Lokówka stożkowa – efekty stylizacji. Jak kręcić loki?

Autor: Ola

Loki z lokówki stożkowej wyglądają jak naturalne i są bardzo efektowne. Przypominają fale, które są szersze u nasady i drobniejsze przy końcówce włosów. Taki efekt możemy uzyskać dzięki temu, że lokówka stożkowa ma wałek szerszy u nasady i węższy przy zakończeniu. Lokówka stożkowa nie ma klipsa utrzymującego włosy. Bezpieczną stylizację zapewnia rękawica dołączona do zestawu.

Kobieta nawija pasmo włosów na lokówkę stożkową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co wyróżnia lokówkę stożkową;
 2. jaki efekt możemy uzyskać po stylizacji włosów lokówką stożkową;
 3. przydatnych wskazówek dotyczących kręcenia włosów lokówką stożkową;
 4. co wybrać: lokówkę stożkową czy zwykłą.

Lokówka stożkowa – co ją wyróżnia?

Fryzjer kręci loki lokowką stożkową

Lokówki stożkowe, takie jak Evita CW01, mają, zgodnie z nazwą, kształt stożka. Średnica wałka w takich urządzeniach jest większa u nasady i zwęża się przy zakończeniu. W odróżnieniu od klasycznych lokówek, nie posiadają klipsa utrzymującego włosy. Po nakręceniu pasma włosów na lokówkę, podtrzymujemy je dłonią. Bezpieczną stylizację zapewnia dołączona do zestawu specjalna rękawica oraz końcówka izolacyjna, która się nie nagrzewa. Komfort użytkowania lokówki stożkowej podnoszą opcje automatycznego wyłączania (przykładowo w modelu Remington ProLuxe CI91X1) oraz zmiany temperatury – najlepiej, aby zakres ciepła miał funkcję wielostopniowej zmiany. Na rynku znajdziemy też sprzęty, które automatycznie dostosowują temperaturę do rodzaju i potrzeb włosów. Najlepsze lokówki stożkowa są też wyposażone w jonizację, dzięki której włosy są bardziej błyszczące i nie elektryzują się. Naszą wygodę z użytkowania lokówki podniesie też wyświetlacz, z którego odczytamy m.in. jaka jest temperatura oraz w jakim trybie pracuje urządzenie. Na rynku znajdziemy też lokówki stożkowe, w których powłoka wałka została wykonana m.in. z:

 • Metalu – jest to najtańszy wariant lokówek. Nie mają dobrego wpływu na włosy. Przesuszają pasma i sprawiają, że włosy stają się bardziej porowate.
 • Tytanu – szybko i równomiernie się nagrzewają. Efektywnie podkręcają włosy i znacznie mniej niszczą włosy niż lokówki z metalu.
 • Teflonu – są pokryte specjalną powłoką chroniącą włosy. Dzięki niej pasma są chronione przed przesuszeniem i spaleniem.
 • Ceramiki i turmalinu – tego typu lokówki są droższe, ale najbezpieczniejsze i zapewniają perfekcyjny skręt. Nie niszczą tak włosów jak np. modele metalowe, równo się nagrzewają i są znacznie trwalsze. Lokówka stożkowa ceramiczna lub turmalinowa będzie też dodatkowo zabezpieczać włosy przed elektryzowaniem się.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli lokówka stożkowa będzie w częstym użyciu, warto też zwracać uwagę na ergonomię jej rączki. Dobrze, aby była ona pokryta warstwą antypoślizgową i termoochronną. Dodatkowym atutem będzie obrotowy kabel i gumowy wieszak, który ułatwi przechowywanie.

Polecane lokówki
 • 129,99 zł
 • 119,99 zł
 • 149,99 zł
 • 389 zł
 • 149 zł

Lokówka stożkowa – efekt, jaki możemy uzyskać po stylizacji włosów

Kobieta z długimi włosami pokręconymi lokówką stożkową

Loki z lokówki stożkowej są charakterystyczne i inne niż te kręcone klasyczną lokówką. Są grubsze bliżej nasady włosa i drobniejsze przy końcówkach. Jeżeli zależy nam na drobnych lokach, wybierzmy model lokówki z cienkim wałkiem. Lokówka stożkowa gruba pozwoli stworzyć romantyczne fale o nieregularnym skręcie.

Kręcenie włosów lokówką stożkową – przydatne wskazówki

Jak zrobić loki lokówką stożkową? Zaczynamy od rozczesania włosów i oddzielania pasm, które przytrzymamy klipsami lub spinkami do włosów. Im cieńsze będą pasma włosów, tym drobniejsze stworzymy loki i fale. Lokówka stożkowa powinna być podłączona do prądu i ustawiona na bezpieczną dla włosów temperaturę. W przypadku włosów grubych i mocnych, sprzęt może być ustawiony na 200⁰C. Niższe wartości (np. 150⁰C) przeznaczone są dla włosów cieńszych i porowatych. Kręcenie włosów lokówką stożkową, np. modelem Babyliss C20E, wymaga precyzji i ostrożności. Pojedyncze pasma regularnie nakręcamy na stożkowy wałek, zaczynając od nasady i kierując się ku dołowi. W trakcie robienia loków urządzenie trzymamy, kierując końcówkę ku dołowi. Tak nawinięte włosy utrzymujemy przez 5–10 sekund (zależnie od tego, jak intensywny efekt chcemy uzyskać). Następnie wypuszczamy lok i gotowe!

Lokówka stożkowa czy zwykła – co wybrać?

Wyboru lokówki należy dokonać w oparciu o to, jaki efekt chcemy uzyskać na włosach. Jeżeli zależy nam na równomiernych lokach, które są tak samo skręcone na całej długości włosów, wybierzmy lodówkę tradycyjną (przykładowy model to Babyliss C338E). W przypadku, gdy pożądanym efektem są nierówne fale, przypominające bardziej naturalny skręt włosów, postawmy na lokówkę stożkową. W sprzedaży dostępne są też lokówki wielofunkcyjne (np. Babyliss MS21E). Mają kilka wymiennych końcówek, dzięki którym szybko dostosujemy urządzenie do naszych potrzeb i przy użyciu jednej lokówki, będziemy mogli cieszyć się różnorodnym wyglądem naszych włosów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link