Latarka czołowa – jak wybrać dobry model?

Autor: Grzegorz

Latarka czołowa to gadżet, który pozwoli Ci na bieganie, trekking lub jazdę na rowerze nawet wtedy, gdy zrobi się ciemno. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, niezależnie od tego, czy poruszasz się w górskiej, leśnej czy miejskiej scenerii. Bezpieczeństwo to podstawa, a czołówka zdecydowanie pomoże Ci o nie zadbać.

Turysta na tle gór z latarką czołową na głowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić latarkę czołową;
 2. z czego się ona składa;
 3. jak wybrać najlepszą latarkę czołową.

Dlaczego warto kupić latarkę czołową?

Biegacz na tle morza z latarką czołową na głowie

Latarka czołowa to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala sprawnie i bezpiecznie poruszać się po różnego typu trasach po zapadnięciu zmroku. Każdy, kto choć raz spacerował w ciemności wie, że o zgubienie szlaku albo nieopatrzne skręcenie kostki w takich warunkach nietrudno.

Tradycyjne latarki z dodatkowym zestawem baterii często okazują się dość ciężkie, np. podczas trekkingu, nie mówiąc już o bieganiu. Małe i lekkie latarki czołowe, jak NEO Czołowa 99-200, umożliwiają umieszczenie światła na głowie. Dzięki temu ręce nadal pozostają wolne, co zdecydowanie ułatwia pokonywanie trasy górskiej lub wieczorne przebieżki. Z tego samego powodu czołówki chętnie wykorzystywane są w trakcie różnych rodzajów prac wykonywanych po zmroku lub w większych ciemnościach.

Zakup latarki czołówki to więc kwestia wygody i bezpieczeństwa w jednym. Jeśli lubisz ekstremalne sporty, masz czasami ochotę pobiegać po zmroku, pasjonują Cię górskie wędrówki albo od czasu do czasu musisz pomajsterkować bez dostępu do naturalnego świata – czołówka taka jak Fenix HL50 lub Energizer Vision HD+ to dobry zakup.

Polecane latarki
 • 239 zł
 • 199,99 zł
 • 479 zł
 • 439 zł
 • 219 zł

Z czego się składa czołówka do biegania i nie tylko

Kobieta z latarką czołową na głowie i mężczyzna rozkładają biwak

Latarka czołowa, niezależnie od tego, czy ma być przeznaczona dla biegacza, majsterkowicza lub zapalonego taternika, ma tę samą zasadę budowy. Składa się z:

 • modułu oświetleniowego,
 • systemu mocowania,
 • systemu zasilania.

Te trzy elementy i sposób ich wykonania powinny stanowić kryterium wyboru konkretnego modelu latarki czołówki. Od nich bowiem zależy funkcjonalność sprzętu.

Moduł oświetleniowy najczęściej składa się z małych i lekkich diod półprzewodnikowych LED, które zużywają małe ilości energii, a jednocześnie charakteryzuje je długa żywotność. Warto, aby urządzenie było dodatkowo wyposażone w dyfuzor – soczewkę rozpraszającą, za pomocą której można kontrolować strumień światła. Układ elektroniczny powinien wyróżniać się kilkoma poziomami i trybami świecenia, które pozwalają dostosować światło do konkretnych warunków. Kryterium wyboru jest oczywiście również jasność, czyli ilość generowanego przez mocną latarkę czołową światła. Może to być 250 (Dedra L1010), a nawet 500 lumenów (Fenix HM50R).

System mocowania to najczęściej elastyczny pasek, który zakłada się na głowę. Taka latarka czołowa dzięki temu idealnie nadaje się chociażby do biegania w nocy. Jeśli jednak zamierzasz wybrać cięższy niż standardowo model, zwróć uwagę na dodatkowe wsparcie. Jest to najczęściej drugi pasek, który od góry podtrzymuje czołówkę. Ważne, aby cały system był wygodny do noszenia i miał możliwość odpowiedniej regulacji.

Latarka czołowa akumulatorowa (z reguły litowo-jonowa) jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli baterie od akumulatora się po drodze wyczerpią, potrzebne będzie miejsce do ich naładowania. Konkurencyjne rozwiązanie stanowi latarka czołowa na baterie. W jednym i drugim przypadku miejsce na baterie może być zintegrowane z całym systemem albo połączone za pomocą dłuższego kabla, co umożliwia włożenie pojemnika na baterie na przykład do kurtki.

Jaka latarka czołowa jest najlepsza?

Stworzenie rankingu latarek czołowych to naprawdę trudne zadanie. Wybór jest bowiem ogromny, a ponadto nieco inne parametry będą brane pod uwagę w przypadku latarki czołowej dla biegacza, a nieco inne – dla osoby, która zamierza korzystać z niej na biwaku. W tym pierwszym przypadku znaczenie będzie miało przede wszystkim dopasowanie do głowy i stabilność rozwiązania, w drugim – jasność i możliwość dostosowania światła do zmiennych warunków atmosferycznych. W warunkach obozowych sprawdzi się czołówka z trybem bliskiego zasięgu i możliwością rozproszenia światła. Wyróżniać ją powinna szeroka wiązka światła o niezbyt dużej jasności. W przypadku trekkingu kluczowa będzie jasność – bezpieczne stawianie kroków podczas nocnych eskapad umożliwiają modele o strumieniu światła powyżej 100 lumenów. Jeśli chodzi o latarkę czołową dla hydraulika i wędkarza – znaczenie będzie miała przede wszystkim wodoszczelność. Wojskowa czołówka, podobnie jak ta na runmageddon i inne ekstremalne zawody, musi natomiast być bardzo wytrzymała.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link