Data publikacji: 14 listopada 2016
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Laptop czy tablet?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

W dzisiejszym świecie mobilność jest najważniejszą cechą decydującą
o użyteczności sprzętu komputerowego. Co będzie jednak lepszym wyborem: laptop czy tablet? A może rozwiązaniem okaże się specjalna hybryda? Zobacz, czym się różnią te sprzęty, jakie są ich wady i zalety oraz do jakich zadań się nadają.

Czym się różni laptop od tabletu?

Laptop i tablet łączy jedna cecha – mobilność. W rzeczywistości to jednak dwa urządzenia zaprojektowane do różnych celów:

Laptop łączy mobilność z wydajnością komputera stacjonarnego, może z powodzeniem służyć podczas podróży do pracy, do korzystania z multimediów albo grania w gry wideo. Użytkownicy mogą wybierać modele o przekątnej ekranu od 11 do 15,6 cali.

Tablet został stworzony przede wszystkim z myślą o mobilności – w podróży pozwala więc wykonywać jedynie najprostsze prace biurowe, a poza tym nadaje się głównie do przeglądania internetu, odtwarzania plików filmowych
i muzycznych a także czytania e-booków i gier. Użytkownicy mogą wybierać modele o przekątnej ekranu od 5 do 13 cali.
 

Jakie są zalety i wady obu urządzeń?

Zalety laptopa:

 • Wydajność – procesory stosowane w laptopach sprawiają, że nawet najtańszy z nich wciąż będzie gwarantował płynniejszą pracę w środowisku systemu Windows niż tablet.
 • Trwałość – bez względu na to, z jakiego materiału została wykonana obudowa (plastik, włókno szklane, stop magnezowy lub aluminium), urządzenie będzie odporne na większość uszkodzeń.
 • Klawiatura – wciąż pozostaje niezastąpiona podczas pisania dłuższych tekstów (tak dokumentów, jak i maili),
  a w dodatku psuje się rzadziej niż ta na ekranie dotykowym.
 • Możliwość rozbudowy – w miarę potrzeb można w nich zwiększać ilość pamięci RAM lub wymieniać dysk twardy na pojemniejszy, podczas gdy w tabletach brakuje takich możliwości.
   

Wady laptopa:

 • Rozmiary –  gabaryty oraz waga wielu laptopów szybciej wywołują zmęczenie mięśni podczas podróży.
 • Wydajność baterii – jest mniejsza niż w przypadku tabletów, dlatego laptopy wymagają częstszego ładowania.
 • Dłuższy czas uruchamiania systemu – poza ultrabookami wszystkie laptopy potrzebują znacznie więcej czasu na włączenie niż tablety, co bywa niepraktyczne, gdy użytkownik chce jedynie szybko coś sprawdzić. Wyjątkiem są laptopy z dyskami SSD, które gotowe są do pracy niemal od razu po uruchomieniu.
 • Hałas – praca takiego urządzenia, zwłaszcza multimedialnego, jest wyraźnie głośniejsza.


Zalety tabletu:

 • Rozmiary – wyjątkowa kompaktowość urządzenia pozwala przenosić go bez żadnego wysiłku i mieć przy sobie praktycznie w każdej sytuacji.
 • Funkcjonalny internet – systemy 3G/4G LTE umożliwiają korzystanie z sieci w dowolnej chwili i miejscu.
 • Wydajność baterii – tablet wytrzymuje bez potrzeby ponownego ładowania znacznie dłużej niż laptop, co okazuje się wielką zaletą podczas długich podróży.
 • Użytkowanie treści – tablet to lepsza dostępność do plików multimedialnych (filmów i muzyki).

 

Wady tabletu:

 • Brak klawiatury – używanie tej na ekranie dotykowym jest męczące podczas  pisania dłuższych tekstów lub maili.
 • Brak możliwości rozbudowy – w tablecie nie można wymienić dysku twardego, więc nadaje się on jedynie przede wszystkim do konsumpcji treści, a nie ich magazynowania. Rozwiązaniem może być przechowywanie danych
  w chmurze.
 • Ograniczenie możliwości – na tablecie bardzo utrudnione (a czasem wręcz niemożliwe) są bardziej skomplikowane działania, np. praca w programach graficznych lub tworzenie rozbudowanych prezentacji multimedialnych.
 • Stosunek ceny do jakości – modele o niższych cenach powstają najczęściej przy użyciu gorszych materiałów
  i pracują mniej płynnie, w przypadku laptopów ten stosunek jest znacznie korzystniejszy.
   

Dla kogo laptop, a dla kogo tablet?

