparat, tym wyższej klasy obiektywy warto z nią stosować. Nawet ogólna zasada funkcjonująca w fotografii mówi o tym, że lepiej używać wyższej klasy obiektywu z niższej klasy aparatem niż odwrotnie. A więc w przypadku wyboru aparatu DSLR wyposażenie się w odpowiedniej klasy optykę również pochłonie część budżetu.

 

Aparat bez lustra – jaki bezlusterkowiec kupić?

W ten sposób dochodzimy do najnowszego rozwiązania w świecie fotografii cyfrowej – do bezlusterkowców. Chociaż istnieją na rynku niewiele krócej niż lustrzanki cyfrowe, to dopiero ostatnie lata pozwoliły dopracować ich ideę. Z technicznego punktu widzenia aparaty bezlusterkowe to lustrzanki, z których usunięto komorę lustra i cały tor optyczny wizjera, zamieniając go na ekran pokazujący w czasie rzeczywistym obraz padający na matrycę.

Bezlusterkowce sprawiły, że lustro – najbardziej zawodny i zajmujący najwięcej miejsca element w konstrukcji lustrzanki – stało się zbędne. Dzięki temu przy zachowaniu identycznej jakości zdjęć aparaty bezlusterkowe mogą być nieco mniejsze i lżejsze od lustrzanek, a przy tym bardziej niezawodne.

Ci, którzy śledzą rynek sprzętu fotograficznego, są zgodni co do jednego – przyszłość fotografii należy właśnie do aparatów bezlusterkowców, a wielu fotografów już wymieniło swoje lustrzanki na najlepsze bezlusterkowce. Wśród producentów aparatów cyfrowych również widać tendencje do porzucania segmentu lustrzanek i skupiania się na projektowaniu nowych rozwiązań dla bezlusterkowców.

Poza kwestiami technicznymi możliwości bezlusterkowców, jeśli chodzi o jakość wykonywanych zdjęć, są takie same jak w przypadku aparatów DSLR. Na rynku znajdziemy też aparaty bezlusterkowe wyposażone w matryce formatu 4/3 i APS-C. Najlepsze bezlusterkowce mają, tak jak w przypadku lustrzanek, matryce pełnoklatkowe.

kobieta robi zdjęcie aparatem fotograficznym

Również możliwość zmiany obiektywu i wybór optyki jest tożsamy dla aparatów jednego i drugiego typu. Zastanawiając się jaki bezlusterkowiec kupić, pamiętajmy więc o tym, by budżet na odpowiednie obiektywy również był przewidziany. Już teraz każdy producent sprzętu fotograficznego, który produkuje aparaty bezlusterkowe, ma w swojej ofercie przekrój różnego typu obiektywów, a im dłużej bezlusterkowce będą funkcjonować na rynku, tym większa będzie oferta optyki. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku lustrzanek, które mają ogromne biblioteki współpracujących modeli obiektywów.

 

Jaki jest najlepszy aparat fotograficzny?

Wybierając dobry aparat fotograficzny, kierujmy się przede wszystkim swoimi potrzebami. Jeśli szukasz aparatu, który pozwoli ci wykonywać pamiątkowe zdjęcia z wakacji, raczej nie wybieraj drogiej lustrzanki, wyposażonej dodatkowo w teleobiektyw, a wytrzymały kompakt lub niewielki bezlusterkowiec z szerokokątnym obiektywem. Jeśli jednak twoim marzeniem jest fotografowanie mody czy wejście w świat profesjonalnej fotografii portretowej, zwykły aparat kompaktowy raczej na pewno okaże się niewystarczający.

Pamiętaj też, że każdy aparat fotograficzny ma swój rozmiar i wagę. To od tych parametrów zależy, jak często będziesz mieć go przy sobie i czy w ogóle użyjesz go wtedy, kiedy będzie ci potrzebny. Wśród fotografów istnieje takie powiedzenie: Najlepszy aparat fotograficzny to ten, który masz przy sobie. I rzeczywiście – jeśli wybierzesz aparat, zbyt „poważny” w stosunku do swoich potrzeb, szybko się okaże, że częściej będzie on leżał bezpiecznie w szafie czy szufladzie, zamiast towarzyszyć ci wtedy, kiedy nadarzy się okazja na dobre zdjęcie.

Wybór aparatu fotograficznego wydaje się dość złożonym i niełatwym procesem, głównie dlatego, że nie jest to najtańsze urządzenie, a jednocześnie korzystamy z niego rzadziej niż na przykład z telewizora. Z drugiej strony w przeszłości używaliśmy o wiele więcej urządzeń elektronicznych, których funkcje przejęły dziś nasze smartfony, a aparat fotograficzny to jeden z takich przykładów. Codzienne fotografowanie smartfonem to więc właściwy wybór, jeśli tylko czujesz, że takie rozwiązanie jest dla ciebie wystarczające. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze aparaty fotograficzne nie powstają wyłącznie z myślą o profesjonalnym użytkowaniu, a świetnie zdjęcie może zrobić każdy. Zakup aparatu cyfrowego może się zatem okazać czymś więcej niż sposobem na poprawienie jakości własnych zdjęć z wakacji – początkiem nowego hobby albo czegoś więcej.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aparatów fotograficznych przeczytaj inne nasze artykuły:

Aparat fotograficzny kompaktowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!