Jakie lampki bezprzewodowe LED wybrać i gdzie je zastosować?

Autor: Joanna

Lampki bezprzewodowe LED są świetnym rozwiązaniem przede wszystkim w okresie świątecznym, ponieważ mogą zastąpić tradycyjne lampki choinkowe, które kojarzyły się z wijącymi się kabelkami. Lampki bezprzewodowe LED to także doskonały wybór w budynkach i mieszkaniach inteligentnych typu smart.

lampki bezprzewodowe LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są lampki bezprzewodowe LED;
 2. czym charakteryzują się nowoczesne budynki typu smart;
 3. gdzie zastosować takie oświetlenie.

Czym są lampki bezprzewodowe LED?

mężczyzna sterujący oświetleniem bezprzewodowym

W coraz większej liczbie nowoczesnych budynków inwestorzy decydują się na stworzenie wyjątkowego oświetlenia bezprzewodowego, którego główną cechę stanowią dostosowywanie się do ludzkich potrzeb i ekologiczność. Lampki bezprzewodowe LED to oświetlenie, które działa na baterie, dlatego nie ma konieczności podłączania lampek za pomocą kabli. Dzięki temu wygląd wnętrza jest bardziej estetyczny, a dodatkowo mocą oświetlenia można sterować za pomocą pilota lub smartfona. Założenia koncepcji smart building (czyli budownictwa, które ma być inteligentne) są proste: rozwiązania mają być wygodne dla użytkowników, a jednocześnie powinny zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Instalacja bezprzewodowego oświetlenia LED pozwala nie tylko na zaoszczędzenie na rachunkach, ale także służy zdrowiu użytkowników, ponieważ światło można ustawić w taki sposób, aby automatycznie zwiększało się o niektórych porach, a w innych przestawało świecić. Okazuje się, że lampki ledowe bezprzewodowe można zastosować nie tylko w biurowcach i przestrzeniach publicznych, ale także we własnym domu. Wybierając odpowiednie lampki, warto kierować się następującymi czynnikami:

 • szacunkowy czas działania – należy sprawdzić, ile lampki będą działać;
 • klasa energetyczna, ponieważ wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na pobór energii (np. reflektor bezprzewodowy Philips Pillar Hue Single Spot Black 56330/30/P8 ma klasę A);
 • kolorystyka światła, co ma szczególne znaczenie w ciemnych pomieszczeniach lub w miejscach, w których nie dociera zbyt wiele światła.

Oświetlenie bezprzewodowe LED jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i rodzajem nowoczesnej technologii, zwłaszcza jeśli współpracuje z inteligentnym domem lub miejscem pracy. Diody w lampkach LED wykorzystują zjawisko tzw. elektroluminescencji, co oznacza, że energia z prądu od razu jest przekształcana w światło. Wśród najważniejszych zalet bezprzewodowego oświetlenia można wyróżnić:

 • ekologię – rozwiązanie odpowiednie dla środowiska naturalnego,
 • oszczędność dla gospodarstwa domowego, a więc niższe rachunki;
 • wysoki wskaźnik oddawania barw, a tym samym bardzo dobrą jakość światła;
 • kontrolę nad włączaniem i wyłączaniem światła za pomocą smartfona lub tabletu;
 • brak nagrzewania się, dzięki czemu nie trzeba obawiać się poparzenia.

Zdalne sterowanie oświetleniem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które często wyjeżdżają. Taka opcja jest także komfortowa dla osób niepełnosprawnych lub chorych, których poruszanie się i mobilność jest utrudniona. Warto także zaznaczyć, że nowoczesne oświetlenie bezprzewodowe LED łączy się z siecią Wi-Fi, co ma szczególne znaczenie w przestrzeniach biurowych, ponieważ lampy zbierają dane i sprawdzają, kiedy potrzeba największego natężenia światła.

Polecane lampy
 • 199,99 zł
 • 109,99 zł
 • 119,99 zł
 • 579 zł
 • 79,99 zł

Gdzie zastosować bezprzewodowe lampki LED?

połączenie smartfona i oświetlenia LED

Oświetlenie bezprzewodowe LED przede wszystkim można zastosować w formie reflektorów przyciemniających, którymi da się sterować w sposób inteligentny. Można więc ustawić wyłączniki czasowe, a także zdecydować się na wybrany tryb działania, np. relaks lub czytanie. Przykładem produktu, który sprawdzi się w mieszkaniach i domach jest Philips Buratto Hue Bar/Tube White 50462/31/P7. Ma on wysoką efektywność świetlną i pomaga w stworzeniu odpowiedniego nastroju w mieszkaniu, za pomocą wyboru odpowiedniego odcienia światła, tj. od ciepłej bieli po chłodne światło. Sterowanie oświetleniem jest tutaj zdalne, a więc można to robić za pomocą smartfona lub tabletu. Podobnym produktem, o innym designie, są reflektory punktowe Philips Buckram Hue Plate/Spiral Black 50474/30/P7. Jak można zauważyć, na rynku jest dostępna różna kolorystyka oraz funkcje tych produktów. Decydując się na lampki bezprzewodowe LED, warto od razu kupić zestaw startowy (np. Philips Hue - zestaw startowy E27, składający się z 3 źródeł światła, mostku i regulatora przyciemniania). Co ciekawe, takim kompletem można sterować z dowolnego miejsca na świecie, oczywiście jeśli posiada się dostęp do internetu. Dzięki temu w trakcie wyjazdu zagranicznego można włączyć światło, aby nie obawiać się nieproszonych gości (np. włamywaczy). Warto także zwrócić uwagę na Trust Zigbee Control Station Z1, czyli stację, która pozwala na sterowanie światłem za pomocą aplikacji na smartfona. Oświetlenie bezprzewodowe można śmiało uznać za kolejny etap rewolucji technologicznej.

Kiedy jeszcze zastosować oświetlenie bezprzewodowe? Oczywiście w okresie świątecznym, gdy pojawia się konieczność zainstalowania lampek na choince. Warto wtedy wybrać bezprzewodowe lampki LED na choinkę zamiast plątaniny kabli lub przedłużaczy. Takie oświetlenie może być zasilane bateriami akumulatorowymi, a dodatkowo jest dużo bardziej mobilne, to znaczy lampki można przenosić i nie trzeba przejmować się odległością choinki od gniazdka zasilającego.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link