Jaką ładowarkę indukcyjną 20W wybrać? Porady i wskazówki

Autor: Marcin

Ładowanie telefonu jest nieodzownym elementem korzystania z tego urządzenia. Dużą wygodę i komfort zapewnia ładowarka indukcyjna 20W. Pozwala ona nie tylko szybko “napełnić” baterię do 100%, ale też można jej używać w wielu teoretycznie niewygodnych miejscach.

Ładowarka bezprzewodowa na stole

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa ładowarka indukcyjna
 2. na co zwracać uwagę przy zakupie ładowarki indukcyjnej
 3. jaką ładowarkę indukcyjną 20W wybrać

Zasady działania ładowarki indukcyjnej

Smartfon odkładany na ładowarkę bezprzewodową

Ładowarka indukcyjna pozwala użytkownikowi ładować urządzenie w sposób bezprzewodowy. Jest to możliwe dzięki zaprojektowanemu przez grupę firm – takich jak Asus, Nokia czy Samsung – standardowi QI, pozwalającemu sparować ładowarki z urządzeniami mobilnymi. Ich działanie polega na przepływie prądu przez cewkę nadawczą, która wytwarza pole elektromagnetyczne, indukujące napięcie w cewce znajdującej się w telefonie. W ten sposób nie ma przymusu podłączania przewodowych ładowarek i uzależniania naładowania urządzenia od dostępności do gniazda elektrycznego.

Aby jednak uniknąć niespodzianek, warto zdać sobie sprawę z faktu, że ładowanie indukcyjne niezupełnie jest w całości bezprzewodowe. O ile nie ma konieczności podłączania do telefonu oddzielnego kabla, to już sama ładowarka musi być podłączona do gniazdka. Dalej wystarczy położyć telefon na specjalnej płytce lub w niewielkiej odległości od niej i oczekiwać naładowania urządzenia do 100%. Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania są wygoda w użytkowaniu telefonu oraz większa mobilność w zakresie źródła prądu.

Ładowarka indukcyjna przydaje się szczególnie w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest praca biurowa – jeśli telefon nie jest używany, wówczas można go położyć na płytce do ładowania i nie martwić się, że w trakcie rozmowy dojdzie do jego rozładowania. Równie często ładowanie bezprzewodowe stosowane jest w trakcie jazdy samochodem. Ustawiając w telefonie drogę do miejsca docelowego czy włączając muzykę, kierowca nie musi się obawiać, że kabel od ładowarki będzie utrudniał położenie urządzenia na desce rozdzielczej.

 • 49,99 zł
 • 119,99 zł
 • 119,99 zł
 • 54,99 zł
 • 69,99 zł

Na co zwracać uwagę przy zakupie ładowarki indukcyjnej?

Smartfon obok ładowarki bezprzewodowej

Tak jak w przypadku wielu innych urządzeń, wybór ładowarki indukcyjnej powinien być poprzedzony dokładną analizą i oceną wszystkich szczegółów. Co więcej, modele poszczególnych marek mogą się znacząco od siebie różnić i wpływać na komfort użytkowania. Istnieje jednak kilka aspektów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

 1. Trwałość materiału – w zależności od tego, w jakich sytuacjach i w jaki sposób ładowarka indukcyjna będzie używana, bardzo ważny jest materiał jej wykonania. Chcąc zapewnić jak największe bezpieczeństwo swojemu urządzeniu, powinniśmy wybierać modele z antypoślizgową powierzchnią. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowników, którzy zamierzają ładować telefon podczas jazdy samochodem.
 2. Kształt ładowarki indukcyjnej – na rynku dostępne są ładowarki zarówno w formie prostokątnych lub okrągłych mat, jak również w formie pozwalającej postawić telefon pionowo. Podobnie jak w przypadku trwałości materiału, wybór powinien być uzależniony od planowanego sposobu użytkowania.
 3. Natężenie ładowania – im wyższe, tym szybciej telefon lub inne urządzenie może się naładować. Niektóre modele, oferujące lepszą specyfikację, posiadają natężenie na poziomie 9V, zaś inne posiadają funkcję szybkiego ładowania.
 4. Rozmiar powierzchni ładowania – jeśli powierzchnia, na której znajdzie się ładowarka, na to pozwala, a także jeśli smartfon jest sporych rozmiarów, to zdecydowanie bardziej zalecane są modele z większym rozmiarem ładowania. Dzięki temu można uzyskać wyższy komfort i szybsze naładowanie urządzenia.

Oczywiście do powyższej listy da się zaliczyć również takie aspekty, jak cena ładowarki indukcyjnej, marka czy dostępność dodatkowych funkcji (jak wyświetlacz czy zegar i budzik). Każda z nich jest całkowicie subiektywna, dlatego przed zakupem należy przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Jaką ładowarkę indukcyjną 20W wybrać?

Na rynku dostępnych jest sporo ładowarek indukcyjnych 20W. Duża liczba użytkowników decyduje się jednak na modele z mocą na poziomie 15W (jak na przykład Green Cell AirJuice, Huawei QuickCharge Wireless CP60 czy Xtorm Design Series Delta Qi), uzyskując podobną jakość ładowania urządzeń. W przypadku tradycyjnego użytkowania różnice co prawda mogą być lekko widoczne, ale pod względem szybkości, z jaką można uzyskać 100% baterii nie będą one aż tak znaczące.

Jeśli jednak chodzi o ładowarki indukcyjne 20W, to najwięcej do zaoferowania ma marka Xiaomi, która często wypuszcza na rynek nowe modele z taką właśnie wartością mocy. Warto zatem śledzić najnowszą ofertę tego producenta, bowiem urządzenia wyposażone w 20W póki co nie są jeszcze aż tak popularne jak ładowarki 15W.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link