Lampka do czytania – jaką wybrać? Praktyczne porady dla każdego mola książkowego

Autor: Ola

Prawda, że oczy potrzebują do pracy odpowiedniego oświetlenia, powtarzana jest z pokolenia na pokolenie. Rzeczywiście, jest to bardzo istotne dla zachowania zdrowego wzroku przez długie lata. Dlatego też, jeśli lubisz czytać przed snem, lampka do czytania w nocy powinna być Twoim nieodłącznym towarzyszem.

Lampka do czytania ustawiona na stoliku nocnym daje punktowe światło, skierowane na książkę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie światło jest odpowiednie do czytania;
  2. jak ustawić lampkę do czytania;
  3. jak dopasować lampkę do czytania do swoich potrzeb.

Dobra lampka do czytania – jakie światło jest odpowiednie?

Lampka do czytania ustawiona za fotelem stwarza najlepsze warunki, ponieważ nie oślepia

O tym, że światło do czytania musi być dobre, mówi się powszechnie. Pytanie brzmi – jakie cechy powinny mieć lampki nocne do czytania, aby zagwarantować oczom dogodne warunki? Oczywiście, najlepsze do pracy wzrokowej jest naturalne światło dzienne. Jednak to właśnie długie jesienne i zimowe wieczory najbardziej nastrajają do lektury książek i czasopism. Zresztą – należy pamiętać o tym, że w ciągu dnia warunki świetlne w budynku również są zróżnicowane i nie zawsze nadają się do czytania. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. ekspozycja okien w pomieszczeniu, a także liczba szyb i ich rodzaj. Dlatego też lampka do czytania przydaje się nie tylko wieczorami. Sztuczne światło odpowiednie do pracy wzrokowej powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Nie może być ani zbyt słabe, ani zbyt mocne, gdyż w obydwu przypadkach wzrok się męczy. Lampka do czytania książek musi zatem zapewniać:

  • punktowe oświetlenie o barwie ciepłej, czyli temperatura kolorów nie powinna być większa niż 4000 K,
  • dobry kontrast – minimalny wskaźnik oddawania kolorów nie może być mniejszy niż 80 Ra.

Najlepsze warunki do czytania gwarantuje połączenie rozproszonego światła padającego pionowo z góry, a więc z żyrandola sufitowego, z punktową lampką do czytania.

CZY WIESZ, ŻE...

Ciepłą barwę światła dają żarówki poniżej 3300 K, neutralną – do 5300 K, a zimną – powyżej 5300 K. Zimne światło pobudza, motywuje, ciepłe natomiast pozwala się wyciszyć i odpocząć.

Jak powinna być ustawiona lampka do czytania?

Dla komfortu pracy ludzkiego wzroku ważne są nie tylko cechy światła, ale także jego źródło. Najlepiej, gdy pada ono z góry i tuż zza pleców. Dobrze ustawiona lampka nocna do czytania powinna właściwie oświetlać pismo, ale nie może razić czytającego. Sprzyja temu ustawienie lampy nieco z tyłu, dzięki czemu źródło światła nie znajduje się w polu widzenia i nie męczy oczu. Istotne jest też to, po której stronie stoi lampka do czytania. Osoby praworęczne powinny ją ustawić po lewej stronie, z kolei leworęczne – po prawej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zasłaniamy sobie ręką oświetlenia.

Polecane lampy
  • 579 zł
  • 189,99 zł
  • 119,99 zł
  • 279 zł
  • 219 zł

Nowocześnie i mobilnie – czyli lampka do czytania z klipsem i na baterie

Lampka do czytania ustawiona na stoliku nocnym

Wybór odpowiedniej lampki do czytania w dużej mierze zależy również od indywidualnych potrzeb. Producenci wychodzą naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom klientów i oferują szereg nowoczesnych oraz klasycznych rozwiązań w zakresie oświetlenia. Ostatnio sporą popularnością cieszy się lampka do czytania z klipsem na baterie. To bardzo dobra propozycja dla osób, które nie lubią rutyny i czytają w wielu miejscach – zarówno w domu, jak i poza nim. Lampkę z klipsem można zamontować do różnych powierzchni, np. półki, szafki czy stojącego wieszaka. Energizer Booklite (638391) można przypiąć wszędzie tam, gdzie grubość powierzchni nie przekracza 13 mm. Elastyczne ramię umożliwia wyginanie przenośnej lampki do czytania w każdym kierunku, a dzięki temu – skierowanie źródła światła dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Podobne rozwiązanie oferuje VARTA LED Book Light 2CR2032. Lampka LED do czytania na baterię nie tylko zapewnia odpowiednie oświetlenie, ale również jest mobilna. Ponieważ nie potrzebuje dostępu do gniazdka elektrycznego, można jej używać na co dzień w domu, a także podczas podróży czy na wakacjach. Ciekawą propozycją jest też Platinet PDLU15, czyli lampka na baterie z wbudowaną ładowarką do smartfonów.

Klasyczna lampka do czytania w łóżku

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą się zdecydować na kinkiet z lampką do czytania nad łóżko, montowany na ścianę. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią sobie poczytać przed snem. Może być alternatywą dla stojącej lampki do czytania w sypialni. Połączenie klasyki i nowoczesności stanowi Natec Firefly Home 24LED. To lampka, która doskonale się prezentuje na nocnym stoliku we wnętrzach urządzonych w modnym, minimalistycznym stylu. Elastyczne ramię sprawia, że bez problemów można ją dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wbudowane wejście USB umożliwia ładowanie lampki. Osoby, które najlepiej skupiają się na fabule przy dźwiękach muzyki, z pewnością zainteresuje lampka Platinet PDLU9 z wbudowanym głośnikiem Bluetooth.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link