Jaką lodówkę Side by Side wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Autor: Ania S

Wybierając lodówkę do swojej kuchni, warto rozważyć zakup modelu Side by Side. Jest to lodówka podzielona pionowo na pół: po jednej stronie ma chłodziarkę a po drugiej – zamrażarkę. Czym kierować się przy jej wyborze i w jakich warunkach się sprawdza?

Otwarta lodówka z pełnym wyposażeniem w środku Nad lodówką wisi zegar, a po lewej stronie są zamknięte drzwi.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje lodówek Side by Side i czym różnią się od klasycznych modeli
  2. na jakie funkcje zwrócić uwagę, wybierając model lodówki
  3. jakie są polecane modele lodówek Side by Side?

Czym lodówka Side by Side różni się od klasycznej lodówki?

Mężczyzna wieczorem otwierający lodówkę znajdującą się w kuchni.

Lodówki Side by Side różnią się od zwykłych modeli rozkładem części chłodzącej i mrożącej. W dodatku są ułożone jedna przy drugiej (stąd ich nazwa), podczas gdy typowe lodówki mają podział poziomy, góra–dół. Takie nietypowe rozwiązanie wiąże się, jak łatwo zgadnąć, z większą pojemnością obu części – zwłaszcza zamrażarek, które w zwykłych lodówkach siłą rzeczy nie mogą zajmować zbyt wiele miejsca, bo ograniczeniem jest wysokość. Lodówki Side by Side nadają się do wąskich pomieszczeń ze względu podwójne drzwiczki, które są krótsze niż te w zwykłych lodówkach, i ich otwarcie w wąskim pomieszczeniu jest o wiele łatwiejsze niż otwarcie tych w zwykłej lodówce. W niektórych modelach obydwie części są tych samych rozmiarów, z kolei w innych jedna część może być większa od drugiej. Pojemność chłodziarek w lodówkach Side by Side jest większa niż w typowych urządzeniach i wynosi około 300 litrów, a zamrażarek – od około 150 do ponad 200 litrów. Dodatkowy atut to także spora liczba drzwiczek i możliwość ich zabudowy, jak i wykorzystanie w roli urządzeń wolnostojących.

Polecane lodówki
  • 3 999 zł
  • 3 699 zł
  • 3 699 zł
  • 3 099 zł
  • 4 449 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując lodówkę Side by Side?

Lodówka typu side by side stojąca na połodze, na tle ściany.

Dokonując wyboru modelu lodówki Side by Side, warto zwrócić uwagę na kilka funkcji i parametrów. Po pierwsze, pojemność lodówki. Najczęściej waha się ona między 500 a 600 litrów. Taka pojemność jest wystarczająca dla czteroosobowej rodziny. Jeśli nasze potrzeby względem tego kryterium są większe, to możemy postawić na modele o pojemności nawet 650–660 litrów. Po drugie, zużycie i pobór energii. Lodówka Side by Side do zabudowy zużywa więcej prądu niż klasyczne modele, ponieważ pobór prądu jest większy o około 1,5 raza. Idealnym rozwiązaniem jest wybór lodówki o wysokiej klasie energetycznej, dającej gwarancję niższego zużycia energii. Trzecim ważnym kryterium wyboru lodówki jest jej rozmiar. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pojemna lodówka będzie zajmowała więcej miejsca w naszej kuchni. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić, czy mamy dla niej wystarczająco dużo miejsca. Przydatną funkcją w lodówkach jest możliwość regulowania przegród. W związku z tym, że lodówki Side by Side mają dużą pojemność, producenci zadbali o to, byśmy mogli sami regulować ustawienie półek, w zależności od tego, co w danej chwili chcemy przechowywać w lodówce. Przydatną opcją jest również funkcja kontroli temperatury. Z uwagi na to, iż lodówki Side by Side mają większe drzwi, są bardziej narażone na utratę temperatury niż typowe lodówki. Jeśli są one bardzo często otwierane, to mogą się rozregulować, dlatego wbudowana kontrola temperatury to niezwykle użyteczna funkcja. Często spotyka się też opcję Door in Door, czyli mniejsze drzwi wbudowane w większe, dające dostęp do konkretnej części lodówki.

Czy warto mieć lodówkę Side by Side w kuchni? Z pewnością to praktyczne, a zarazem wygodne i zaawansowane pod względem technologicznym rozwiązanie. Atutem jest na pewno większa pojemność, możliwość rozstawienia półek czy w wielu przypadkach – unikalny design. Patrząc w zasadzie na jedyny minus, którym jest dość duża powierzchnia, jaką lodówko-zamrażarka Side by Side musi zająć, to odpowiedź może być tylko jedna – warto.

Na jaki model lodówki Side by Side warto zwrócić uwagę?

Lodówka Side by Side czarna lub biała będzie pasować do wystroju każdej kuchni. Pierwszym modelem godnym polecenia jest Samsung RS68N8320S9. Lodówka o unikalnym designie, idealnie wkomponuje się w wygląd kuchni. Model ten ma rozmiary 178 × 91,2 × 71,6 cm. Pojemność chłodziarki wynosi 407 litrów, a zamrażarki 210 litrów. Lodówka oprócz podstawowych ma m.in. funkcję dystrybutora wody. To lodówka Side by Side z kostkarką. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji pojemników w drzwiach i półek. Godnym polecenia jest również czarna lodówka Side by Side LG GSJ760WBXV o wymiarach 179 × 91,2 × 73,8 cm. Oprócz kostkarki do lodu i dystrybutora wody ma dodatkowo automatyczną regulację temperatury. Klasa A+ gwarantuje oszczędność energii. Dzięki funkcji wentylacyjnej nie będziemy zmuszeni do każdorazowego odladzania zamrażarki. Oprócz wspomnianych modeli lodówek Side by Side warto ukierunkować swój wybór na Samsung RS50N3513SA (w klasie A+) lub LG GSJ761MCUZ (lodówka Side by Side w klasie A++). Obie lodówki gwarantują oszczędność energii oraz objęte są 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów