Rodzaje laktatorów. Jaki wybrać i jak z niego korzystać?

Autor: Wojciech

Laktator może być elektryczny (zasilany na prąd, baterie, z ładowarki samochodowej) lub ręczny. Urządzenie doskonale sprawdzi się w przypadku nadmiaru lub niedoboru pokarmu, będącego źródłem bólu stanu zapalnego piersi czy poranionych brodawek.

Wypełniony do połowy mlekiem laktator ręczny. W tle kobieta i dziecko w łóżeczku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest laktator
 2. jakie są rodzaje laktatorów
 3. co brać pod uwagę, wybierając laktator

Laktator – co to jest?

Leżące na brzuchu niemowowle patrzy na dwa laktatory

Laktator (odciągacz pokarmu) to urządzenie przeznaczone dla kobiet karmiących dzieci własnym mlekiem. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu podciśnienia, które pozwala odciągnąć pokarm, by następnie podać go dziecku w butelce. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w przypadku dzieci niepotrafiących samodzielnie ssać, gdy mama zmuszona jest do dłuższej nieobecności, a chce żywić dziecko naturalnym mlekiem lub kiedy zmaga się z bolesnością piersi. Do wyboru jest laktator ręczny i elektryczny.

Laktator ręczny – podstawowe informacje i podział według budowy

Laktator ręczny służy do manualnego odciągania pokarmu. Stosowanie go wymaga pewnej praktyki, żeby znaleźć odpowiedni rytm odciągania. Ręczny laktator nie sprawdzi się w przypadku niedoboru pokarmu i częstego stosowania. Polecany jest na początku karmienia, kiedy występuje tzw. nawał mleczny. Ceny laktatorów ręcznych są kilka razy niższe od tych elektrycznych.

Laktatory manualne dzieli się na:

 • gruszkowe – wyposażone w gruszkę, która zasysa brodawkę poprzez rytmiczne zaciskanie i puszczanie, wymaga użycia obu rąk – jedną trzyma się nakładkę na piersi, a drugą manipuluje przy gruszce;
 • tłokowe – wyposażone w tłok, który miarowo naciskany wytwarza podciśnienie; wymagają użycia obu rąk;
 • z pompką – nakładkę na pierś i pompkę zamontowano na butelce, dzięki czemu można je obsłużyć jedną ręką.

CZY WIESZ, ŻE...

W 1854 roku Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych wydał patent dla L.O. Colbin jako wynalazcy pompy laktacyjnej. W 1923 roku Edward Lasker rozpoczął produkcję laktatora mechanicznego.

Laktator ręczny – specyfika wybranego modelu

Jednym z możliwych do wyboru ręcznych odciągaczy pokarmu jest BabyOno Naturel 053. Urządzenie cechuje się dużym komfortem stosowania. Ma cichy tryb pracy, nie wymaga źródła zasilania, co zapewnia dyskrecję i możliwość używania go w każdym miejscu. Sprzęt jest prosty w obsłudze, montażu i demontażu. Niewielka ilość elementów sprawia, że łatwo się go czyści. Ze względu na specjalną konstrukcję z powodzeniem może być stosowany przez osoby lewo- i praworęczne. Wyposażono go w ergonomiczną rączkę. Ten ręczny odciągacz pokarmu wykonano ze specjalnego tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością, które nie zawiera Bisfenolu A. Według licznych badań naukowych związek ten ma niekorzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Badacze podkreślają zwłaszcza fakt, że ze względu na budowę zbliżoną do estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego) oddziaływać może na funkcjonowanie układu hormonalnego. Za laktator BabyOno Naturel 053 zapłaci się około 65 zł. W zestawie oprócz niego znajdują się też: silikonowy smoczek anatomiczny 0m+, silikonowa nakładka masująca, podstawka pod butelkę, butelka BabyOno 150 ml i adaptor do butelek szerokootworowych.

Polecane laktatory
 • 44,99 zł
 • 279 zł
 • 469 zł
 • 149,59 zł
 • 329 zł

Laktator elektryczny – podział ze względu na zasilanie i przegląd modeli

Kobieta odciąga mleko laktatorem

Laktator elektryczny nie wymaga stosowania siły. Jest znacznie wydajniejszy w porównaniu z manualnym. Pozwala odciągnąć większe ilości mleka w krótszym czasie. Sprawdzi się w przypadku częstego pozostawiania dziecka pod czyjąś opieką, co wymaga kilkakrotnego odciągania pokarmu na dobę. Dodatkowo jest przeznaczony dla karmionych sondą wcześniaków. Okaże się pomocny przy pobudzaniu laktacji.

Laktatory elektryczne różnią się sposobem zasilania. Na tej podstawie wyróżniono urządzenia:

 • zasilane z sieci elektrycznej – potrzebują one stałego dostępu do gniazdka, stąd też mają spore ograniczenia w stosowaniu – warto upewnić się, czy w potencjalnym miejscu ich użycia w odpowiedniej odległości znajduje się gniazdko elektryczne;
 • zasilane na baterie i z sieci elektrycznej – kiedy jest dostęp gniazdka, można korzystać z sieci, a tam, gdzie go nie ma, użyć baterii;
 • zasilanie z ładowarki samochodowej, sieci elektrycznej i na baterie – najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i poza nim, w tym nawet podczas podróży.

Wartymi uwagi elektronicznymi laktatorami są m.in.:

Co uwzględnić, wybierając laktator?

Przygotowując wyprawkę, kobiety często zadają sobie pytanie, jaki laktator wybrać. Decyzji nie ułatwia szeroki wybór sprzętów, którym warto się wcześniej przyjrzeć. Najlepiej odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania: jak często i gdzie będzie się korzystać ze sprzętu (w domu, podróży, pracy) oraz ile czasu będzie się w stanie poświęcić na odciąganie mleka. Po pomoc w wyborze odciągacza do mleka zgłosić się można do położnej bądź doradcy laktacyjnego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę