Data publikacji: 11 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Laptop z dyskiem SSD – zobacz, co wziąć pod uwagę przy wyborze

Poleć znajomemu Drukuj

Dyski SSD są coraz popularniejszym nośnikiem pamięci stałej komputerów. Choć są nieco droższe od tradycyjnych dysków HDD, to mają więcej zalet, które trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz kupić wydajny sprzęt. W komputerach przenośnych zastosowanie dysków SSD jest szczególnie polecane. Nic dziwnego, że ostatnio coraz więcej laptopów z dyskiem SSD jest dostępnych w sprzedaży. W naszym artykule omawiamy największe zalety dysków SSD.

Dysk SSD czy HDD – coraz częściej wybierany jest ten pierwszy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest dysk SSD,

- dlaczego laptop z dyskiem SSD jest lepszy,

- na co zwracać uwagę, kupując laptop z dyskiem SSD.

Laptop z dyskiem SSDCo to jest dysk SSD?

Dysk SSD (z ang. Solid State Drive, Solid State Disk) podobnie do pamięci przenośnej (pendrive) jest urządzeniem pozbawionym całkowicie elementów mechanicznych i konstrukcją bazującą na pamięciach półprzewodnikowych. Pozwala to uzyskać lepszą wydajność, ale co ważniejsze, dyski SSD oferują dużo szybszy czas dostępu do danych niż tradycyjne dyski HDD z elementami mechanicznymi jak talerze i głowice odczytujące i zapisujące dane. Przekłada to się na lepszą wydajność laptopów, krótszy czas uruchamiania systemu, szybsze ładowanie programów i gier oraz bardziej płynną pracę. Różnica w transferach jest nawet kilkunastokrotna w stosunku do zwykłych dysków.

WARTO WIEDZIEĆ

Cechą dysków SDD jest szeroki zakres wytrzymałości na temperaturę podczas pracy, o wiele większy niż magnetycznych dysków HDD. Dyski SSD są przystosowane do stałej pracy w zakresie temperatur pracy nawet od minus 40° aż do plus 85° C. Dlatego można je eksploatować w wielu różnych sytuacjach i miejscach: w halach produkcyjnych, na zewnątrz budynków czy w pobliżu maszyn wytwarzających spore ilości ciepła.

Proponowane produkty:
Lenovo V130-15IKB 15,6" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Lenovo Legion Y530 15,6" Intel® Core™ i5-8300H - 8GB RAM - 256GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10 <%– –%>
Lenovo IdeaPad 320S 15,6" Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 256GB Dysk - MX130 Grafika - Win10 + torba i mysz <%– –%>

Laptop z dyskiem SSD – Huawei MateBook X 13" Intel® Core™ i7-7500UDlaczego laptop z dyskiem SSD jest lepszy?

Laptop z dyskiem SSD oznacza większą mobilność, ergonomię i wydajność. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem laptopa, to weź pod uwagę następujące cechy laptopów z dyskiem SSD:

  • szybsza praca – zapisywanie i odczytywanie danych odbywa się krócej niż w laptopach wyposażonych w zwykłe dyski twarde,
  • cichsza praca, ponieważ dyski SSD są pozbawione części ruchomych,
  • dłuższa praca na baterii, ponieważ dysk SSD potrzebuje mniej energii niż dysk HDD,
  • zwiększona mobilność, gdyż dyski SSD są o wiele mniejsze niż dyski HDD, przez co laptopy wyposażone fabrycznie w dyski flash są cieńsze – zobacz na przykład Huawei MateBook X 13" Intel® Core™ i7-7500U,
  • większa niezawodność – ponieważ dyski SSD są pozbawione części ruchomych, zwiększa się ich odporność na różnego rodzaju wstrząsy, a dodatkowo laptop z SSD, często może pracować w wyższych temperaturach.

Na co zwracać uwagę, kupując laptop z dyskiem SSD?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup laptopa z dyskiem SSD, powinieneś także zwrócić uwagę na pozostałe kwestie związane z parametrami sprzętu. Warto, abyś sprawdził poszczególne podzespoły: procesor, kartę graficzną, ilość pamięci RAM oraz pozostałe kwestie techniczne. Inne parametry będzie miał dobry laptop do pracy biurowej, a inny do gier. Dysk SDD będzie tu tylko jednym z wielu elementów decydujących o wydajności czy wytrzymałości sprzętu. Zwróć uwagę na laptopy oferujące mniejsze dyski SSD. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie potrzebujesz zbyt wiele pamięci np. przy pracy biurowej. Takie rozwiązanie będzie na pewno bardziej ekonomiczne, gdyż dyski SSD są jeszcze sporo droższe od HDD.

Zobacz też artykuł Chłodzenie procesora – co musisz wiedzieć, by zadbać o CPU.

WARTO WIEDZIEĆ

Teoretycznie wadą dysku SSD jest ograniczona liczba cykli zapisu danych i związane z tym ryzyko ich utraty. Każdy kolejny zapis powoduje zużywanie komórek pamięci flash i w efekcie skraca życie SSD. Jest to wada, która w dużej części została ograniczona w nowych dyskach SSD.

Przejrzyj laptopy z dyskiem SSD dostępne w naszym sklepie.

Przeczytaj też, Jak odzyskać dane z dysku twardego.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas