Lornetkowy off-road

Autor: Ewa

Wiele osób ceniących sobie optykę, ma – bardzo z resztą dobry – nawyk obchodzenia się ze sprzętem optycznym jak z przysłowiowym jajkiem. Nie ma w tym oczywiście nic złego, choć wiele modeli nowoczesnych lornetek jest wręcz stworzona z myślą o używaniu ich w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Wybrane modele, te najwszechstronniejsze, a przy okazji nie rujnujące budżetu, prezentujemy poniżej.


Każda z wymienionych poniżej lornetek wyróżnia się wodoszczelnością i zabezpieczeniem przed zaparowaniem wewnątrz. Każda jest także pokryta ochronną powłoką gumową. Stanowi ona zabezpieczenie lornetki przed wstrząsami, delikatnymi uderzeniami i przyczynia się do poprawy chwytu lornetki. Jest to szczególnie ważne, gdy lornetkę obsługujemy w rękawiczkach lub zimnym, zgrabiałymi dłońmi. Zaproponowane tu lornetki Nikon mają powiększenia z przedziału od 7x do 12x – to idealny zakres powiększeń dla lornetek, które mają być używane „z ręki” a więc bez statywu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dwie z proponowanych tu serii lornetek (Prostaff 7 i Monarch 7) wyróżnione zostały przez portal Optyczne.pl prestiżowym tytułem „Lornetka Roku”.

Kup lornetkę Nikon już teraz!

  • Lornetka Nikon Action EX 7x35
Najmniejszy model serii Action EX nie ma się czego wstydzić w porównaniu z większymi kuzynami. Wręcz przeciwnie – dla miłośników aktywnego spędzania czasu w różnych warunkach terenowych, to jeden z najatrakcyjniejszych modeli. Lornetka wyróżnia się bardzo klasycznym, a przy tym ergonomicznym designem i najmniejszą masą z całej serii Action EX. Dzięki temu bez problemu można ją mieć przy sobie przez cały dzień: czy to na szyi, czy na ramieniu, lornetka nie będzie wywoływać zmęczenia, a zawsze – w dosłownym słowa znaczeniu – jest pod ręką. Na pochwałę zasługuje także olbrzymie, największe spośród wymienionych modeli, pole widzenia, wynoszące aż 9,3º.
  • Lornetka Nikon Action EX 10x50
To większy brat poprzedniego modelu, bestseller w Polsce i jedna z najbardziej uniwersalnych lornetek w ogóle. Bardzo dobra ergonomia, szczególnie dla osób o dużych dłoniach, idzie tu w parze ze znacznym powiększeniem 10x. Dzięki sporej średnicy obiektywów, wynoszącej 50 mm, lornetka daje bardzo jasne obrazy nawet po zmroku – z pewnością będzie doskonała i do obserwacji terenu podczas rajdu przeprawowego i do podziwiania nocnego nieba wieczorem przy ognisku. To prawdziwy towarzysz wypraw, doskonały zarówno dla osób podziwiających offroadowe poczynania, jak i dla załogi auta terenowego, gdy sukces w dużej mierze zależy od doskonałego orientowania się w terenie.
To nowoczesne lornetki dla prawdziwych miłośników trekkingu, turystyki i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki odmiennej konstrukcji (zastosowano w nich pryzmaty typu dachowego), lornetki te są bardzo zwarte i poręczne. Ich charakterystycznymi cechami są wbudowane na stałe filtry, chroniące obiektywy. Dzięki nim, czyszczenie optyki z piasku, kurzu, kropli wody czy nawet błota, jest znacznie mniej stresujące. Lornetki te oferują świetny kompromis między ceną, uniwersalnością i jakością optyki. Szczególnie polecamy je dla zastosowań, gdzie często należy się liczyć z możliwością zabrudzenia sprzętu.

Z całej zaprezentowanej tu stawki, seria Monarch 7 to konstrukcje znajdujące się najwyżej w hierarchii lornetek Nikona. Dzięki zastosowaniu szkła optycznego ED oraz najnowocześniejszych powłok antyodblaskowych, wyróżniają się one bardzo zaawansowanym układem optycznym. Kolejny ważny atut tych lornetek to bardzo duże pole widzenia, mające bezpośredni wpływ na komfort obserwacji. Jeszcze kilka lat temu za optykę tej klasy trzeba było płacić czterocyfrową cenę z „4” na przodzie. To propozycja dla osób wymagających optyki na najwyższym poziomie i potrafiących docenić walory tego sprzętu.
  • Lornetka Nikon Monarch 12x56
To lornetka „większego kalibru”. Dość duża i ciężka, ale oferująca znaczne powiększenie i wysoką jasność obrazu w bardzo solidnej i ergonomicznej obudowie. O tym, że doskonale nadaje się do zastosowań w każdym terenie, najlepiej świadczy fakt, że to ulubiona lornetka wśród myśliwych.

Wszystkie wymienione tu lornetki można bez żadnych ograniczeń używać przy dużej wilgotności, zapyleniu, nie straszne są im bryzgi wody a nawet pełne zanurzenie. Wszystkie te lornetki stosować można w szerokim zakresie temperatur – dobrze to wiedzieć, na wypadek gdyby zima przeciągnęła się do maja… Należy oczywiście pamiętać, że to jak długo i jak dobrze służyć będzie lornetka, zależy od tego jak bardzo będziemy o nią dbać. Dlatego po każdym wyjściu w plener lornetkę należy oczyścić a kurzu i brudu, pamiętając o tym, by pędzelkiem usunąć drobiny kurzu ze wszelkich szczelin i zakamarków. Soczewki okularów i obiektywów myć należy odpowiednimi płynami do czyszczenia optyki, stosując odpowiednią tkaninę do optyki. W ostateczności można użyć czystą bawełnę zwilżoną w alkoholu.


Przeczytaj poradnik „Jaką lornetkę kupić?”

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link