Ładowarka do baterii AA, AAA i litowo-jonowych – wybieramy odpowiedni model

Autor: Joanna

Każdego dnia większość z nas korzysta z urządzeń zasilanych różnego typu bateriami. Dobrą opcją wydaje się więc zakup ładowarki. Na rynku jest wiele rodzajów ładowarek dedykowanych poszczególnym typom baterii, np. AA, AAA lub litowo-jonowym.

Ładowarka do akumulatorów AA. Dwa kanał wolne, dwa kanały zajęte przez baterie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są najpopularniejsze baterie i ładowarki na rynku;
  2. po czym poznać dobrą ładowarkę;
  3. jaki modele ładowarek wybrać pod swoje potrzeby.

Rodzaje baterii i ładowarek dostępne na rynku

Ładowarka do baterii AA podpięta do kontaktu znajdującego się w ścianie.

Na co dzień użytkujemy urządzenia bezprzewodowe zasilane różnego rodzaju bateriami. Jedne są zasilane bateriami typu AA, czyli popularnymi „paluszkami”, inne – bateriami typu AAA, zwanymi „mniejszymi paluszkami”. Są też urządzenia zasilane takimi niemającymi potocznej nazwy, np. bateriami litowo-jonowymi. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha – kiedyś muszą się rozładować. Co wówczas? Czy za każdym razem należy kupować nowe akumulatory? Na dłuższą metę to mało ekonomiczne rozwiązanie. Warto zatem postawić na ładowarkę. Urządzenia te przy dobrym z nich korzystaniu są w stanie utrzymać żywotność przez długi czas. Zazwyczaj określa się ją w tzw. cyklach ładowania, które mogą być różne. Dla najlepszych ładowarek można je liczyć nawet w tysiącach. Rynek oferuje wiele ich modeli, różniących się od siebie licznymi parametrami i funkcjami. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj baterii, jaką dana ładowarka obsługuje. Najczęściej wybieranymi typami są: ładowarki do baterii AAA o napięciu 1,5 V, ładowarki do baterii AA, ładowarki do baterii używanych w kamerach i aparatach cyfrowych – 9 V, ładowarki do radioodbiorników. Coraz częściej spotkamy także ładowarki typu multi, inaczej zwane uniwersalnymi, obsługujące kilka rodzajów akumulatorów, np. ładowarki litowo-jonowe (Li-Ion). Skład chemiczny oraz budowa baterii mogą być kolejnym kryterium wyboru ładowarki. Tutaj najpopularniejsze są ładowarki Li-Ion (wysoka żywotność), ładowarki Ni-Cd (o niskiej pojemności, za to wyższej żywotności), ładowarki Ni-MH (szybko się rozładowują, ale mają wysoką pojemność) czy ładowarki Ni-Zn (do akumulatorów o wysokim napięciu).

Polecane ładowarki
  • 119,99 zł
  • 59,99 zł
  • 199,99 zł

Jakie są cechy dobrej ładowarki?

Ludzka ręka umieszczająca akumulatory w ładowarce z elektronicznym wyświetlaczem.

Każda ładowarka ma pewne cechy, dzięki którym możemy wybrać model spełniający nasze oczekiwania. Kluczowym parametrem jest czas ładowania baterii. Każdemu z nas zależy, by był jak najkrótszy. Jednak w zależności od modelu jest on różny i średnio wynosi od jednej–dwóch do nawet kilku czy kilkunastu godzin. Ostatnio bardzo popularne stało się ładowanie przy użyciu tzw. techniki „Quick Charge”, oznaczającej szybkie ładowanie. Z czego to szybsze ładowanie wynika? Baterię naładujemy szybciej dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia. Cały proces trwa około jednej godziny. Warto również zwrócić uwagę na to, ile akumulatorów w jednym czasie można ładować. Jeśli chcemy ładować w jednym czasie dwa akumulatory, to idealna będzie ładowarka dwukanałowa. Gdy akumulatorów jest więcej, dobrze poszukać modelu z większą liczbą kanałów. Zazwyczaj ładowarka posiada od dwóch do nawet kilkunastu kanałów.

Jakie model ładowarki pod własne potrzeby wybrać?

Rynek oferuje wiele możliwości. Warto zwrócić uwagę na model VARTA Mini Charger. Jest to m.in. ładowarka do baterii AA. Czas ładowania wynosi 10 godzin, a maksymalna liczba akumulatorów ładowanych w jednym czasie to dwie sztuki. W zestawie z ładowarką otrzymujemy dwa akumulatory AA o pojemności 2100 mAh. Producent na produkt przewiduje dwunastomiesięczną gwarancję. Przykładem m.in ładowarki do baterii AAA jest Energizer Pro-Charger. Istotną cechą tego modelu jest opcja zabezpieczająca przed przeładowaniem akumulatora. Status ładowania jest komunikowany poprzez dźwięk oraz unikalny wskaźnik. Czas ładowania wynosi do 3 godzin. Dodatkowo urządzenie posiada opcję podpowiadającą o stopniu naładowania, gdy bateria jest zużyta (w momencie umieszczenia zużytego akumulatora pojawi się znak X). Poza tym model ten oferuje opcję zasilania sieciowego. W jednym czasie można ładować 4 sztuki akumulatorów (obsługuje również model akumulatorów AA). Ciekawą propozycją wydaje się model Energizer Base, w zestawie posiadający 4 akumulatory o pojemności 1300 mAh. Jest to ładowarka do baterii AA oraz AAA. Na rynku są ponadto ładowarki do baterii uniwersalne, np. Jupio Universal Fast Charger World Edition LUC0060. Obsługuje ona baterie: AA, AAA, litowo-jonowe, litowo-polimerowe, Ni-Cd oraz Ni-MH. Podobnym uniwersalnym typem ładowarki będzie Hama 00081360 Delta Multi.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link