Laptop jest najlepszym wyborem dla osób, które w swojej codziennej pracy tworzą długie dokumenty tekstowe lub prezentacje, prowadzą rozbudowaną korespondencję mailową, używają zaawansowanych programów multimedialnych (np. graficznych lub do obróbki filmów), czyli biznesmenów, grafików, studentów itd. Tego typu urządzenie sprawdzi się też świetnie w rękach graczy komputerowych, pod warunkiem że spełni wysokie wymagania sprzętowe najnowszych produkcji. Takie modele są wyszczególnione w osobnej kategorii.

Tablet przyda się osobom, które są często w podróży (tak służbowej, jak i relaksacyjnej), a w jej trakcie potrzebują mobilnego urządzenia do prostych prac biurowych (np. odpisania na maila), przeglądania internetu bądź po prostu rozrywki. Sprawdzi się świetnie zarówno podczas błyskawicznego przebukowania biletów, jak i odtwarzania dziecku jego ulubionej bajki.

Sprawdź też, czym różni się netbook od laptopa!

Czym są hybrydy?

Hybrydy to urządzenia zaprojektowane w taki sposób, by pełnić funkcje zarówno laptopa, jak i tabletu. Dzielą się na dwa typy:

 • Klasyczne hybrydy – są de facto tabletami ze stacją dokującą, na którą składa się dodatkowa bateria i zewnętrzna klawiatura – wszystkie najważniejsze elementy (procesor, pamięć czy dysk) znajdują się wciąż w ekranie, a ten można odpiąć od stacji dokującej i swobodnie używać go w podróży.
 • Urządzenia konwertowalne – laptopy z ekranami dotykowymi – można je obracać o 360 stopni, ale nie da się ich na stałe odłączyć od części centralnej wraz z klawiaturą, ponieważ to w niej znajdują się wszystkie niezbędne do pracy podzespoły.
   

Proponowane Towary:

Microsoft Surface Pro 2017 12,3" Intel® Core™ i5-7300U - 4GB RAM - 128GB Dysk - Win10 Pro
Microsoft Surface Pro 2017 12,3" Intel® Core™ i7-7660U - 16GB RAM - 512GB Dysk - Win10 Pro
Dell Inspiron 13 5378 13,3" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10
Microsoft Surface Pro 2017 12,3" Intel® Core™ i7-7660U - 16GB RAM - 1TB Dysk - Win10 Pro
Lenovo Yoga 710 14" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10

 Zobacz ofertę hybryd w naszym sklepie!

Jakie są zalety i wady hybryd?

Zalety hybryd:

 • Wydajność – jest wyższa niż w zwykłych tabletach i zbliżona do ultrabooków.
 • Klawiatura – ułatwia pracę nad dłuższymi tekstami lub mailami.
 • Wielozadaniowość – sprawdzają się zarówno do pracy w biurze, jak i podczas podróży.

Wady hybryd:
 • Rozmiary – są większe i cięższe niż klasyczne tablety.
 • Cena – są zauważalnie droższe od klasycznych tabletów.

Dla kogo jest hybryda?

Hybrydy będą najlepszym wyborem dla tych, którzy potrzebują sprawnego połączenia urządzeń mobilnych i do pracy biurowej – a zatem dla biznesmenów, dziennikarzy i studentów. Bardziej wydajne urządzenia konwertowalne przydadzą się tym, którym w zwykłych laptopach brakowało ekranu dotykowego (bardzo przydatnego np. podczas zebrań zespołu, konferencji itp.). Bardziej poręczne klasyczne hybrydy sprawdzą się za to w podróży do wykonania zadań problematycznych dla tradycyjnych tabletów, np. napisania raportu albo artykułu.


Podsumowanie

Dziś w sektorze komputerów personalnych najbardziej liczy się mobilność, a ponieważ zdecydowanej większości użytkowników nie stać na zakup kilku urządzeń jednocześnie, to przed ostatecznym wyborem należy się zastanowić: jakim przede wszystkim celom ma służyć taka maszyna? Do rozbudowanych prac biurowych, obsługi programów graficznych, a także gier o wysokich wymaganiach tradycyjny laptop o wysokiej wydajności okaże się niezastąpiony. Wymogowi mobilności oraz zadaniom najmniej obciążającym, takim jak: przeglądanie internetu, pisanie maili, oglądanie filmów i słuchanie muzyki, podołają tablety. Dla osób niezdecydowanych, które potrzebują sprzętu łączącego w sobie zalety zarówno laptopów jak i tabletów, najwłaściwszym wyborem będzie hybryda.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
28 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas